metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Veďte si deník modřin. Domácího násilí po létě přibylo

  5:19
Mobilní aplikace sbírá důkazy a uchová je.

Začátek školního roku do rodin přinesl stres. Vzrostl tak počet odhalených případů domácího násilí.

Za devět měsíců letošního roku bylo v Praze řešeno 129 případů, které skončily vykázáním násilných osob ze společné domácnosti. I když o prázdninách zaměstnanci Intervenčního centra Praha zaznamenali mírný pokles, od září už počet vzrostl na čtrnáct případů a v říjnu přesáhl deset. „Zřejmě se na zvýšeném počtu projevil i začátek školního roku a s tím spojená nervozita a tlak v rodinách s dětmi,“ popisuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján a dodává, že centrum eviduje i zvyšující se počet případů mezigeneračního násilí a drogově závislých. 

Další aplikace

  • Echo – Každý nový oznámený případ dítěte v ohrožení vloží policie do databáze, která je přímo propojena s touto aplikací. Uživatel tak bude v reálném čase informován o každém případu ztraceného dítěte, obdrží fotku a další údaje o dítěti. Může se tak zapojit do pátrání a jedním kliknutím zavolat policii. 
  • Záchranka – Aplikace slouží ke kontaktování záchranářů, ke vzdělávání ohledně první pomoci a hlavně k lokalizaci. Přidržením nouzového tlačítka kontaktujete linku 155. Současně záchranářům odešlete vaši přesnou polohu.

Nemalou část klientů centra tvoří i nezletilí. „Proto jsme rozšířili služby o terapeutickou práci s dětmi z rodin zasažených domácím násilím. Cílem terapie je nejen zprostředkovat dítěti informace o jeho právech, přiměřeně věku ho informovat o stávající situaci ale také o tom, co se děje v rodině,“ doplňuje Ján.

Proti domácímu násilí má pomoci i nová mobilní aplikace s názvem Bright Sky. Obětem pomůže vyhodnotit jejich situaci, nabídne rady, kontakty i spojení na policii. Jednou z funkcí je i deník, do kterého si mohou oběti zapisovat incidenty, ukládat i případně fotografie, videa či zvukové záznamy. Ty se neuchovávají v mobilu, ale ve vzdáleném cloudu. Bude je tak možné znovu najít i po případném smazání aplikace, která není v změti dalších nijak nápadná. „Záznamy lze využít jako důkazy pro stíhání pachatele,“ říká John Liversidge, bývalý vedoucí inspektor Thames Valley Police, který se na spuštění aplikace podílel ve Velké Británii.

Bright Sky je zatím dostupná jen v angličtině. Během několika týdnů má být aplikace ke stažení i v češtině. „O aplikaci je velký zájem, jak ze strany policie, tak i škol či organizací, které pracují se seniory,“ uvedla pro deník Metro Veronika Řídelová, mluvčí Nadace Vodafone. Právě tato nezisková organizace se s ministerstvem vnitra i neziskovou organizací Rosa na vývoji české verze podílí. Zájem o preventivní aplikaci potvrzují i komentáře na Google Play, tedy na platformě, kde je možné mobilní aplikace stahovat. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek