metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 20 °C

Středa 11. září 2024. Svátek má Denisa

Někteří hoteliéři mohou vydržet maximálně tři měsíce, říká ředitelka Amazing Places

  16:45
Koronavirus ničí turistický ruch po celém světě a samozřejmě také u nás. Své o tom ví i šéfová portálu Amazing Places, který mapuje a doporučuje zajímavá místa pro dovolenou.
Hana Krausová | foto: Archiv

„Problém budou mít pražské hotely a obecně podniky závislé na zahraničních turistech, kteří se do Česka hned tak nevrátí,“ říká v rozhovoru pro deník Metro Hana Krausová.

Otřepají se z toho čeští hoteliéři?
Věřím, že čeští hoteliéři se vrátí brzy do normálu. Mnohým může tato situace pomoci přehodnotit jejich byznys, zamyslet se nad efektivitou a třeba udělat pár drobných změn, na které by v běžném chodu nenašli prostor.

Změní se cestování?
Češi zjevně po této krizi budou zůstávat více doma, svou dovolenou budou trávit v tuzemsku. Nevíme, jaká budou opatření týkající se uzavření hranic, ale i v případě návratu do normálu neočekávám vlnu turistů směřujících od nás do zahraničí. Možná nebude nárůst turistů v Česku rapidní hned po skončení krize, ale postupně bude turismus u nás závislý na českých cestovatelích, kteří budou více podporovat české podnikatele. Problém však budou mít pražské hotely a obecně podniky závislé na zahraničních turistech, kteří se do Česka hned tak nevrátí.

Svým partnerům nabízíte i marketingový servis. Jak je nyní podporujete?
Zaprvé se snažíme našim místům ulehčit ekonomickou zátěž, proto jsme odložili platby za naše členské poplatky a ty jsme zároveň všem odpustili po celé období zákazu prodeje ubytovacích služeb. Zároveň se snažíme motivovat naše fanoušky, aby české podniky podpořili. U nás třeba tím, že mohou uplatnit své dárkové vouchery a my okamžitě posíláme peníze vybranému místu. Už teď také chystáme kampaň na podporu cestovního ruchu v Česku a na Slovensku. Věřím, že se z toho brzy oklepeme a začneme opět objevovat krásy naší země.

Máte signály, že už to nyní některý provoz nerozdýchá?
V našem portfoliu jsou na tom samozřejmě nejlépe majitelé chalup, apartmánů, případně malých penzionů, kteří objekty vlastní a nemají žádné zaměstnance či minimum. Naopak hoteliéři, kteří platí enormně vysoké nájmy, zaměstnávají desítky lidí, a nedejbože spoléhají na zahraniční klientelu, se nacházejí v nejobtížnější situaci. Od některých víme, že v této situaci vydrží dva až tři měsíce. Delší období odstávky je pro ně likvidační.

Jaké jsou vaše rady například provozovateli malého penzionu?
V tuto chvíli je ideální zavést režim hibernace. Odstavit, co se dá. Komunikovat s úřady, pronajímateli, bankami a snažit se o odložení či prominutí některých plateb. Samozřejmě také využívat veškeré možnosti státní pomoci a snažit se situaci přečkat.

Máte nějaký zajímavý konkrétní příklad, jak hoteliér přežívá?
Náš loňský vítěz, brněnský hotel Anybody, zvládá situaci velmi dobře. Byť je samozřejmě zasažen ekonomicky jako většina ostatních, velmi dobře se svými hosty komunikuje a daří se jim většinu rezervací posouvat na pozdější období. Hosté je chtějí podporovat, a tak nepožadují vrácení peněz. Prodávají také dárkové vouchery a tím získávají hotovost již nyní. Připravují i další podněty a novinky na období po krizi a tím lákají hosty na další radosti v novém období.

A ve světě? Kde je situace nejkritičtější?
Kritická je samozřejmě Itálie, která je více než čtyřnásobně ekonomicky závislá na turismu než Česko. My máme informace od hoteliérů ze Slovenska, s nimiž také spolupracujeme. Tam je situace obdobná českému stavu. Většina uzavřela své provozy ještě dříve, než byl oficiální zákaz prodeje ubytovacích služeb. Nyní bojují o přežití jako mnozí jejich konkurenti.

Váš pracovní tým nyní uvázl na Bali včetně vás. Jak k tomu došlo a usilujete o návrat?
My jsme cestu na Bali plánovali v podstatě už více než rok. Chtěli jsme trochu změnit prostředí k tomu, abychom měli prostor na přípravu velké změny v našem podnikání, kterou chceme spustit letos v létě. Zároveň jsme se chystali navštívit české koncepty, které tu jsou, předně Bába na Bali a Joshua District, které jsme chtěli představit českému publiku. Odletěli jsme ještě v době, kdy jsme v Česku krizi s koronavirem brali všichni na lehkou váhu. Vše se ale měnilo den ode dne a my uvázli na malém ostrůvku u Bali. O návrat se samozřejmě snažíme, i když situace zde začíná být, co se týče letů, kritická. Snad se to podaří.

Jaká je situace na Bali?
Jinak krizi na Bali zatím zvládáme, i když i zde se začínají zavírat obchody, restaurace, lidé nosí roušky a používají dezinfekci.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Chlapi mají obavu, že by na józe vypadali jako pitomci, říká podnikatelka Jana Podroužková

vydáno 11. září 2024  5:00

Láska k józe se v ní probudila po ukončení základní školy. „Během prvních let na gymnáziu jsem se hodně zajímala o východní filozofii a napadlo mě zkusit...  celý článek

Jména ulic nové čtvrti na Smíchově oživila diskusi. Po známých ženách jich je málo

vydáno 10. září 2024  17:53

Nové ulice v těsném sousedství Ženských domovů na pražském Smíchově ponesou výhradně ženská příjmení. Smíchovská nadvláda žen klatbu nalomí, ale nezlomí.   celý článek

Dopravce i Lesy mají svůj med. Úly na střechách firem jsou populárním způsobem propagace

vydáno 10. září 2024  15:31

Je tomu pár dní, co se největší dopravce působící v hlavním městě – Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) – pochlubil poměrně nezvyklou záležitostí....  celý článek

Osamělost mladých roste. Nejvíce problémů mají Irové a Bulhaři, nejméně Nizozemci a Češi

vydáno 10. září 2024  13:16

Ačkoli obyvatelé Česka patří podle údajů EU mezi nejméně osamělé v unijní sedmadvacítce, osamělost mezi mladými lidmi stále roste.  celý článek