metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Přestěhujeme se do menšího. Češi slevují ze svých nároků

  13:44
Stavět se v Česku nepřestalo. Developeři často lákají zájemce na „investiční“ nemovitosti.
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Současná situace dělá v souvislosti s bydlením Čechům vrásky. Třetina z nich má strach, že nebude schopna platit nájem či hypotéku. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Generali Investments. „Průzkum zároveň potvrdil, že drtivá většina Čechů chce bydlet ve vlastním. Před pronájmem to upřednostňuje 92 procent oslovených respondentů,“ shrnuje nálady Čechů Marek Bečička, ředitel Real Estate Generali Investments CEE. 

Současně připouští, že omezení příjmů a především vysoké ceny bytů nutí Čechy přemýšlet jinak. I když by rádi bydleli spíše ve vlastním, usilovněji uvažují o nájemním bydlení. „Na situaci už reaguje i trh. Řada developerů začíná stavět projekty určené čistě pro nájemní bydlení. Koronavirová krize tento vývoj pravděpodobně ještě posílí, protože zatímco příjmy domácností klesají, ceny bytů stále rostou,“ dodává Marek Bečička. Například za posledních 25 let jen v Praze vyskočily cena za metr čtvereční v novostavbě z přibližně deseti tisíc korun až na více než sto tisíc korun.

Doma žiji a pracuji

Přibližně sedm procent těch, kteří si chtějí pořídit nové bydlení, plánuje, že budou doma i pracovat, a proto by součástí bytu měla být samostatná pracovna. Podle vlastního průzkumu společnosti Microsoft mezi jejími klienty využívalo na jaře práci z domova přes šedesát procent firem. Ve 33 procentech se do home office zapojila alespoň část zaměstnanců.

Téměř třetina respondentů v průzkumu zároveň přiznala, že v důsledku zhoršení ekonomické situace slevili ze svých nároků na bydlení. Například více než desetina lidí je momentálně ochotná bydlet v menším, i když plánovali pořízení většího bytu nebo domu. Téměř desetina snížila své standardy na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení. Realitní kanceláře shodně potvrzují, že jejich zákazníci neodmítají nemovitosti i ve špatném technickém stavu. S tím, že si je opraví i svépomocí.

Stále častější způsob práce na dálku se projevuje i v dalších trendech. Lidé jsou opět ochotní stěhovat se dál od center velkých měst. Předpokládají, že větší podíl práce ve formě home office je zbaví každodenního dojíždění – buď veřejnou dopravou, nebo vlastním autem, posouvajícím se v kolonách.

Jak zjišťují sami developeři, mezi kupci nových bytů začínají převažovat ti, kteří si nemovitost nepořizují k vlastnímu bydlení, ale jako pojistku proti znehodnocení měny inflací. „Lidé se také chtějí zajistit na stáří, případně hledají byt pro své děti,“ vysvětluje zájem o nemovitostní investice Ondřej Šťastný, mluvčí Central Group. I nadále si byty jako investici v Česku pořizují cizinci. „U nás to jsou nejčastěji Slováci a Ukrajinci,“ vysvětluje Evžen Korec, předseda představenstva Ekospolu.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek