Molotovovy koktejly aneb PET lahve naplněné uhelným mourem či jiným odpadem. Tento druh vytápění už naštěstí patří spíše k opravdovým výjimkám, jak si doma zajistit teplo z kamen či kotle na uhlí. Přesto nás po mnoha letech, kdy se ovzduší ve městech a obcích neustále zlepšovalo, čeká „smradlavější“ topná sezona. Mnozí totiž vypínají kotle na zemní plyn a vracejí se ke dřevu nebo uhlí.
Ekonomický tlak je nejlepší druh regulace
„Spotřeba zemního plynu klesá, ale nemůžeme ještě spolehlivě konstatovat, jestli je to jen dočasné kvůli cenám, nebo jestli je to, i kvůli cenám, trvalý trend,“ komentuje situaci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, která patří k alternativním poskytovatelům energií. V porovnání s minulými roky zaznamenali dodavatelé zemního plynu, že lidé ruší přípojky a odhlašují se z odběru této energie. Je to reakce na vysoké ceny jak elektřiny, tak plynu.
„Lidé chtějí ušetřit a ekonomický tlak, a do toho počítám i ceny energií, je nejspolehlivější formou regulace,“ připomíná Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Gavor souhlasí s tím, že návrat lidí k tuhým palivům s sebou ponese s největší pravděpodobností zhoršenou kvalitu ovzduší. „Z ekonomického hlediska ale těm lidem rozumím,“ připomíná výkonný ředitel ANDE. Někde ale podle něho mohou lidé vytápění zemním plynem jen omezit, pokud mají v domě i jiné zdroje tepla, jako jsou kamna nebo krby, budou si přitápět tímto způsobem.
Alternativa? Přímotopy, fotovoltaika a čerpadla
Energetičtí odborníci ale z odklonu klientů od zemního plynu neodvozují nutně fakt, že se teď v Česku začne hromadně vytápět vším, co hoří v kamnech. „To, že někdo přestane odebírat zemní plyn, neznamená, že začne spalovat jiné topivo,“ upozorňuje Viktor Procházka, marketingový ředitel Yello. Česko nyní zažívá boom fotovoltaiky a tepelných čerpadel, firmy nyní mají zakázky na měsíce dopředu.
„Takže i to může stát za tím, když klient ruší plynovou přípojku,“ doplňuje Procházka. Další alternativou mohou být přímotopy, jejichž prodej stoupl, nebo infrapanely. Ty představují úspornou formu vytápění elektřinou a mohou být připojené na fotovoltaiku.
Chci platit víc
Zajímavostí tohoto období je, že někteří zákazníci se připravují na vysoké ceny tím, že chtějí platit vyšší zálohy.
„To se nyní skutečně děje, lidé žádají, abychom jim nastavili vyšší zálohy, obávají se, že by se z nich stali dlužníci – raději přeplatek než vysoký nedoplatek,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí Pražské energetiky.
Lidé ruší plynoměry nejen kvůli cenám energie Odhlášení odběru dané energie nemusí přímo souviset s drahotou fosilních paliv.
|