metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

  5:37
Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla. Vysvětlení je přitom jednoduché.

Další 2 fotografie v galerii
Freediving je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu v plicích. V Čestlicích freediverka pózovala kamerám. | foto: JINDRA SOUKAL

Společnost Underwater Film Unit představuje nejmodernější filmovou techniku pro natáčení pod vodou. „Den otevřených dveří“ pro kameramany, producenty i režiséry se koná v čestlickém aquaparku. Víla je freediverka v bílých šatech, která v potápěčské jámě pózuje kameře. Na boso jsou úplně všichni. Kolem výcvikového bazénu je totiž mokro. A voda v mých vlasech? Však se podvodní technika prezentuje nejlépe pod vodou! Povídání probíhá krátce po ponoru.

Unikátní je také to, že společnost, která poskytuje komplexní servis a techniku pro natáčení pod vodou, je z Česka. Tedy ze země bez moře. „Máme u nás obrovskou potápěčskou komunitu. Všichni lidi, které tady vidíš, jsou profesionálové. Pracuji s nimi už přes patnáct let, několikrát jsme spolu objeli svět a točili velké mezinárodní projekty,“ říká mi Steve Lichtag. Producent, režisér a potápěč v jedné osobě mi tyká. Mezi potápěči je to samozřejmost.

Spoluzakladatel Underwater Film Unit je na novou společnost hrdý. Disponuje totiž odborníky, kteří dokáží pokrýt vše, co je pro natáčení pod vodou potřeba. Však mají letité zkušenosti. Lichtag a jeho kolegové natočili například úspěšné podvodní snímky, jako jsou Mýtus jménem žralok nebo Carcharias – Velký bílý. Zmínit je třeba i zajímavé spojení Lichtaga s Petem Westem, který jako kameraman stojí za úspěšnými podvodními filmovými snímky, jako jsou Rogue nebo Chasing Coral. V týmu je také například Vojta Nedvěd, který se podílel na českém velkofilmu, který právě běží v kinech. Ve snímku Jan Žižka je totiž hned několik scén, které se odehrávají pod vodou.

Redaktor si prohlédl techniku. Gesto levé ruky znamená ok.

Nová česká společnost však není jen o lidech, velkou roli hraje i technologie. Tým kameramanů, techniků, podvodních osvětlovačů a potápěčů díky ní dokáže splnit veškeré požadavky často velmi náročných režisérů a producentů. A to jak ve studiu, v bazénu nebo klidně i v moři. Ve vybavení má společnost třeba i podvodní kamerový systém Nauticam pro kamery ARRI Alexa Mini a Alexa Mini LF, které jsou současným světovým standardem profesionální filmové produkce.

Většina filmových kameramanů s potápěním zkušenosti nemá. Právě díky nové české společnosti je ale nepotřebují. Jejich kamery jsou totiž propojené s vodotěsným boxem a ten je zase propojen dráty nad hladinou. Režisér, ostřič i hlavní kameraman tak vidí, co se pod hladinou děje, a mohou i hydrofonem udílet povely potápěči s kamerou. Společnost tak dokáže zajistit podvodní natáčení na klíč, a to jak pro televizní reklamy, tak třeba i pro obří filmové produkce.

Mimochodem, Steve Lichtag rozhodně není spojen jen s vodou. V mládí působil jako divadelní herec, účinkoval v televizních seriálech a v československých filmech.

Steve Lichtag

V roce 1979 emigroval do USA, kde vyučoval herectví a také si zde změnil své původní jméno Zdeněk Loveček. Později se začal věnovat výhradně filmu a postupně se stal světoznámým dokumentaristou přírodovědných filmů. Byl také prvním z těch, kteří se potopili bez ochranné klece ke žralokovi bílému. Loni šel v kinech jeho snímek Stingl – Malý velký Okima. Celovečerní dokumentární film byl poctou českému cestovali Miloslavu Stinglovi.

Momentálně se Steve Lichtag chystá natočit v Zambii film o levhartech. Také právě dokončuje jednání o koprodukci desetidílné série Water stories. „Bude to polohraný seriál, který vypráví o strhujících příbězích, kdy voda ovlivnila životy lidí i celých civilizací. Každý díl je z jiné země, vždy bude ale hlavní roli hrát voda,“ uzavírá Lichtag a jde zkontrolovat kolegu, který hází freediverce plovák. Ta totiž už pěkných pár minut šlape vodu.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek