metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Skočíte po hlavě do vesmíru nabitého ledem a endorfiny?

  15:50
Otužování je sexy čím dál víc, vyniknout mu dala i protivná pandemie. Co vše ale ponor do mrazivé vody obnáší? Pro koho je ideální? Čeho se vyvarovat? I na to odpoví Tomáš Prokop, předseda nejstaršího otužileckého spolku v Česku.
Tomáš Prokop | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Nejprve se vydejme do poloviny devadesátek, do ložnice Tomáše Prokopa, jehož přítelkyně v noci touží po otevřeném okně, kdežto on potřebuje pod peřinou i teplé ponožky. Právě tady začíná velká vášeň. „Po dvou letech pravidelného sprchování studenou vodou jsem se pak s kamarádem v létě vsadil, že o Vánocích 1998 půjdeme na tradiční Memoriál Alfreda Nikodéma v Praze u Národního divadla,“ pokračuje pro deník Metro Prokop, nynější předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha v Braníku. Prokop už téměř 24 let chodí dvakrát týdně do Vltavy, která je studená i v létě. Jak rád podotýká, ledová řeka mu dala schopnost překonávat sebe sama. „Člověk prostě ví, že překážky se dají překonávat. Otužováním zocelujeme nejenom tělo, ale i mysl,“ tvrdí otužilec, se kterým skočíme hned do pěkně studené vody.

Řekněme, že chci hned teď začít s otužováním. Co mi poradíte?
Ano, začněte ještě dnes! Až se domyjete postaru, otočte kohoutek úplně nastudeno a rychle si osprchujte celé tělo. Stačí třeba 15 vteřin. Uvidíte, že když to dokážete, přijde odměna v podobě vyplavených endorfinů a tím prožitého pocitu radosti. Pak si podle chuti v dalších dnech ve studené sprše přidávejte na stráveném čase.

A kdy bych se mohl a měl osmělit do řeky?
Stačí chuť a odvaha a po pár týdnech sprchování můžete i teď, uprostřed zimy. To ale ve svém okolí najděte otužilecký klub nebo někoho, kdo to už delší dobu dělá, abyste zbytečně neriskoval. Zkušený otužilec vám poradí, co vás čeká, a dá vám jistotu, že to zvládnete.

Mě a možná mnoho dalších čtenářů by mohly k otužování přesvědčit i jeho zdravotní výhody...
V první řadě otužování posiluje imunitu a působí tak jako prevence nemocí z nachlazení. Dále zvyšuje psychickou odolnost. Díky otužování se zlepší funkce termoregulačního systému a prokrví se tělo. Blahodárný vliv má na regeneraci svalů a kloubů. Posiluje kardiovaskulární systém či může mít pozitivní vliv na některé alergie. Individuálně pak může mít i pozitivní účinky třeba na kožní problémy.

A s jakými sportovními aktivitami se dobře doplňuje? Já osobně třeba holduju běhání.
Pak jste se trefil dobře. V oddíle máme i řadu běžců, protože jak už bylo řečeno, otužování skvěle regeneruje svaly, a naopak nějaký pohyb na zahřátí, třeba právě běh či cyklistiku, je vhodné po nějakou dobu provozovat i po samotném otužovacím procesu.

Jaká úskalí otužování přináší? A pro koho je nevhodné?
Hlavní je to v ledové vodě nepřehánět, neriskovat, nehledat své hranice nebo přímo dosahovat rekordů. Naslouchat svému tělu. Znát svůj zdravotní stav a každoročně si ho ověřovat lékařskou prohlídkou. Obecně není otužování vhodné pro kardiaky nebo lidi, kteří mají problémy s ledvinami.

Která místa v Praze i celém Česku jsou mezi otužilci nejoblíbenější?
Jedním z nejmilejších míst v rámci Prahy je bezpochyby Branická louka, tedy místo v Praze-Braníku, kde máme i klubovnu. Vltava je zde celý rok chladná, ale hlavně čistá, což se u veřejnosti poměrně často setkává s údivem. Kromě Branické louky je místem, kde se schází v jednom okamžiku nejvíce otužilců, aktuálně Jez U Žida na Ostravici ve Frýdku-Místku. Oblíbených míst je ale v posledních dvou zimách po celé republice spousta, plave se doslova všude. Nejpříhodnější jsou různé lomy, kde je voda studená často i v létě, a navíc bývají čisté i zasazené do krásné krajiny.

Jakou nejbližší otužileckou akci byste zmínil?
Přijďte se podívat 5. března na Plavecký stadion v Podolí, kde od 10.20 uspořádáme již podesáté mistrovství ČR v zimním plavání v prsařském způsobu. Spoustu informací o akcích i samotném otužování najdete na www.otuzilci-praha.cz

Historie otužování

  • Otužování v naší zemi zpopularizoval Alfred Nikodém, který je zároveň považován za zakladatele zimního plavání. Povoláním pražský zlatník byl členem záchranářského týmu, který v zimě dohlížel na zamrzlou Vltavu, po které místní obyvatelé bruslili. Když se někdo probořil, Nikodém ho vytáhl. Rozhodl se, že ve studené vodě bude plavat i ve volném čase. 
  • Od roku 1923 pak začal v zimě ve Vltavě se svými druhy plavat pravidelně, aby zimní plavání ukázal lidem. Po druhé světové válce z této tradice vznikl Memoriál Alfreda Nikodéma. 
  • V sedmdesátých letech minulého století se pak začaly pořádat soutěže v zimním plavání po celých Čechách, vznikl tak Český pohár, který už desítky let neodmyslitelně patří ke každé plavecké zimě.
Autor: David Halatka Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek