metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Investování si můžete vyzkoušet například i s malými částkami

  9:28
Mít všechny peníze v bance nebo třeba pod polštářem se moc nevyplácí. Inflace totiž nenápadně vaše úspory ukrajuje. Jedním z řešení je tak investovat. „Je to jednoduché a vhodné prakticky pro každého, kdo chce, aby jeho výnos překonal inflaci,“ říká v rozhovoru obchodní ředitel společnosti Ronda Invest Lukáš Blažek.
Lukáš Blažek | foto: RONDA INVEST

Zkuste úplnému laikovi vysvětlit, jak funguje investování do úvěrů, které nabízíte?
Celé to funguje tak, že naše společnost na jedné straně poskytuje úvěry pro podnikatele, na straně druhé pak umožňuje investovat do těchto úvěrových pohledávek. Ronda Invest nejdříve důkladně posoudí a pak zafinancuje nějaký podnikatelský záměr. Investoři pak do takto poskytnutých a prověřených úvěrů investují. Investoři tedy nabývají tzv. participace na úvěrech a Ronda se s nimi dělí o úrokový výnos z úvěrové pohledávky.
Velkou výhodou pro investory je fakt, že všechny úvěry jsou zajištěné bonitními nemovitostmi, které ani v dnešní době neztrácí hodnotu, takže se jedná o bezpečnou formu investice.

U investování je důležitý výnos. Jaký lze získat u vás?
Výše výnosu je dána výběrem konkrétní úvěrové pohledávky. Výnosy se pohybují v pásmu od čtyř do šesti procent ročně, přičemž investoři neplatí žádné vstupní poplatky za zřízení investice ani pravidelné paušální poplatky. V tom je velký rozdíl oproti například podílovým fondům, kde zaplatíte nezřídka vstupní poplatky na úrovni 3-4 procent z investované částky.

Jak je to s délkou investice?
Ta se také liší podle konkrétního úvěru. Nejkratší může být řádově v měsících, maximální délka investic je pět let. V současné době máme v nabídce nejkratší investici s cílovou splatností 12 měsíců, nejdelší pak pět let.

Do čeho konkrétně lze investovat?
V nabídce máme aktuálně celkem 15 úvěrů, do kterých je možné investovat. Ve většině případů je minimální investovaná částka 10 tisíc korun a vedle toho máme 4 akční úvěry, u kterých je minimální výše investice 1000 korun. Zájemci tak mohou investovat i poměrně malé částky a vyzkoušet si, jak to funguje a případně poté investice navýšit.

Ronda propojuje

  • Česká společnost Ronda Invest se zaměřuje na poskytování zajištěných úvěrů malým a středním podnikatelům v Česku a na Slovensku, a zároveň nabízí klientům možnost do těchto úvěrů investovat. 
  • Společnost propojuje podnikatele s životaschopnými projekty, kteří na jejich realizaci potřebují půjčit peníze, a lidi s volnými financemi, kteří chtějí investovat.
  • Více o společnosti i návod jak investovat najdete na webu www.rondainvest.cz.
  • Ronda Invest má také sestru Ronda Finance, která pro klienty zajišťuje platební služby a je zapsána v registru poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu vedeného Českou národní bankou jako orgánem dohledu nad finančním trhem.

Velice oblíbený je například akční produkt, kde jsme klientovi poskytli úvěr ve výšce 8,2 milionu korun. Úvěr je zajištěn bytovou jednotkou v pražských Jinonicích v hodnotě 12,8 milionu korun.

Do úvěru je možné investovat už od 1 000 korun s výnosem 6 procent ročně, který je pevně daný. Tato konkrétní investice je na 5 let. Pokud by někdo měl zájem o investici na kratší dobu, nabízíme např. úvěr na necelé dva roky zajištěný bytovým domem na pražských Vinohradech s výnosem 4,8393 procenta ročně. Účelem úvěru je rekonstrukce zmiňovaného bytového domu na Vinohradech. I tuto investici je možné si vyzkoušet už od 1 000 korun.

Je takové investování bezpečné?
Stojíme si za tím, že tato forma investování je bezpečná, a to především z již zmíněného důvodu, že všechny úvěry, které nabízíme k investování, jsou zajištěny nemovitostmi ve vybraných lokalitách. Většinou se jedná o rezidenční nemovitosti v Praze a středních Čechách, kde je po bytech i rodinných domech vysoká poptávka, současně nedostatečná nabídka a nemovitosti jsou tedy dostatečně likvidní. Pro investora to znamená nízkou míru rizika, neboť v případě problémů úvěrového klienta se splácením se nemovitost prodá a z výtěžku se uspokojí investoři.

Důležité je také zdůraznit, že úvěry jsou poskytovány maximálně do výše 70 procent hodnoty zajištění úvěrů. Zbývajících 30 procent hodnoty nemovitosti tvoří rezervu, která pokryje případné cenové výkyvy na trhu nemovitostí nebo případné náklady spojené s vymáháním.

Prověřujete žadatele o úvěr?
Důkladně prověřujeme bonitu každého žadatele o úvěr, jeho podnikatelský záměr a schopnost generovat příjmy pro splácení úvěru. Zvláštní pozornost věnujeme posouzení nemovitého zajištění, které je prováděno nezávislým odhadcem a následně je tento odhad podroben internímu posouzení na oddělení řízení rizik.

U každého případu rovněž provádíme právní prověrku zaměřenou na identifikaci a vyhodnocení případných právních rizik souvisejících s daným případem.

Může u vás investovat i úplný laik? Poradíte mu?
Určitě, je to jednoduché a vhodné prakticky pro každého, kdo chce, aby jeho výnos překonal inflaci. Investování probíhá přes uživatelsky přívětivou on-line platformu na našich webových stránkách www.rondainvest.cz, kde je vše podrobně a návodně vysvětlené. Investují u nás jak fyzické osoby, tak podnikatelské subjekty.

A co když investorovi nebude vyhovovat investování jen přes internet?
I když je investování online, stále si zakládáme na osobním přístupu. Takže každý klient má přiřazeného obchodníka, který je mu k dispozici v případě jakýchkoliv dotazů. Klientům, kteří upřednostňují osobní kontakt nebo nemají přístup k internetu, umožňujeme osobní jednání přímo na naší pobočce v centru Prahy.

Nacházíme se v nejisté době. Je vhodné se teď pouštět do investování?
Podle našeho názoru není výhodné mít všechny peníze v bance nebo třeba doma pod polštářem. Inflace se dnes pohybuje nad tři procenta a úroky na účtech v bankách klesají. Někde se pohybují kolem jednohoprocenta, někde ale i 0,2 procenta. Tak jak tak, inflaci nepřeskočí. Proto je výhodnější se zamyslet nad tím, kam bezpečně našetřené peníze uložit tak, aby se zhodnotily.

Samozřejmě každé investování je spojené s určitým rizikem, krize nekrize, toho by si měl být vědom každý investor. Můžete investovat například do firemních dluhopisů, kde je často výnos podobný jako u nás. Dluhopisy ale většinou bývají nezajištěné, což v případě nezdaru projektu může znamenat ztrátu celé investované částky.

Bezpečí investic do úvěrů u Ronda Invest posiluje skutečnost, že všechny úvěry nabízené k investování jsou zároveň dozajištěny formou notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti, který urychluje případný vymáhací proces a umožňuje rychlé zpeněžení zastavené nemovitosti například formou dražby.

Jaké jsou vaše dosavadní zkušenosti?
Jsme pyšní na to, že i ve stávající nelehké době nám naši dlužníci bez problémů splácí a tím pádem tedy vyplácíme výnosy včas i našim investorům. Jinými slovy nemáme žádného investora, který by nedostal včas vyplacenou byť jen jedinou splátku výnosu. Určitě to nepřeceňujeme, ale utvrzuje nás to v tom, že náš model postavený na hmatatelných základech – tedy nemovitém zajištění v kombinaci s přísnou úvěrovou politikou je dlouhodobě udržitelný, a to i v této době.

Na Facebooku máte zprávu, že došlo k předčasnému splacení úvěru u projektu Rodinné domy - Praha-Kolovraty. Co to pro vaše klienty znamená?
Pro klienty, kteří do tohoto úvěru investovali, je to skvělá zpráva v tom, že dostali vyplacenou investovanou částku zpět s předstihem a také to svědčí o dobré bonitě klienta, protože úvěr byl refinancován bankou. Podle nás je každé splacení úvěru vždy pozitivní zkušeností a nejlepší referencí pro investory, protože potvrzuje, že nabídka investic do úvěrů u Ronda Invest je kvalitní. 

Autor: Metro.cz
Témata: Investice, Jinonice

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek