metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Před covidem byl coworking spíše módou pro jednotlivce, teď se stal pravidlem

  5:04
Dilema mezi home officem a přítomností v kanceláři. To nyní řeší mnoho firem. Trendy pociťují developeři. Přizpůsobují tomu své plány.
Některé sdílené kanceláře vypadají spíše jako kulturní zařízení nebo domácí prostory. | foto: Pavel HrabicaMetro.cz

Před covidem pět pater zaměstnanců. Během covidu vylidněno. A teď? Někdy plno, někdy poloplno, někdy prázdno. Do starého modelu práce se momentálně vrací málokdo. Firmy alespoň minimálně původní model trochu modernizují. Zjišťují, že mají najednou moc velké kanceláře. Své lidi však chtějí mít i tak co možná nejvíc pod „kontrolou“. Co teď s tím?

Pracujte doma. Když po vás šéf zatouží, přijedete
Firmy budující nové kancelářské objekty si toho už všimly. Seberozlehlejší komplexy už nebudou nikdy stoprocentně zaplněné. Bude to znamenat i změnu atmosféry v těchto objektech. Už se tu nebudou dlouhé roky potkávat stále stejní lidé a firmy.

„Progresivní firmy uvažují o investicích do coworkingových pracovišť, která by byla vhodným doplňkem k přetrvávající praxi home officu,“ říká k situaci Andrej Hronec ze společnosti Audiopro. Lidé budou mít svobodu práce z domova. „Když bude nutná porada všech, školení či jen neformální firemní setkání s novými kolegy, pronajme se v sídle firmy několik kanceláří či jednací sál na konkrétní hodiny nebo dny,“ upřesňuje Hronec.

Historie sdílení

  • V roce 1995 se v Berlíně narodil první coworking světa. Název Hackerspace dokládá, kdo byli první klienti.
  • Ještě ve stejném roce se další sdílené a krátkodobě pronajímané kanceláře objevily ve Spojených státech v San Francisku, Brooklynu a Santa Barbaře.
  • Slovo „coworking“ poprvé použil tvůrce PC her Bernard DeKoven. Popsal jej jako „spolupráci rovného s rovným“.

Jeho slova potvrzuje i jeden z velkých developerů. „Momentálně je pronajata asi třetina, další zájemci se hlásí,“ říká Jana Prokopová, obchodní ředitelka společnosti Skanska, na adresu rozestavěného kancelářského komplexu Port 7 v pražských Holešovicích. „Pravidlem je, že se budoucí nájemci nezajímají jen o plochu, kterou obsadí natrvalo. Prakticky všichni se nyní vyptávají, jaká bude možnost pronajímat si další kanceláře podle aktuální potřeby jejich byznysu. Zakázky jim přibývají nebo ubývají a tomu přizpůsobují i potřebu prostor. Coworking se stal teď po covidu samozřejmostí a každý developer by měl počítat s tím, že část budovy se bude krátkodobě pronajímat, a tomu vše přizpůsobit,“ upozorňuje Prokopová.

Přizpůsobivost je nutná
Někdy bude stačit část patra na týden, jindy si může nájemce objednat kanceláře na půl roku, ale i na jeden jediný den. S takovou pružností musejí stavební firmy počítat už v zadání projektu. Kolik procent v nově budovaných kancelářských parcích bude vyčleněné na krátkodobé pronájmy, to nejsou developeři zatím předem schopni přesně odhadnout. Někde to může být deset, jinde i třicet procent

Nové směry ve výstavbě i systému pronájmů pracovních prostor potvrzují i personální odborníci. „Coworking je novou cestou, která pomůže překonat některé problémy plynoucí z dlouhodobého home officu. Pracoviště se ale musí adaptovat na novou situaci a podmínky,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Zatímco před třemi čtyřmi lety byly coworkingové prostory pro mnohé spíše jen módním trendem, teď se krátkodobý pronájem stává součástí firemního fungování.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek