metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Součástí coworkingu bývá občerstvení. | foto: Metro.cz

Firmy ruší kanceláře. Covid je teď vyhání do coworkingu

  19:21
Pracovní prostory na hodinu či jeden den byly před pár lety zajímavé pro osamocené kreativce. To se ale nyní rapidně změnilo.

Ceny bytů a jejich pronájmů letí bláznivě vzhůru. V byznysu s kancelářemi je to ale trochu jiné. Velkých byznysových center je nadbytek, nová se dostavují, a tak ceny za jejich pronájmy spíše stagnují. Navíc především velké firmy kvůli covidu s návratem do vlastních kanceláří nespěchají a spíše dosavadní prostory vyklízejí či znatelně redukují.

Bez starostí

  • V coworkingu je v ceně ledacos, od občerstvení po parkovací místo.
  • V případě sdílených pracovních míst v menších kavárnách si nájemce kupuje občerstvení. 
  • Velká centra často buď zahrnují kávu, čaj a další nápoje k neomezené konzumaci v ceně, nebo je součástí extra kuchyňka.

Korporáty při covidu přišly coworkingu na chuť
Například Raiffeisenbank se z deseti pater mrakodrapu na pražské Pankráci stáhla do devíti. Také nemálo úředníků Komerční banky, kteří léta seděli v historické budova na Václavském náměstí, pracuje většinou z domova. „Krátkodobé pronájmy sdílených kanceláří jsou stále zajímavější i pro velké korporáty,“ říká Lenka Hrudíková, která má ve společnosti CBRE na starosti právě coworking a má detailní přehled především o pražských sdílených kancelářích a poptávce po nich.

Co do počtu vede ve sdílených kancelářích hlavní město. Nadneseně by se dalo říci, že už nenajdete v hlavním městě městskou část či ulici, kde by nějaký coworking nebyl. Buď byly postaveny zcela nové, specializované coworkingy, nebo se na ně přeměnily objekty, které dříve sloužily jako sídla firem, bank či jiných společností. „V Praze je určitě prostor pro další centra. My máme zkušenosti, že i velké korporátní společnosti směřují do coworkingu,“ vysvětluje Hrudíková.

Důvod? Přetrvávající covidová omezení, společnosti netuší, jak se budou vyvíjet počty jejich zaměstnanců. Řada z nich, kterým to charakter práce umožňuje, má volnost vybrat si, zda chtějí pracovat častěji doma, tedy na home officu nebo ve firmě. To vede i k tomu, že jednotlivá pracovní místa se v rámci jedné firmy sdílejí. Doba, kdy jste si každé ráno usedli ke svému konkrétnímu stolu s neměnným „pracovním nepořádkem“, se mnohde stala minulostí. Že tento stůl či tato židle jsou „moje a jen moje“, přestalo platit.„Občas se setkáváme s tím, že i velké společnosti zvažují možnost částečně se přesunout do coworkingových center, dodává Lenka Hrudíková.

Regiony nejsou pozadu, jsou stále přitažlivější
Pronájem kancelářských prostor na krátký čas je stále oblíbenější i v regionech. V minulosti to byla právě malá města, kde se tento fenomén uchytil, než mu přišli na chuť i velcí provozovatelé v krajských městech nebo v Praze. Jedno z takových center založila loni s manželem Magda Hrudková přímo v centru Mělníka. Určitě tím vyplnila díru na zdejším kancelářském trhu. „Máme asi pět stálých pronajímatelů, kteří naše centrum využívají,“ říká Magda Hrudková, která s manželem začala loni provozovat sdílené kanceláře v centru Mělníka. Jejich centrum nabízí maximálně deset míst k pronájmu. Často se tu pořádají porady, firmy si to pronajímají na školení.

Od března se tu bude poskytovat sociální poradenství. „Lidé i tady v Mělníku mění vlastní, trvale pronajímanou kancelář za tento příležitostný pronájem,“ říká Hrudková. Týká se to především těch, kteří už nechtějí vést své podnikání z domova a pronájem vlastní kanceláře je pro ně zase drahý.

V některých menších městech dochází dokonce k rozšiřování nabídky. Například coworkingové centrum Bobr ve Staré Boleslavi, které už funguje úspěšně několik let, plánuje růst. Magnetem jsou nejen lákavé ceny za měsíční pronájem kanceláře, ale také fakt, že hranice Prahy je odtud dosažitelná autem za deset minut.

Cenová válka
Odborníci se rostoucí oblibě coworkingu i mimo Prahu nediví. „Dává to smysl lidem, kteří už nechtějí sedět v home officu a dříve si kancelář pronajímali. Vyplatí víc jim to víc než stálá pracovní adresa,“ připomíná Hrudíková z CBRE.

Redukce velkých firemních kanceláří vede k tomu, že i majitelé objektů se nyní snaží krátkodobým pronájmům konkurovat. „Na trhu je momentálně strašně moc volných kanceláří k pronájmu. I proto jsou dlouhodobé podnájmy nyní mnohem flexibilnější a začínají tak konkurovat coworkingovým nájmům,“ říká Lenka Hrudíková. Momentálně už tolik neplatí, že pronajímatel vyžaduje smlouvy na několik let dopředu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek