metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Čtvrtek 2. května 2024. Svátek má Zikmund

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

  6:52
Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.
Letos se bude z komínů kouřit zřejmě víc. | foto: MAFRA

Molotovovy koktejly aneb PET lahve naplněné uhelným mourem či jiným odpadem. Tento druh vytápění už naštěstí patří spíše k opravdovým výjimkám, jak si doma zajistit teplo z kamen či kotle na uhlí. Přesto nás po mnoha letech, kdy se ovzduší ve městech a obcích neustále zlepšovalo, čeká „smradlavější“ topná sezona. Mnozí totiž vypínají kotle na zemní plyn a vracejí se ke dřevu nebo uhlí.

Ekonomický tlak je nejlepší druh regulace
„Spotřeba zemního plynu klesá, ale nemůžeme ještě spolehlivě konstatovat, jestli je to jen dočasné kvůli cenám, nebo jestli je to, i kvůli cenám, trvalý trend,“ komentuje situaci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, která patří k alternativním poskytovatelům energií. V porovnání s minulými roky zaznamenali dodavatelé zemního plynu, že lidé ruší přípojky a odhlašují se z odběru této energie. Je to reakce na vysoké ceny jak elektřiny, tak plynu.

„Lidé chtějí ušetřit a ekonomický tlak, a do toho počítám i ceny energií, je nejspolehlivější formou regulace,“ připomíná Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Gavor souhlasí s tím, že návrat lidí k tuhým palivům s sebou ponese s největší pravděpodobností zhoršenou kvalitu ovzduší. „Z ekonomického hlediska ale těm lidem rozumím,“ připomíná výkonný ředitel ANDE. Někde ale podle něho mohou lidé vytápění zemním plynem jen omezit, pokud mají v domě i jiné zdroje tepla, jako jsou kamna nebo krby, budou si přitápět tímto způsobem.

Alternativa? Přímotopy, fotovoltaika a čerpadla
Energetičtí odborníci ale z odklonu klientů od zemního plynu neodvozují nutně fakt, že se teď v Česku začne hromadně vytápět vším, co hoří v kamnech. „To, že někdo přestane odebírat zemní plyn, neznamená, že začne spalovat jiné topivo,“ upozorňuje Viktor Procházka, marketingový ředitel Yello. Česko nyní zažívá boom fotovoltaiky a tepelných čerpadel, firmy nyní mají zakázky na měsíce dopředu.

„Takže i to může stát za tím, když klient ruší plynovou přípojku,“ doplňuje Procházka. Další alternativou mohou být přímotopy, jejichž prodej stoupl, nebo infrapanely. Ty představují úspornou formu vytápění elektřinou a mohou být připojené na fotovoltaiku.

Chci platit víc
Zajímavostí tohoto období je, že někteří zákazníci se připravují na vysoké ceny tím, že chtějí platit vyšší zálohy.

„To se nyní skutečně děje, lidé žádají, abychom jim nastavili vyšší zálohy, obávají se, že by se z nich stali dlužníci – raději přeplatek než vysoký nedoplatek,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí Pražské energetiky.

Lidé ruší plynoměry nejen kvůli cenám energie

Odhlášení odběru dané energie nemusí přímo souviset s drahotou fosilních paliv.

  • Častým důvodem k odchodu od zemního plynu je rekonstrukce kuchyně. Pokud je plynový sporák jediným spotřebičem na zemní plyn, lidé přecházejí na elektrické sporáky.
  • Výměnou kotle na zemní plyn za vytápění tepelným čerpadlem se mohou ušetřit až dvě třetiny výdajů za teplo.
  • Instalace a vybavení tepelným čerpadlem v rodinném domě může vyjít až na 250 tisíc korun. Dotace může dosáhnout až 140 tisíc korun.
  • Fotovoltaika může v ideálním případě v České republice vyrábět elektřinu až devět měsíců v roce.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Domeček hříbeček. Betonová lobby o byznys nepřijde, ale zdroje ubývají

vydáno 1. května 2024  11:00

Nic není nemožné. Vedle obnovitelných energií mají lidé i obnovitelné stavební materiály. Není to jen dřevo. Kámen, písek, cement, beton, štěrk. Převaha...  celý článek

Skiareál z evropských dotací za 126 milionů lyžaře netáhl, je roky zavřený

vydáno 2. května 2024  0:12

Dotace z Evropské unie se staly nedílnou součástí většiny velkých projektů v Olomouckém kraji. Kromě všemožné dopravní infrastruktury putovaly velké sumy...  celý článek

Na Áčko do Motola dotace, na Déčko půjčka. Peníze z EU Praha nedostane ani na okruh

vydáno 2. května 2024  0:12

Více než 115 miliard korun. Tento obří obnos Evropská unie vyplatila hlavnímu městu na dotacích za poslední dvě dekády. Dost na to, aby z těchto peněz...  celý článek

Dotace probudily baťovský areál a vyčistily Bečvu, rozhledny se ale rozpadají

vydáno 2. května 2024  0:12

Za uplynulých dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie dorazily do Zlínského kraje miliardy korun. MF DNES vybrala projekty s největším...  celý článek