metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 33 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Veďte si deník modřin. Domácího násilí po létě přibylo

  5:19
Mobilní aplikace sbírá důkazy a uchová je.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Začátek školního roku do rodin přinesl stres. Vzrostl tak počet odhalených případů domácího násilí.

Za devět měsíců letošního roku bylo v Praze řešeno 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září už počet vzrostl na čtrnáct případů a v říjnu přesáhl deset. „Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján a dodává, že centrum eviduje i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých. 

Další aplikace

  • Echo – Každý nový oznámený případ dítěte v ohrožení vloží policie do databáze, která je přímo propojena s touto aplikací. Uživatel tak bude v reálném čase informován o každém případu ztraceného dítěte, obdrží fotku a další údaje o dítěti. Může se tak zapojit do pátrání a jedním kliknutím zavolat policii. 
  • Záchranka – Aplikace slouží ke kontaktování záchranářů, ke vzdělávání ohledně první pomoci a hlavně k lokalizaci. Přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu.

Nemalou část klientů centra tvoří i nezletilí. „Proto jsme rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině,“ doplňuje Ján.

Proti domácímu násilí má pomoci i nová mobilní aplikace s názvem Bright Sky. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady, kontakty i spojení na policii. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou oběti zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná. „Záznamy lze využít jako důkazy pro stíhání pachatele,“ říká John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii.

Bright Sky je zatím dostupná jen v angličtině. Během několika týdnů má být aplikace ke stažení i v češtině. „O aplikaci je velký zájem, jak ze strany policie, tak i škol či organizací, které pracují se seniory,“ uvedla pro deník Metro Veronika Řídelová, mluvčí Nadace Vodafone. Právě tato nezisková organizace se s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa na vývoji české verze podílí. Zájem o preventivní aplikaci potvrzují i komentáře na Google Play, tedy na platformě, kde je možné mobilní aplikace stahovat. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek