metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Hypoteční banky hledají cesty k odlehčení splátek

  14:05
Stavební spoření, úvěry, splátky hypoték. To teď trápí tisíce domácností. Izolace věřitelů a omezení příjmů nutí banky a hypoteční společnosti hledat pro klienty východisko.

Složité situace je nyní pro finanční toky hypotečních bank, které se ocitly v nesnadném období. Nejde jenom o stávající poskytnuté úvěry na bydlení, ale i o to, jestli nyní budou lidé žádat o nové. To vše výrazně ovlivní hospodaření bank. „Je těžké nyní predikovat, jak současná situace ovlivní naše obchodní výsledky. Můžeme ale předpokládat, že chuť lidí řešit za aktuálního stavu úvěry na bydlení bude spíš nižší,“ řekla deníku Metro Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. Banka je podle ní v situaci, se kterou se její pracovníci nikdy nesetkali.

„Nelze tak aplikovat jakýkoliv vzorec z předchozí finanční krize. Pro nás je nyní prioritou ujistit klienty, že pokud se v souvislosti s koronavirovou nákazou dostanou do finančních potíží, mohou si zdarma požádat o odklad splátek až na tři měsíce,“ připomíná Molnárová. Banka má na webových stránkách příslušný formulář. „Požadavkům na odložení splátek se nyní věnujeme prioritně,“ říká Molnárová.

Podobně vidí situaci i v Hypoteční bance ze skupiny ČSOB. „Jsme si vědomi, že následující týdny i měsíce budou pro naše klienty náročné nejen psychicky, ale i finančně,“ uvedl pro deník Metro Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky. „V tuto chvíli vytváříme metodiku a všechna rizika probíráme v rámci našeho představenstva i v rámci ČSOB. S klienty budeme hledat společnou cestu, která pomůže jejich složitou situaci překonat,“ říká Feix. Hypobanka připravuje jasná pravidla, jak mají lidé postupovat, a také si hlídá to, aby řešení byla v souladu s rozhodnutími České bankovní asociace.

Řešení pro své zákazníky vytváří také Stavební spořitelna České spořitelny, známá jako Buřinka. „Desítkám tisíc našich úvěrových klientů klesly dramaticky příjmy v důsledku epidemie koronaviru. Teď potřebují prostředky na zajištění každodenních potřeb a také samozřejmě alespoň trochu jistoty a klidu, že situaci zvládnou,“ upozorňuje Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny. 

Banka jim umožní až tříměsíční odklad splátek, zaplatí za ně i pojištění, pokud ho mají již uzavřené. „Klienti s přiznaným odkladem nebudou v žádném případě uvedeni v registrech dlužníků jako takzvaní delikvetní klienti a jejich možnost žádat o další úvěr nebude nijak dotčena,“ připomíná i Libor Vošický, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny. 

Spořitelna klienty žádá, aby pečlivě zvážili, zda jsou v situaci, kdy nemohou splácet, nebo zda zhoršení příjmů teprve očekávají a podle toho by zvolili termín odkladu splátek. 

Hypoteční banky hledají

cesty k odlehčení splátek

Komentáře

Hlavní zprávy

Pionýři fotografie zachycovali Prahu téměř bez lidí. Na nejstarších snímcích jsou jen jako čáry

vydáno 6. prosince 2023  10:06

Zřejmě nejstarší fotografie Prahy vznikla 12. června 1848, kdy student medicíny Václav Trajc zhotovil daguerrotypický snímek zachycující shromáždění na...  celý článek

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek