metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Mnozí pacienti s parkinsonem nevědí o hluboké mozkové stimulaci. Ta představuje efektivní terapii

  6:49
Lidé se neradi smiřují s vědomím, že jsou na některé nemoci krátcí. Neznamená to, že s tím nic nedělají. Právě dnes si připomínáme Světový den Parkinsonovy nemoci. Tu si spojujeme především s lidmi ve vysokém věku. Může ale poznamenat i mladší ročníky.
ilustrační snímek | foto: SXC

Letos je to navíc 205 let, kdy britský chirurg James Parkinson onemocnění poprvé popsal. Nejčastějšími projevy choroby je zpomalení a zhoršená koordinace pohybů končetin, chůze malými krůčky, nadměrná svalová ztuhlost, u některých pacientů klidový třes končetin. V pozdějších fázích nemoci se dostavují vůlí nezvladatelné mimovolní pohyby a křeče a další příznaky. Od zažívacích obtíží, poruch spánku až k řadě psychiatrických potíží. Ačkoli lidstvo nemá na nemoc lék, její postup je možné významně zpomalovat. 

I v Česku jsou k dispozici nejmodernějšími neurostimulátory. Ty využívají „data driven therapy“, tedy léčbu na základě dat získaných od konkrétního pacienta. Moderní technologie obsažená v neurostimulátorech lékařům pomáhá se správným nastavením terapie, což pacientům značně ulehčuje život. 

Známí s chorobou

  • Parkinsonovou nemocí trpěla také řada světově známých osobností.
  • Muž, který uzbrojil sovětskou „říši zla“, americký prezident Ronald Reagan.
  • Papež Jan Pavel II., jeden z těch, kteří přispěli k pádu komunistického režimu nejen v Polsku.
  • Hvězda americké a světové country hudby Johnny Cash.

V praxi to vypadá tak, že se neurostimulátor zavede pod klíční kost, odkud je spojen s mozkem pomocí tenkých elektrod. Neurostimulátor následně snímá mozkové signály, na jejichž základě je terapie nastavena a vyhodnocuje se její účinnost. O hluboké mozkové stimulaci, která představuje vysoce efektivní terapii, však stále mnozí pacienti nevědí. „Pacienti, kteří nejsou v péči velkých center, dost často nemají dost informací o tom, že nějaká operační léčba vůbec existuje,“ uvádí Romana Skála-Rosenbaum z organizace Parkinson-Help, která se tímto problémem zabývá. 

V současnosti lze předpokládat, že také mezi válečnými uprchlíky z Ukrajiny jsou lidé trpící parkinsonem. Hrozbou pro nemocné je především přerušení léčby. Jak pro ty, kteří museli absolvovat těžkou pouť z válečných oblastí, tak pro ty, kteří zůstávají v obklíčených oblastech bez přístupu k lékům. 

„Následky jsou okamžité, dostaví se zpravidla v řádu hodin až dní po vysazení antiparkinsonské léčby,“ říká Robert Jech, vedoucí Centra pro intervenční terapii motorických poruch Neurologické kliniky I. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Praze. Léčba spočívá v průběžném doplňování dopaminu, který mozku chybí a bez něj se pohyb zpomalí, svaly ztuhnou a končetiny se třesou. „Mám zprávy od kolegyně z Ukrajiny, že z vlaku tam vynášejí pacienty v akinetické krizi. Ti potřebují okamžitou pomoc. Léků je ale málo,“ připomíná Jech. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek