metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Plavání (ilustrační foto) | foto: SXC

Novinky ve školách - povinné plavání a ochrana proti šikaně

  9:39
Rok mateřské školy je povinný. Proti obezitě dětí bojuje plošný návrat plavání na základky.

Nový školní rok přináší několik novinek. Kvůli vzrůstajícímu násilí ve školách, a to nejen mezi dětmi, ale také mezi žáky a kantory, budou školy více chráněny před šikanou. Začne platit úprava školského zákona, podle které by ředitelé škol měli zajistit ochranu učitele i dětí před fyzickým násilím i psychickým nátlakem.

Učí se doma

2067

  • Tolik žáků základních škol mělo v minulém školním roce individuálním vzdělávání. To znamená, že nechodili pravidelně do školy a studovali převážně doma.
  • Žáků s „individuálem“ každý rok přibývá. Před deseti lety této formy studia využilo jen 360 žáků. Individuální formu výuky volí často rodiče, jejichž dětem je diagnostikováno ADHD či jiné poruchy chování a učení.

„Školský zákon je přísnější. Nově definuje formulaci zvlášť závažného porušení. Ředitel školy ví, kdy je povinen v uvedeném případě žáka střední školy vyloučit. Kdy jde o hrubé a opakované slovní či fyzické projevy násilí na ostatních žácích nebo také na učitelích,“ uvedla náměstkyně ministerstva školství pro řízení sekce legislativy a mezinárodních vztahů Dana Prudíková a dodala: „V­případě žáků, kteří by se dopustili takového zvlášť závažného porušení školského zákona, musí ředitel školy kontaktovat Odbor sociálněprávní ochrany dětí. Ten pak musí případ řešit. Současně je v obou případech ředitel povinný nahlásit takové chování také státnímu zastupitelství, které bude postupovat v rámci svých kompetencí.“

S novým školním rokem také začíná platit povinné předškolní vzdělávání v posledním ročníku mateřské školy. Jednoduše řečeno, do školky musí všechny děti, které příští rok půjdou do školy.

Rodičům, kteří dítě do školky každý den vodit nechtějí, umožňuje zákon individuální vzdělávání dítěte doma nebo třeba v nějakém dětském klubu. Musí ale své dítě přivést k přezkoušení v termínech, které školka určí.

„Jak budou takové zkoušky vypadat, ještě nevíme, zatím jsme nedostali žádné konkrétní pokyny,“ říká Monika Kroufková, vedoucí mateřské školy v­Bohušovicích nad Ohří. „Zřejmě si ale s dítětem popovídáme a zjistíme, jestli nás vnímá a jestli umí udržet pozornost. Dáme mu do ruky tužku, abychom zjistili, jestli ji správně drží, a dítě si zkusí třeba postavit stavebnici. Tak zjistíme, jestli mu nedělá problém jemná motorika,“ dodává Kroufková.

Od září mají nárok na přijetí do mateřské školy také všechny čtyřleté děti. Obce jim musí zajistit místo ve spádové školce podle místa bydliště. To pro některé školky, v­jejichž okolí bydlí hodně dětí, může být problém kvůli kapacitě.

Rodiče mohou s dítětem k­zápisu jít, kam chtějí, v tom se nic nemění. Ale školka přednostně přijme děti ze své spádové oblasti a teprve na volná místa bude brát další žadatele.

Děti s odkladem povinné školní docházky budou moci chodit do přípravné třídy základní školy, tato možnost se od 1. září naopak uzavře dětem, které odklad nemají.

Novinky čekají i základní školy. Školáci na prvním stupni základních škol se mohou těšit na výuku plavání, která se stane povinnou součástí tělesné výchovy. Žáci budou muset během školní docházky na základkách absolvovat alespoň 40 hodin plavání.

Změny se dotknou také středních škol. Maturanti budou na jaře vybírat sloh z češtiny z šesti zadání místo dosavadních deseti. Česká středoškolská unie také navrhuje, aby slohové práce mohlo kontrolovat více hodnotitelů. Dnes čte většinu prací jeden člověk.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek