Proč se v Praze svítí jako na přistávací dráze, když by se mělo šetřit? Proč třeba nemůže svítit jen každá druhá lampa? Nebo třeba méně intenzivně? Úspora energií je bezesporu téma, které rezonuje celou společností. Již nyní je jasné, že budou náklady na svícení dle odhadů vedení magistrátu zhruba dvojnásobné. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má správu veřejného osvětlení na starosti, proto přispěchala s novým způsobem, jak šetřit.
„Energetický regulační úřad udělil THMP na dobu pěti let licenci pro obchod s elektřinou a plynem. Primární motivací THMP je stát se licencovaným obchodníkem a zajistit stabilní přísun energií pro veřejné osvětlení a pro další technologické celky, které pro Prahu spravuje,“ říká mluvčí THMP Petra Macháčková.
Nákup napřímo
Lampy se sodíkovými výbojkami či LED světelnými zdroji spotřebují po celé metropoli společně zhruba padesát čtyři gigawattů elektrické energie za rok, plynové lampy pak dalších šest. Magistrát dosud tuto spotřebu zajišťoval nákupem u třetích stran. Do budoucna by hlavní město mělo tuto spotřebu zajišťovat napřímo prostřednictvím vlastní městské společnosti.
„Přistoupili jsme k vlastnímu zajišťování nákupu elektrické energie i plynu zejména pro veřejné osvětlení, abychom mohli v příštím roce elektřinu nakupovat přímo od velkododavatelů nebo výrobců energií a zajistit tak optimální balanci mezi nízkou cenou a riziky spojenými s dodávkami energií,“ dodává předseda představenstva THMP Tomáš Jílek a upřesňuje, že tím Praze v době extrémních výkyvů cen nabídne stabilní dodávky energií za o něco přijatelnější ceny.
První soláry
Licence zároveň společnosti nově umožňuje v budoucnu propojit vlastní výrobní zdroje se spotřebou. V letošním roce totiž THMP začala s instalací prvních fotovoltaických elektráren na střechách budov v majetku hlavního města Prahy a uvažuje i o tom, že by se mohla stát aktivním investorem do těchto zelených zdrojů elektrické energie.
„Vyrobenou energii by pak v budoucnu ráda zužitkovala nejen například pro veřejné osvětlení, ale i pro napájení lamp s dobíjecími stanicemi nebo chod vlastních provozních středisek. Ambicí je také rozšíření portfolia zákazníků, kterým by mohla nabídnout kombinaci zkušeností technologického partnera a zároveň kvalifikovaného obchodníka s elektrickou energií. Zejména tam, kde bude možné energetické zdroje a spotřebiče kombinovat v takzvaném komunitním způsobu provozování a zúčtování,“ popisuje Macháčková.
Pomalý pokrok
Další řešení energetické krize je v hlavním městě rovněž nasnadě. Když si správce veřejného osvětlení zakládá na tom, že pokračuje v zavádění chytrých technologií, ať všude co nejdříve nainstaluje LED svítidla. Podle místopředsedy THMP Tomáše Novotného jde ale celý proces mnohem pomaleji, než by si zaměstnanci THMP přáli.
„Někomu může připadat zavádění LED osvětlení v Praze pomalé, ale postupné rozšiřování má svoje technické a zejména finanční důvody. První generace LED svítidel, která se v Praze testovala, měla spoustu nedostatků a často nevydržela ani do konce záruční doby. V mnoha případech nyní probíhá obnova svítidel společně i s obnovou kabelové sítě a výměnou stožárů,“ vysvětluje pro Metro Novotný a dodává: „Letos je na obnovu a modernizaci vyčleněno z prostředků města kolem dvou set milionů korun.“