metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Přenos čísla účtu je pro řadu bank v moderní době problém

  12:52
Přenášet se dají nejen hory. Ale i SPZ, čísla mobilů a také bankovní konta.

Další 2 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Od roku 2006 umožňuje legislativa Čechům měnit operátory mobilních služeb a ponechat si původní číslo. U nové společnosti ho pak zaregistrují do deseti kalendářních dnů.

Složitější ovšem už je „přenositelnost“ čísla bankovního účtu, byť ve stejné bance. Třeba v případě živnostníka, který skončil s podnikáním nebo jde do důchodu. Ale chce dál používat stejné číslo účtu kvůli nastaveným trvalým příkazům za mobil nebo internet a další služby. Pro některé banky je to v 21. století neřešitelná procedura.

Stejné číslo na mobil

750

  • Tolik set tisíc mobilních čísel mezi sebou přenesli operátoři v Česku v roce 2014. Souviselo to se zavedením takzvaných virtuálních operátorů, kdy lidé častěji měnili kvůli cenám provozovatele služeb. O dva roky později to bylo už jen 400 tisíc převedených čísel. Od roku 2018 platí zkrácená desetidenní lhůta. Přenositelnost pevných telefonních linek platí od roku 2003.

„Důvody jsou procesně-technického rázu,“ říká mluvčí Monety Jakub Švestka, proč si u nich číslo nepřenesete. „Není to možné, každý účet se řídí odlišnou legislativou,“ řekl deníku Metro mluvčí ČSOB Patrik Madle. Legislativní překážky vyvrací ministerstvo financí. „Zákon bance výslovně neříká, že musí přenos umožnit, ale ani tomu nebrání,“ uvedl Dominik Maslák z tiskového oddělení ministerstva financí. Stejné číslo konta lze navíc převést i do jiné banky, pokud ho už nemají přidělené.

Stejné číslo si nepřevedete ani v Raiffeisenbank. „Důvodem je, že při změně majitele účtu z podnikatele na fyzickou osobu jde o dvě různé entity,“ vysvětluje Petra Kopecká, mluvčí banky. Kdyby se například po letech od této změny obrátila na banku policie nebo exekutor a chtěl informace o daném účtu kvůli pochybnému byznysu, nahlásila by banka aktuálního majitele, soukromou osobu, a ne původně podnikatele. „Systémově nedokážeme evidovat původního a nového majitele účtu a kdy nastala změna,“ dodává Kopecká.

Okradený skokan

Ztracená SPZ na přání je drahá záležitost.

  • V roce 2016 přišly dva vozy VIP taxislužby, tu spoluvlastnil bývalý skokan na lyžích a současný politik Jakub Janda, o dvě značky na přání. 
  • Pachatele sice dopadli, espézetky se ale nenašly. Pořízení jedné značky vyjde na pět tisíc korun, auto potřebuje dvě SPZ. Majitel musí zaplatit i novou registraci vozu.

„Česká spořitelna přenos čísla účtu v případě přechodu z podnikatelského na osobní účet umožňuje,“ uvedl pro deník Metro Filip Hrubý, mluvčí spořitelny. „Pokud má klient zájem, stačí, když telefonicky nebo na pobočce kontaktuje bankovního poradce. Přenos trvá v řádu dnů, maximálně týdnů, v závislosti na konkrétním klientovi, respektive produktech, které jsou na účet navázány,“ dodává Filip Hrubý.

S přenosem čísla v rámci jednoho finančního ústavu si poradí také Komerční banka. „Je to možné v řádu jednotek dnů,“ říká její mluvčí Michal Teubner. „Je nutné změnit vlastníka účtu, kompletně přenastavit účet v systému banky, jako je internetové bankovnictví a další parametry,“ upřesňuje Teubner.

Doslovnou, tedy i fyzickou, přenositelnost, umožňuje v Česku registrační značka auta na přání. Za espézetku s volitelným textem a čísly sice zaplatíte deset tisíc korun, ale můžete ji po prodeji vozu namontovat (samozřejmě po zapsání na úřadě a do nového technického průkazu) na každý další vůz. Značka je přidělena doživotně. Pokud ji ale někdo ukradne, musí si majitel koupit novou, už s jiným nápisem. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek