metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Hynek Čermák a Dana Černáv seriálu Rapl (2019) | foto: Česká televize

Kouření nebo popíjení není v českých filmech žádné tabu

  15:55
Druhé místo v pití alkoholu v Evropě. Vysoká spotřeba cigaret. České neřesti nemizejí ani z obrazovek.

Život přináší paradoxy. Běží několikaminutová reportáž v pořadu Události komentáře o tom, jak se Česká televize podílí na natáčení kampaně Nepít je normální. A hned první reklama? Je na skotskou whisky, jejíž výrobce sponzoruje následující pořad. Na jedné straně boj proti alkoholu a alkoholismu, na straně druhé současně jeho komerční propagace. „Vysílání sponzoringu není porušením platné legislativy,“ řekla deníku Metro mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková. 

Dýmající Oscaři

Cigarety jsou často vidět i v zahraničních filmech. Třeba rok 2016: kouřilo se v 64 procentech nominovaných snímků na Oscara, ve 33 filmech z 39 nominovaných na nejlepší snímky v Německu.

Zajímalo nás také, jestli v televizích platí nějaká pravidla ohledně kuřáků a cigaret, jestli jsou tvůrci filmů a scénářů nějak limitováni, pokud vznikají díla v koprodukci s televizními stanicemi. „Nejsme v Americe,“ naráží Milan Fridrich, vedoucí programu České televize, na zaoceánské restrikce propagace kouření, kdy se například vymazávaly problematické scény ze starých filmů. „Žádné nařízení, které by stanovilo, jak moc nebo málo se ve filmu kouří, není. Co se týká například seriálu Rapl a herce Hynka Čermáka, hodilo se to k němu i k tématu,“ komentuje Fridrich hlavní postavu seriálu, která si třeba těžký astmatický kašel z plísně „léčí“ cigaretami.

Televizní stanice jsou v otázce propagace českých neřestí, hlavně alkoholu, opatrné. Jeho výrobci totiž patří k častým zadavatelům reklamy, pivovary například sponzorují i české olympioniky nebo fotbalové soutěže. „Pokud jde o zobrazení alkoholu a cigaret v námi vyráběných pořadech, postupujeme v souladu s platnou legislativou, obvyklými standardy a přiměřeně dramaturgickému záměru,“ uvedla pro deník Metro Lucie Melecká z tiskového oddělení televize Nova. „Konkrétně to znamená, že krom toho, že se řídíme zákony, tak dáváme extra pozor, abychom nedávali alkohol a cigarety do rukou postavám dětí a mladistvých,“ upřesnila mluvčí Novy. V roce 2005 vypili Češi průměrně o litr více čistého alkoholu než v roce 1981. 

Cigareta ve filmu je jenom laciná výpomoc

Režisérka Tereza Kopáčová, natočila úspěšný televizní film Metanol o tragické aféře s jedovatým alkoholem. 

Hlavní hrdina s cigaretou. Jak se na to díváte vy?
U mě to prodělalo docela velký vývoj. Ještě před deseti lety mi přišlo, že to může některé postavě dodat zajímavý rys, který o ní vypovídá. Teď už si myslím, že je to zcela zbytečné a hloupé. Možná jsme si tak lacině pomáhali, například ve filmu Chromozom, kde se kvůli mně naučila hlavní představitelka Tereza Brodská kouřit. Nebylo to nutné. 

Vy a cigarety?
Já jsem, bohužel, kuřačka. Kupodivu si už ale nedokážu představit, že by se kouřilo v restauracích. Zaplať pánbůh, že se tam dá dýchat a člověk nesmrdí další dva dny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek