metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Letos se bude z komínů kouřit zřejmě víc. | foto: MAFRA

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

  6:52
Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.

Molotovovy koktejly aneb PET lahve naplněné uhelným mourem či jiným odpadem. Tento druh vytápění už naštěstí patří spíše k opravdovým výjimkám, jak si doma zajistit teplo z kamen či kotle na uhlí. Přesto nás po mnoha letech, kdy se ovzduší ve městech a obcích neustále zlepšovalo, čeká „smradlavější“ topná sezona. Mnozí totiž vypínají kotle na zemní plyn a vracejí se ke dřevu nebo uhlí.

Ekonomický tlak je nejlepší druh regulace
„Spotřeba zemního plynu klesá, ale nemůžeme ještě spolehlivě konstatovat, jestli je to jen dočasné kvůli cenám, nebo jestli je to, i kvůli cenám, trvalý trend,“ komentuje situaci Michal Kulig, ředitel společnosti Yello, která patří k alternativním poskytovatelům energií. V porovnání s minulými roky zaznamenali dodavatelé zemního plynu, že lidé ruší přípojky a odhlašují se z odběru této energie. Je to reakce na vysoké ceny jak elektřiny, tak plynu.

„Lidé chtějí ušetřit a ekonomický tlak, a do toho počítám i ceny energií, je nejspolehlivější formou regulace,“ připomíná Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE). Gavor souhlasí s tím, že návrat lidí k tuhým palivům s sebou ponese s největší pravděpodobností zhoršenou kvalitu ovzduší. „Z ekonomického hlediska ale těm lidem rozumím,“ připomíná výkonný ředitel ANDE. Někde ale podle něho mohou lidé vytápění zemním plynem jen omezit, pokud mají v domě i jiné zdroje tepla, jako jsou kamna nebo krby, budou si přitápět tímto způsobem.

Alternativa? Přímotopy, fotovoltaika a čerpadla
Energetičtí odborníci ale z odklonu klientů od zemního plynu neodvozují nutně fakt, že se teď v Česku začne hromadně vytápět vším, co hoří v kamnech. „To, že někdo přestane odebírat zemní plyn, neznamená, že začne spalovat jiné topivo,“ upozorňuje Viktor Procházka, marketingový ředitel Yello. Česko nyní zažívá boom fotovoltaiky a tepelných čerpadel, firmy nyní mají zakázky na měsíce dopředu.

„Takže i to může stát za tím, když klient ruší plynovou přípojku,“ doplňuje Procházka. Další alternativou mohou být přímotopy, jejichž prodej stoupl, nebo infrapanely. Ty představují úspornou formu vytápění elektřinou a mohou být připojené na fotovoltaiku.

Chci platit víc
Zajímavostí tohoto období je, že někteří zákazníci se připravují na vysoké ceny tím, že chtějí platit vyšší zálohy.

„To se nyní skutečně děje, lidé žádají, abychom jim nastavili vyšší zálohy, obávají se, že by se z nich stali dlužníci – raději přeplatek než vysoký nedoplatek,“ říká Karel Hanzelka, mluvčí Pražské energetiky.

Lidé ruší plynoměry nejen kvůli cenám energie

Odhlášení odběru dané energie nemusí přímo souviset s drahotou fosilních paliv.

  • Častým důvodem k odchodu od zemního plynu je rekonstrukce kuchyně. Pokud je plynový sporák jediným spotřebičem na zemní plyn, lidé přecházejí na elektrické sporáky.
  • Výměnou kotle na zemní plyn za vytápění tepelným čerpadlem se mohou ušetřit až dvě třetiny výdajů za teplo.
  • Instalace a vybavení tepelným čerpadlem v rodinném domě může vyjít až na 250 tisíc korun. Dotace může dosáhnout až 140 tisíc korun.
  • Fotovoltaika může v ideálním případě v České republice vyrábět elektřinu až devět měsíců v roce.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arrow zase řádí na Netflixu. Dvojka Kódu 8 je dražší, zato však utahanější, než jednička

Strážce streamu
vydáno 1. března 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na streamovací platformu Netflix před pár dny dorazila očekávaná sci-fi jednohubka Kód 8: Část 2 (Code 8: Part II). Pokračování pět let starého...  celý článek

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek