metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 10 °C

Čtvrtek 22. února 2024. Svátek má Petr

Další 2 fotografie v galerii
Freediving je potápění bez dýchacího přístroje, tedy jen se zásobou vzduchu v plicích. V Čestlicích freediverka pózovala kamerám. | foto: JINDRA SOUKAL

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

  5:37
Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla. Vysvětlení je přitom jednoduché.

Společnost Underwater Film Unit představuje nejmodernější filmovou techniku pro natáčení pod vodou. „Den otevřených dveří“ pro kameramany, producenty i režiséry se koná v čestlickém aquaparku. Víla je freediverka v bílých šatech, která v potápěčské jámě pózuje kameře. Na boso jsou úplně všichni. Kolem výcvikového bazénu je totiž mokro. A voda v mých vlasech? Však se podvodní technika prezentuje nejlépe pod vodou! Povídání probíhá krátce po ponoru.

Unikátní je také to, že společnost, která poskytuje komplexní servis a techniku pro natáčení pod vodou, je z Česka. Tedy ze země bez moře. „Máme u nás obrovskou potápěčskou komunitu. Všichni lidi, které tady vidíš, jsou profesionálové. Pracuji s nimi už přes patnáct let, několikrát jsme spolu objeli svět a točili velké mezinárodní projekty,“ říká mi Steve Lichtag. Producent, režisér a potápěč v jedné osobě mi tyká. Mezi potápěči je to samozřejmost.

Spoluzakladatel Underwater Film Unit je na novou společnost hrdý. Disponuje totiž odborníky, kteří dokáží pokrýt vše, co je pro natáčení pod vodou potřeba. Však mají letité zkušenosti. Lichtag a jeho kolegové natočili například úspěšné podvodní snímky, jako jsou Mýtus jménem žralok nebo Carcharias – Velký bílý. Zmínit je třeba i zajímavé spojení Lichtaga s Petem Westem, který jako kameraman stojí za úspěšnými podvodními filmovými snímky, jako jsou Rogue nebo Chasing Coral. V týmu je také například Vojta Nedvěd, který se podílel na českém velkofilmu, který právě běží v kinech. Ve snímku Jan Žižka je totiž hned několik scén, které se odehrávají pod vodou.

Redaktor si prohlédl techniku. Gesto levé ruky znamená ok.

Nová česká společnost však není jen o lidech, velkou roli hraje i technologie. Tým kameramanů, techniků, podvodních osvětlovačů a potápěčů díky ní dokáže splnit veškeré požadavky často velmi náročných režisérů a producentů. A to jak ve studiu, v bazénu nebo klidně i v moři. Ve vybavení má společnost třeba i podvodní kamerový systém Nauticam pro kamery ARRI Alexa Mini a Alexa Mini LF, které jsou současným světovým standardem profesionální filmové produkce.

Většina filmových kameramanů s potápěním zkušenosti nemá. Právě díky nové české společnosti je ale nepotřebují. Jejich kamery jsou totiž propojené s vodotěsným boxem a ten je zase propojen dráty nad hladinou. Režisér, ostřič i hlavní kameraman tak vidí, co se pod hladinou děje, a mohou i hydrofonem udílet povely potápěči s kamerou. Společnost tak dokáže zajistit podvodní natáčení na klíč, a to jak pro televizní reklamy, tak třeba i pro obří filmové produkce.

Mimochodem, Steve Lichtag rozhodně není spojen jen s vodou. V mládí působil jako divadelní herec, účinkoval v televizních seriálech a v československých filmech.

Steve Lichtag

V roce 1979 emigroval do USA, kde vyučoval herectví a také si zde změnil své původní jméno Zdeněk Loveček. Později se začal věnovat výhradně filmu a postupně se stal světoznámým dokumentaristou přírodovědných filmů. Byl také prvním z těch, kteří se potopili bez ochranné klece ke žralokovi bílému. Loni šel v kinech jeho snímek Stingl – Malý velký Okima. Celovečerní dokumentární film byl poctou českému cestovali Miloslavu Stinglovi.

Momentálně se Steve Lichtag chystá natočit v Zambii film o levhartech. Také právě dokončuje jednání o koprodukci desetidílné série Water stories. „Bude to polohraný seriál, který vypráví o strhujících příbězích, kdy voda ovlivnila životy lidí i celých civilizací. Každý díl je z jiné země, vždy bude ale hlavní roli hrát voda,“ uzavírá Lichtag a jde zkontrolovat kolegu, který hází freediverce plovák. Ta totiž už pěkných pár minut šlape vodu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek