Se svým řešením dostavby a rekonstrukce trojské základní školy v Praze 7 obsadil tým MH architects, pod vedením Michaely Horákové, druhé místo v mezinárodní architektonické soutěži.
Jejich návrh prorazil mezi konkurenty z 28 soutěžních týmů z celé Evropy. Lepší byl pouze tým z Itálie. „Druhé místo je pro nás obrovský úspěch. Jsme poměrně mladý ateliér a náš kolektiv čítá jak studenty dokončující vysokou školu, tak dlouholeté odborníky,“ říká Michaela Horáková, zakladatelka ateliéru, a dodává: „Toto byla naše první velká soutěž. Řekli jsme si, že to vyzkoušíme, a návrh jsme udělali, jak nejlépe jsme mohli. Spoustu věcí jsme se v průběhu naučili.“
Fakt, že se jednalo o budovu školy, otevřel autorům spoustu možností, jak propojit běžnou architekturu s ostatními obory. „Líbilo se nám, že se jedná o problematiku školství. Vzděláváním tráví mladá generace spoustu času, a proto je důležité, jak se děti ve školách cítí. Kromě odborníků přes architekturu jsme záležitost konzultovali i s experty ve vývojové psychologii a sociologii,“ upřesňuje Horáková. Celý koncept budovy je hravý, prosvětlený a odlehčený.
Návrh podoby trojské školy však není jediný projekt architektonického studia. Jeho zakladatelka se zároveň snaží, aby lidé začali vnímat své okolí. „Jako architekti se zabýváme nejen tím, jak vypadají budovy či domovy, ale i vzhledem veřejných prostranství. Ač si to lidé denně neuvědomují, prostředí, ve kterém se nacházíme, ovlivňuje i naše pocity, nálady a chování,“ dodává.
Studio se tedy zabývá i obnovou a zušlechtěním míst, kterými denně proudí davy lidí. „Zaměřujeme se hlavně na lokality, které v nás vzbuzují negativní pocity, jako je například průchod spojující Vinohrady a Národní muzeum. Toto místo je předmětem naší studie, ve které se zabýváme právě oblastmi, jež potřebují kultivaci,“ říká architektka.
Studio MH architects zároveň plánuje rozšířit povědomí o architektuře mezi širokou veřejnost. „Díky přesunu našeho ateliéru na Vinohrady jsme získali nové prostory, ve kterých můžeme pořádat workshopy, prezentace nebo výstavy. V budoucnu bychom se takto rádi prezentovali a komunikovali se společností,“ vyhlíží Horáková.