metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

  12:29
Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Zavirované počítače? Jistě, ale jeden z nejhorších zlozvyků ze dvou let práce z domova, byť přerušované, je prokrastinace. Odkládání povinností.

„Až pokecám s kolegy, až si uvařím kafe, až si skočím na cigárko,“ zdůvodňuje si kdekdo, proč se nepouští do práce. Pokud nehoří termíny a za zády vám nestojí šéf s karabáčem, tempo v kanceláři se výrazně zpomaluje. Odborníci proto radí systém „pomodoro“.

Název je odvozen od tvaru malého červeného budíku připomínajícího rajče. Metoda spočívá v 25 minutách práce, pěti minutách pauzy, dalších 25 minutách práce a dalším pětiminutovém volnu. Po čtyřech „pětadvacítkách“ má člověk nárok na dvacetiminutový odpočinek.

Je to jako v armádě

  • Když vás napadnou, vyplatí se mít kvalitní zálohy. To platí jak pro válku, tak pro práci s počítačem.
  • Pravidelné zálohování je důležité. Buď na externí disk, nebo vzdálené úložiště.
  • Chrání data při blokaci počítače hackerem i při nenávratné poruše harddisku. Je to jedna z nejběžnější chyb uživatelů počítačové techniky.

Špatné návyky z domácí práce s počítačem si mnoho lidí po covidu přeneslo i po návratu na své pracoviště. Týká se to především nepozornosti, kdy v režimu home office přeskakovali ze služebních e-mailů do osobních, když si třeba vyřizovali on-line nákupy. Právě kvůli platbám přes internetové bankovnictví se lidé stávali obětí falešných plateb. Teď si přenesli takovou nepozornost i do kanceláře.

Roztěkanost a zábava, ale taky válka na Ukrajině
Nemusí dojít přímo k zavirování počítače, ale i k nechtěné platbě. Podvodníci často cílí například na účetní. „Fakturační dokumenty s odkazy falšují velmi věrohodně formáty e-mailů od různých dodavatelů. Účetní může být obelhána také ‚reálně‘ se tvářícím podpisem společnosti,“ připomíná IT expert Karel Fišnar.

Hackeři a ostatní podvodníci se momentálně zaměřují na řadové zaměstnance firem, v souvislosti s válkou na Ukrajině stoupají počty útoků z Ruska. Stále přetrvává návyk pracovníků připojovat se služebním notebookem na veřejnou síť, například z kavárny. Právě tak jak byli zvyklí během práce z domova, ale neuvědomují si, že přes hostitelské wifiny jim může do firemního serveru proniknout i počítačový gangster.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek

Radním došla trpělivost. Hradec Králové nastavil přísná pravidla pro sdílené koloběžky

vydáno 14. dubna 2024  7:00

Automobil to neměl ve svých začátcích snadné. Musel před ním například běžet člověk s červeným praporkem, aby varoval ostatní. Města se potýkají nejen s...  celý článek