metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka

Dalších 13 fotografií v galerii
Seriál The Last of Us | foto: HBO

Víc než půlka Čechů se dělí o hesla ke sledování streamovacích služeb. Netflix si na ně došlápne

  15:18
Diváci jsou nabídkou streamovacích služeb zahlceni. Nezřídka tak tráví více času vyhledáváním než samotným sledováním.

Počet diváků sledujících streamovací služby v tuzemsku stabilně rok od roku narůstá. Důvodů je hned několik. Pomáhá tomu jak rozšiřující se nabídka a konkurence na trhu, tak fakt, že Češi se rádi podělí o svá hesla. Až šedesát procent předplatitelů sdílí přístup k účtům s kolegy v práci nebo kamarády. Vyplývá to z průzkumu, který v březnu udělala společnost Axocom, jež na českém, slovenském a maďarském trhu zastupuje víc než dvě desítky televizních programů.

Peníze až na prvním místě
Data mimo jiné ukazují, že Češi se aktuálně nejčastěji rozhodují podle ceny. Ta je klíčová pro třicet osm procent respondentů. Druhým nejdůležitějším kritériem je nabídka platformy, podle ní se rozhodovalo třicet procent předplatitelů. Popularitu a povědomí o jednotlivých značkách platforem uvedlo jako důvod dvaadvacet procent dotázaných. Zbylých deset dalo na doporučení známých nebo lidí ve svém okolí.

„Češi jsou značně konzervativní a to ovlivňuje jejich rozhodování. Když už to není zadarmo, tak chtějí za minimum peněz maximum možného. Proto nejvíce koukají na cenu a šíři nabídky. Naopak jen pět procent předplatitelů vůbec cenu neřeší,“ komentuje televizní odbornice a ředitelka společnosti Erika Luzsicza.

Co se ceny týče, z průzkumu vyplývá, že Češi nejvíce slyší na marketingové akce. Podle nich se rozhoduje až sedmdesát procent předplatitelů. Jen čtvrtina dotázaných akceptuje cenovou politiku s tím, že platí za své oblíbené nebo vybrané seriály a pořady. A zbylých pět procent cenu neřešilo vůbec nebo se rozhodlo k předplatnému zcela spontánně.

„Právě díky nejrůznějším slevám a promo akcím se mají šanci na trhu uchytit i nově přicházející streamovací služby. Lokální služby pak nejčastěji rostou díky zvýhodněným balíčkům, tedy spojení s dalšími službami a nabídkami. Bez toho by neměly možnost dotáhnout se v popularitě na jinak dominantní Netflix,“ popisuje na základě dat z průzkumu dění na českém trhu Luzsicza a vysvětluje, že mezi těmi, co začali s využíváním služby zdarma v rámci promo akce, celých třicet tři procent přiznává, že se stali platícími diváky, protože zapomněli službu zrušit.

Přehlcený český divák
Zajímavý pohled přináší i dlouhodobí uživatelé streamovacích platforem. Ti se totiž nejčastěji shodují (58 procent), že je těžké se pro ně v nabídce orientovat, protože hledáním vhodného pořadu prý stráví i více než jednu hodinu týdně. Dalších 25 procent diváků uvádí, že jim přijde nabídka pouze jedné služby nedostatečná. A jen sedmnáct procent dotázaných zmiňuje, že jsou bez výhrad spokojeni s tím, co dostávají.

„Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že diváci jsou nabídkou streamovacích služeb zahlceni, a někdy až paralyzováni. Nezřídka tak tráví více času vyhledáváním než samotným sledováním. Někteří pak přiznávají, že by pro ně byl program sestavený jako u klasické televize jednodušší,“ uzavírá televizní odbornice.

Změny pro předplatitele

  • Streamovací platforma HBO Max definitivně končí. Nová služba jménem Max slibuje seriál o Harrym Potterovi, ale i čtyřicet novinek měsíčně.
  • V USA ke změně dojde 23. května, v Evropě počátkem roku 2024.
  • Velké věci se dějí i v souvislosti s Disney+. Zde má do budoucna brzdit i přísun nového obsahu. Studio také zvažuje prodat svou důležitou součást – kabelovku Hulu.
  • Netflix si chce došlápnout na neplatiče. Každý uživatel bude mít podle své IP adresy nastavenou „primární lokaci“, kterou určí wi-fi síť. Platforma tak pozná, kde jste doma.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek