Máme za sebou projevy dvou nejvyšších ústavních činitelů, prezidenta a premiéra. Můžete je srovnat?
Jednoznačně kvalitnější a lidštější byl projev Andreje Babiše. Navíc na jeho obvyklý způsob projevu velmi dobře odvyprávěný, jeden z jeho nejprofesionálnějších. Citlivější v tom, že tam byl rozměr pokory, i když nevím, nakolik to šlo z jeho nitra, nebo to bylo dobře připravené. Proti Miloši Zemanovi úplně jiná liga. Mělo to hlavu a patu, citlivější k rozpoložení lidí a mnohem adresnější. Poděkoval lidem, vysvětlil situaci. Mobilizační projev, kdy poděkoval také armádě. Slova, která bych očekával spíše právě od prezidenta, už proto, že prezident je nejen hlava státu, ale i vrchní velitel armády. Miloš Zeman si neodpustil šťouchanec, aby vyvolal konflikt. Aby si řada lidí řekla, že je to strašné, že se tady a teď lidé hádají.
Prezident však také vyzval opozici, aby v této době mlčela. Jak dlouho jí ale vydrží, aby byla hodná?
Do doby, kdy budou opatření finišovat, veřejnost začne být unavená a neklidná. Nebo naštvaná. Zatím to odpovídá tomu, že opozice tuší, že tento ochranný režim může trvat ještě měsíc nebo dva, takže šetří síly. Ti rozumní a racionální si navíc uvědomují, že jakékoli okopávání se v době klidu po krizi většinou nepromíjí. Opoziční politici vědí, že by se to obrátilo proti nim. Klid zbraní ale zřejmě skončí, až lidi unaví karanténní režim, uvědomí si strach z pracovní budoucnosti, začnou se sčítat ekonomické propady a bude se propouštět. Tam bych viděl, že nastartuje období pro větší aktivitu opozice.
Poměrně překvapivou hvězdou pandemického období je předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Nejen kvůli červenému svetru na tiskové konferenci vlády. Vidíte šanci na zmrtvýchvstání sociálnědemokratické opozice?
Připomíná mi to příběh premiéra Vladimíra Špidly o povodni v roce 2002. Najednou byl v terénu, v holínkách, ve vrtulníku. Jenže záplavy skončily a politik Špidla se vrátil do svého šedého obleku a byl to týž Špidla, jako ho předtím všichni znali. Jan Hamáček má nyní osud ve svých rukách. Pokud zůstane i po epidemii tím mužem v červeném svetru, může to pozici jeho strany stabilizovat, jestli posílit, to neodhadnu. Jde také o to, že o Hamáčkovi, muži ve svetru, více hovoříme my politologové, komentátoři a vy novináři, tedy lidé, které to extrémně zajímá. Lidé mají ale jiné starosti. Pokud se tedy Hamáček vrátí zpět do své role „dobrého úředníka“, opět zaleze do kvádra, jsou sociální demokraté zpět na svých neveselých číslech popularity. Pokud ne a zůstane u svých najednou lidských vět, schopnosti vyjadřovat se jasně a jednoduše, ne ve složitých souvětích, šanci má. Navíc lze předpokládat, že vstoupíme do ekonomicky hubených časů, a tam je levice tradičně silná.