metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Mobilní generace mají méně sexu, než ty starší

  16:48
Elektronika nás ovládá na každém kroku. I když si možná myslíme, že ji řídíme my. Mobilní telefony tvoří totiž jednu z nejčastějších položek, kterou najdeme pod vánočním stromkem, nebo alespoň nějaký doplněk, jako jsou externí dobíječka nebo sluchátka. Jen v průběhu loňského roku se jich u nás prodalo přes pět milionů.
Ilustrační snímek

Nepřekvapuje proto, že se displej mobilního telefonu stal cestou také k hledání partnerů. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos mezi mladými lidmi ve věkovém rozpětí od patnácti do pětatřiceti let vyplynulo, že polovina mladých lidí našla alespoň jednoho ze svých protějšků na internetu, nebo navázala vážnější vztah on-line. Především s pomocí svého mobilu. 

Zajímavé je, že aktivnější v elektronickém lovu jsou ti, kteří už pracují, než třeba středoškoláci. „To koresponduje s mojí praxí, protože středoškoláci mají více volného času k přímým interakcím v rámci školy nebo při mimoškolních aktivitách,“ potvrzuje zjištěné údaje vztahový terapeut Lucian Kantor.

K seznamování slouží především nejrůznější sociální sítě a komunikační kanály těchto sítí. Mezi teenagery je nejpopulárnější Messenger, zatímco ti, kteří jsou už zaměstnaní, si už se svým protějškem spíše zavolají, nebo pošlou alespoň textovou zprávu. Na rozdíl od doby předmobilní a předinternetové si zhruba polovina těch, kteří navázali první kontakt na internetu, komunikuje s protějškem jen ve virtuálním prostoru až několik týdnů. Jen zanedbatelná část je ochotná toho druhého nejdřív poznat osobně a pak si s ním psát či telefonovat.

Virtuální kopačky

Místo slov „rozcházím se s tebou“ saháme na pomoc k e-mailům nebo SMS.

  • Nejslavnější SMS v Česku kvůli rozchodu poslal před 14 lety zpěvák Richard Müller zpěvačce Ivě Bittové.
  • Novou formou rozchodu je „ghosting“. Ten, kdo se chce rozejít, si partnera zablokuje na sociálních sítích, nebo dá jeho e-maily do spamu. 

„Z dlouhodobého výzkumu více než třiceti tisíc Američanů vyplývá, že dnešní generace má k lásce i sexu sice liberální postoje, ale v průměru také méně sexuálních partnerů, než měli jejich rodiče,“ tvrdí psychoterapeutka Markéta Šetinová. 

Stejná čísla lze aplikovat i na českou populaci. Mobilní telefony jsou také jednou z nejčastějších příčin rozvodů, kdy partneři odhalí milostnou komunikaci toho druhého. SMS je také stále častou formou ukončení vztahu. Zažila to už třetina Čechů. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek