metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Rozkvetlé stromy v prosinci? Nic neobvyklého, říká dendrolog

  6:48
Jírovce nebo jabloně si rády „zaplodí“ i v zimě. Může to být naposled.
Olbrachtova v Praze 4. Foceno 8. prosince. | foto: Jarmila Kostkanová

„Rozmary letošního počasí pociťují nejen lidé, ale i příroda,“ říká čtenářka Jarmila Kostkanová, která do deníku Metro zaslala fotografii rozkvétajícího keře v Olbrachtově ulici v Praze 4. Získala tak odměnu tři sta korun.

Podobných fotografií rozkvetlých stromů i keřů nám do hlídače deníku Metro chodí v posledních dnech celá řada. Podle dendrologa Aleše Rudla ale květy v neobvyklou roční dobu nemusejí být dřevině na závadu.

„Opakované kvetení nezpůsobí stromům veliké oslabení, protože s příchodem mrazů jsou květy poničeny a svoji energii do tvorby plodů nestihnou dodat. Tento úkaz nevidíme letos poprvé. Občas se tak stalo i v předchozích letech. Větší pravděpodobnost opětovného kvetení je po zvláště suchém létě,“ říká pro deník Metro Rudl.

Kvetení stromů, ale i keřů lze podle Rudla vzácně zaznamenat i koncem podzimu. Takto se někdy chovají například jírovce nebo jabloně. Když pak následuje ochlazení se srážkami, které strom vyhodnotí jako zimu, následné oteplení automaticky považuje za příchod jara. Někdy strom rozkvete v nevhodnou dobu dokonce naschvál.

„Obecně znovu vykvetou, odborně řečeno remontují, především starší stromy, které se tímto snaží znovu zaplodit. Myslí si totiž, že už by to mohlo být třeba naposledy,“ dodává s úsměvem Rudl.

Už za Čapka
Není tomu tak dávno, co se večerní zprávy na komerčních televizích jen hemžily reportážemi o tom, kterému zahradníkovi uprostřed zimy vykvetl na zahradě strom. Ačkoliv někteří tento jev mylně přisuzovali chování moderního člověka a s ním souvisejícímu globálnímu oteplování, skutečnost je dle odborníků jinde. Odborné výklady podporuje také fakt, že si z podobných nečekaných zimních rozkvětů, které se mu odehrávaly na zahradě, dělával téměř před sto lety legraci už Karel Čapek ve své knize Zahradníkův rok.

„Jistou analogii koneckonců najdeme i v lidovém zvyku, kdy se čtvrtého prosince trhají takzvané barborky. Větvičky například třešní umístěné ve váze při pokojové teplotě obvykle rozkvetou ještě do Vánoc,“ dodal dendrolog Rudl. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: Květy, Karel Čapek

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek