metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Strach z vysokých účtů vede také k energetické vynalézavosti

  13:04
Úřad vlády objevil Ameriku? V rámci úspor namontují ve Strakově akademii pohybová čidla a vymění staré žárovky za úsporné.
Jak zaplatit složenky? | foto: MAFRA

Předsedkyně společenství vlastníků domu na pražském Jižním Městě seřizuje časovače ve světlech v chodbě paneláku. Aby senzor zachytil procházející osobu, až když se venku začne šeřit a aby lampa svítila maximálně deset vteřin, a ne pět minut.

„Máme čidla už víc než deset let, jen jsme přešli na modernější typ. Dřív svítilo osm pater tři minuty,“ říká předsedkyně „esvéjéčka“. Nejvíc energie ale bere výtah. Na modernější s rekuperací, který by tu měli místo téměř třicet let starého typu, si musí teprve našetřit. Nad zprávou, že sídlo vlády montuje úsporné žárovky až v roce 2022, jen kroutí hlavou.

Uzavíráme kohoutky teplé vody
Ušetřit, protože platby za energie jsou velkou neznámou, se lidé i firmy snaží už dávno, dřív než se k úsporám přihlásilo vládní ústředí. Lidé zjišťují, co vše se dá doma redukovat. „Zjistili jsme, že stačí, když si ruce i po použití toalety opláchneme jen studenou vodou,“ vysvětluje Jana, manažerka zdravotnické firmy. Byť by její plat zřejmě bez problému zvládl i výrazně navýšené zálohy, náhodě nic neponechává. Takže u umyvadlového kohoutku v koupelně uzavřela přívod teplé vody. Teplá bude jen na sprchování.

Úsporný život ale vedou mnozí lidé už roky, teď se připravují na ještě úspornější. Pokud to bude možné. „Když mám puštěnou televizi, jinde nesvítím. Když je trochu vidět, taky nesvítím, když je tma, rozsvítím svíčku. Svetr a ponožky jsem v zimě nosila doma vždycky,“ vypráví prodavačka v předdůchodovém věku v malém obchodě v centru Prahy, když přijde řeč na energie a peníze. Život s totálními úsporami praktikuje už několik měsíců.

Chodím se domů vyspat, svítím jen na čidla
Účetní nábytkářského obchodu Monika přechází doma na mytí hlavy když ne studenou, tak alespoň hodně vlažnou vodou. Mělo by to přinést úsporu za ohřev vody z vlastního plynového kotle. „Uvidím, jak to bude v zimě, zatím doma netopím, v pokojích máme od patnácti do sedmnácti stupňů,“ říká Monika. Tak či onak tráví čas co nejvíc v práci, domů se prý, jak přiznává, chodí jen vyspat a ten chlad přežije. „Taky jsem dala do zásuvek světla s pohybovými senzory, takže ani večer nezapínám stropní světla, svítí se jen tam, kudy procházím,“ svěřuje se s nejnovějšími úspornými kroky účetní.

Z některých šetřicích postupů mají ale lidé obavy. Zvláště když se na formě neshodnou v rámci rodiny. „Manžel pořídil krbová kamna na biolíh, máme teď v garáži dvě stě litrů lihu, tak jen čekám , kdy vyletíme do povětří,“ komentuje pracovnice banky rodinnou energetickou politiku – s rodinou obývají rodinnou vilku ve středních Čechách.

Plynový kotel prý hodlá manžel v zimě zcela vypnout na topení, ohřívat bude jen vodu do sprchy. Dávno předtím, než Úřad vlády nechal svítit jen každou druhou žárovku, zredukovali počet svítidel i v této domácnosti. „Už od léta svítíme jen někde, zatímco dřív byla světla zapnutá třeba i v chodbách. V kuchyni místo dvou osvětlení svítí jen jedno,“ popisuje bankovní úřednice.

Čtenářské recepty na nižší účty
Úspory zajímají i čtenáře deníku Metro. „Máme doma všude ledkové osvětlení a úsporné spotřebiče,“ píše Marcela Sochová. Jarmila Květoňová má svou metodu: „Chodím na delší procházky se psem a pak si zalezu pod peřinu.“

Mění se i další domácí zvyky našich čtenářů. „Varnou konvici plníme jen, co je třeba, méně svítíme, pračka víc odpočívá,“ prozrazuje Petra Štancová. „Šetřím doma i v práci stejně. Někteří kolegové v práci ale jedou zcela opačně,“ uvedl své poznatky Lukáš Doan.

Za všechny elektrárny

  • Kdyby neexistovaly kryptoměny, ušetřila by planeta několik jaderných reaktorů.
  • Bitcoin potřebuje k „výrobě“ tolik elektřiny, že by se mezi státy co do spotřeby zařadil na přibližně 30. místo.
  • Za rok spotřebuje bitcoin celosvětově dvojnásobek elektrické spotřeby Česka.
  • Kryptoměna ethereum snížila nedávno svou energetickou náročnost o 99,95 procenta díky aktualizaci své „těžby“.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek