metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Priority lídrů jihomoravských kandidátek: Mzdy, bydlení a doprava

  5:43
Už příští pátek a sobotu budou voliči rozhodovat o budoucím rozložení politických sil v Poslanecké sněmovně. Lídrům jihomoravských kandidátek jsme položili dvě totožné otázky.
Ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do ankety jsme zahrnuli všechny politické strany, které v zářijovém průzkumu volebního potenciálu agentur Median a Kantar TNS dosáhly alespoň pěti procent.

1) Co považujete za nejpalčivější problém v současném Česku a jak byste jej řešil(a)?

2) Jaký je podle vás největší problém Jihomoravského kraje a jak byste z pozice poslance/poslankyně dokázal/a přispět k jeho řešení?

Berg Mladí musí být připraveni na výzvy, které přináší 21. století

Michal Berg, volební lídr Zelených v Jihomoravském kraji

Michal Berg, Zelení

1) Česko má mnoho problémů a nedá se říct, že jeden je nejpalčivější. Zvýšení kvality škol a lepší platy učitelům a učitelkám jsou ale nejlepší investicí do budoucna, protože bez kvalitních škol má naše země budoucnost jen jako levná montovna. Mladí lidé se ve školách musí lépe připravovat na výzvy, které jim přináší 21. století, ať už je to digitalizace a nástup automatizace v mnoha profesích, nebo rozvoj kritického myšlení a práce s informacemi, aby se nestávali oběťmi populismu a dezinformací. Chceme zvýšit platy učitelů a učitelek, otevřít školství novým vzdělávacím trendům a podpořit podnikavost a kreativitu žáků a studentů.

2) Sucho, a to jak na venkově, kde způsobuje nedostatek vody ve studních, neúrodu a zvýšenou erozi půdy, tak ve městech, kde letní vedra škodí zejména starším a nemocným lidem.

Proti suchu a dalším dopadům klimatických změn, jako jsou přívalové deště, je potřeba bojovat řadou opatření, která vrací krajině schopnost zadržovat vodu, například šetrné hospodaření v lesích i na polích, budování malých vodních tůní a mokřadů nebo střídání plodin.

Z role poslance je možné co nejdříve iniciovat nová pravidla zemědělských dotací, aby více peněz dostávali ti farmáři a zemědělci, kteří se o krajinu a půdu starají ekologicky, a omezování dotací pro takové podniky, které po sobě nechávají jen spoušť.

Fiala Antibyrokratická revoluce pomůže zrušit zbytečné agendy

Petr Fiala, volební lídr ODS v Jihomoravském kraji

Petr Fiala, ODS

1) Dusí nás rostoucí byrokracie, proto přicházíme s „antibyrokratickou revolucí“. Zrušíme zbytečné agendy a zefektivníme administrativu. Zjednodušíme daňový systém a snížíme daně, což povede k růstu mezd všech zaměstnanců o sedm procent. Posílíme investice do dopravy, vzdělání, výzkumu a obrany. Je potřeba, aby lidé z ekonomického růstu něco měli a abychom investovali do věcí, které zajistí naši dobrou budoucnost.

2) Dopravní infrastruktura – Jihomoravanům nemusím připomínat špatné silnice, chybějící dálnice, nedokončený brněnský městský okruh či chybějící připojení na vlakové rychlotratě. Chceme zjednodušit stavební řízení a přijmout zákon o liniových stavbách. Jižní Moravy se více než jiných regionů dotýkají problémy se suchem, přinášíme opatření k zadržování vody v krajině. A i v tomto kraji jsou problémem nízké mzdy, kvůli nimž se řadě lidí vyplatí jezdit za prací do Rakouska. Tento stav by zlepšily naše plány na snížení daní.

Hrnčíř Místo EET daňový paušál a nulové DPH na léky

Jan Hrnčíř, volební lídr SPD v Jihomoravském kraji

Jan Hrnčíř, SPD

1) Nízké důchody, malá podpora pracujících rodin s dětmi, dostupnost zdravotní péče pro každého občana, přílišná byrokracie pro živnostníky a občany, mnoho lidí postižených exekucemi, nemožnost domoci se spravedlnosti u soudů a kvalita silnic druhé a třetí třídy. Jak je řešit? Prosazujeme změnu zákonů tak, abychom svázali minimální výši důchodů s minimální mzdou a zvyšovali všem stejnou částkou. Je nutné tlačit na snižování ceny léků, například zavést nulové DPH na léky, zvýšit odečitatelné položky na děti a zároveň podmínit jakékoliv vyplácení sociálních dávek pracovní minulostí rodičů a čistým trestním rejstříkem, nahradit EET daňovým paušálem a zavést platbu DPH až ze skutečně zaplacených faktur či zestátnění exekutorů.

2) Problémy Jihomoravského kraje korespondují s problémy celé ČR, řešení je tak již v předchozí odpovědi.

Holomčík Průhledný stát a podpora malých zemědělců

Radek Holomčík, volební lídr Pirátů v Jihomoravském kraji

Radek Holomčík, Piráti

1) Téměř zde neexistuje veřejná kontrola – občan se jen obtížně dozví, jak je hospodařeno s jeho daněmi, kdo o čem rozhoduje, kdo lobbuje za jaké zákony. Proto je u nás taková míra korupce, proto je tolik veřejných zakázek špatně nebo účelově zadaných, proto je řada klíčových pozic obsazena nekompetentními lidmi, jen na základě stranické příslušnosti. Řada politiků tak může bez jakékoliv kontroly hájit zájmy úzkých finančních skupin namísto zájmů občanů. To snižuje nejen kvalitu veřejných služeb a zpomaluje růst životní úrovně, ale ohrožuje samotnou demokracii. Piráti prosazují maximálně průhlednou státní správu, zveřejňování všeho, co zveřejnit lze, a regulaci lobbingu.

2) Jako největší problém vnímám související problémy sucha, ničení krajiny a půdy a devastaci venkova. Příčinou je bohužel průmyslové zemědělství, vyvádění zisků z venkova a likvidace lokálních ekonomik v regionech. Stát podporuje agrokorporace hospodařící průmyslovým způsobem bez ohledu na životní prostředí a malým a středním zemědělcům hází klacky pod nohy. Toto chceme změnit – zastropovat plošné dotace, zpřísnit kontroly devastace půdy, na které ministerstvo zemědělství téměř úplně rezignovalo, a zabránit nesmyslům jako podpora biopaliv. Namísto toho chceme podpořit malé a střední zemědělce, kteří zpravidla hospodaří šetrněji, udržují peníze ve svých regionech a zaměstnávají místní obyvatele.

Krutáková Zabráníme tomu, aby se stát vzdaloval od občanů

Jana Krutáková, volební lídr STAN v Jihomoravském kraji

Jana Krutáková, STAN

1) Osobně za něj považuji vzdalování se státu od občanů. Stát nás stále více zatěžuje zbytečnou byrokracií, bere si čím dál více moci na úkor našich práv a čím dál méně nám výměnou za tento útisk nabízí. Stát má sloužit, ne překážet.

2) Největší problém Jihomoravského kraje, který je nutno řešit, je dle mého názoru sucho. Podporovala bych především zadržování vody v krajině a obnovu přirozených vodních toků. O podstatných zásazích do krajiny by měli rozhodovat společně s odborníky a samosprávou i lidé v dotčené lokalitě.

Malá Konec plýtvání

Taťána Malá, volební lídr hnutí ANO v Jihomoravském kraji

Taťána Malá, ANO

1) Podle mého je to plýtvání. Plýtváme prostředky, časem i energií. Na korupci při předražování staveb, na stále víc úředníků navzdory možnostem digitalizace, na zbytečné programy, na neúčinné věci. Méně plýtvejme, dotáhněme reformy do konce, pak má tahle země velký potenciál.

2) Dopravní infrastruktura. Ve vedení kraje jsme udělali kus práce, aby se věci pohnuly, ale stále bojujeme s pomalou legislativou. Potřebujeme dálnici do Vídně, rychlejší tah na Svitavy, dokončit městský okruh v Brně, vyřešit obchvat Břeclavi, Mikulova a dalších měst. Chci využít svých zkušeností z pozice právničky a náměstkyně hejtmana, aby se celý proces výrazně urychlil.

Mihola Byty pro mladé

Jiří Mihola, volební lídr KDU-ČSL v Jihomoravském kraji

Jiří Mihola, KDU-ČSL

1) Jednoznačně bydlení. Je potřeba si uvědomit, že za posledních pět let mzdy vzrostly o 16 %, zatímco ceny bytů o 31 %. Prosadíme dostupné bydlení pro mladé rodiny a seniory. Stát společně s obcemi postaví 30 tisíc nových bytů.

2) Opět bydlení. Jižní Morava je centrum inovativních a technických firem, má jedny z nejlepších podmínek pro kvalitní život a hodně mladých, vzdělaných lidí díky koncentraci univerzit a vysokých škol. Mladí lidé po absolvování školy však nemají kde bydlet a odcházejí. Chceme prosadit výstavbu dostupných bytů v Brně určených pro střední třídu, která si chce pořídit vlastní bydlení, ale nedosáhne na hypotéky.

Pojezdný Zpět k tradičnímu školství

Ivo Pojezdný, KSČM

Ivo Pojezdný, KSČM

1) Mám velkou obavu, že klesá úroveň vzdělanosti kvůli nesmyslným a nepromyšleným krokům, které postupně atomizují vzdělávací soustavu a vytváří chaos a narůstající byrokracii. Jeden z nejhloupějších produktů je plošná inkluze, zvláště u dětí s mentálním handicapem. Je třeba navázat na tradice českého školství, které budovaly generace odborníků a jež vždy patřilo mezi světovou elitu.

2) V mnoha oblastech, kde je stále nadprůměrná nezaměstnanost, je také velmi nízká úroveň mezd. Lidem se musí vyplatit pracovat a nemohou vydělávat za stejnou práci třetinu toho co v sousední zemi. Jižní Moravu trápí problematika sucha, což je pro náš zemědělsky orientovaný kraj velký problém. S tím také souvisí důsledná ochrana zdrojů pitné vody. Nemůžeme je ohrozit těžbou písků anebo jinou průmyslovou výrobou. Tady je právě parketa poslance pro vytváření tlaku na odpovědné ministry.

Válek Zlepšit dopravu

Vlastimil Válek, volební lídr TOP 09 v Jihomoravském kraji

Vlastimil Válek, TOP 09

1) Stát, místo aby sloužil občanům, občany šikanuje. Bující legislativa považuje každého občana za podezřelého z toho, že krade, neplatí daně, podvádí. Je tu cítit odklon od křesťanských hodnot, přestává být důležitá rodina a roste modla: kariéra.

2) Klíčovým problémem je doprava. Dopravní spojení ale není jen záležitostí propojení Brna dálnicí do Vídně, ale propojení okresních měst, městysů a vesnic v kraji. Brno nemá nový územní plán, kraj složitě bojuje o platnost Zásad územního rozvoje kraje. Musíme zjednodušit výstavby komunikací. Problém je i zdravotnictví. Musí tu být koncepce, jejíž součástí musí být všechna zdravotnická zařízení v kraji.

Bohuslav Sobotka

Otázky jsme mu i na tiskové oddělení ČSSD poslali e-mailem. Na odpověď měl stejně jako ostatní lídři tři pracovní dny. Ani po telefonické urgenci neodpověděl.

Autor:

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek