„Dost mě překvapuje, když se dětí z nižších tříd zeptám, kdo z nich je na některé ze sociálních sítí, a zvedne ruku téměř celá škola,“ prozrazuje youtuber Jiří Král své zkušenosti ze setkání se žáky základních škol.
Přitom sociální sítě mají jasně daná pravidla – účet může mít jen člověk, který splní určitou věkovou určenou hranici, například Facebook třináct let. Mnohé země zavádějí věkové omezení nebo vyžadují souhlas rodičů. I tak jsou na nich děti, které pravidla ani zdaleka nesplňují. To je také důvod, proč se Jiří Král před časem rozhodl vedle youtuberství věnovat i programům, které dětem ukazují, jak se na internetu bezpečně chovat.
„Stále častěji se mi stávalo, že mě na ulici oslovovaly i malé děti, chtěly se se mnou vyfotit,“ říká Král. Zaujalo ho především to, že když s dětmi byli i rodiče, vůbec nechápali, že jejich potomci oslovují na veřejnosti někoho neznámého, a že mu dokonce tykají.
„Když jsem se s rodiči dal do řeči, zjistil jsem, že nemají povědomí o tom, co jejich děti na internetu dělají a sledují,“ popisuje youtuber.
„To považuji za varovné,“ uvádí Vlček, technický ředitel Avastu. Sám má doma tři děti od sedmi do třinácti let a přiznává, že v orientaci a znalostech internetového prostředí ho potomci často předhoní. I to je důvod, proč ve spolupráci s Králem začali organizovat setkání se žáky škol, jejichž součástí je školení a desatero bezpečného chování na sítích.
Varovný je případ kyberšikany desetileté školačky ze Zlína. Její spolužačka získala přístupové heslo na Facebook a začala přes něj rozesílat urážlivé fotky. Starší sestra podvodnice se navíc nabourala do dívčina e-mailu, posílala přes něj sexuální narážky i dospělým lidem. Školačka stala objektem internetové šikany a případ řešila policie. Pachatelkám nebylo ještě patnáct let, záležitost proto odložila.
„Prevence a osvěta je účinnější než zákazy a hledání všemožných omezení,“ říká odbornice na internetovou bezpečnost Julie Szymańská. Jak sama zjišťuje, jednou z nejčastějších chyb dětí na internetu je, že bez obav komunikují s neznámými lidmi.
Jirka Král radí všem, a to nejenom dětem, co udělat, než člověk pověsí na internet jakoukoli fotografii. „Zkuste si představit, že snímek vytisknete a budete s ním běhat po ulici,“ komentuje youtuber obezřetnost, se kterou by lidé měli na sociálních sítích přistupovat ke zveřejňování svého soukromí.
Nástrahy na síti
|