metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 22 °C

Čtvrtek 23. května 2024. Svátek má Vladimír

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

  6:20
Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.

Další 3 fotografie v galerii
Na Smetance | foto: Ilona KleníkováMetro.cz

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou pražskou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi.

Nejen budova, ale i její přilehlé pozemky však v posledních letech prosluly sporem místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta úspěšně fungovala. Ačkoliv konflikt před časem vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a nafukovací haly pro malé fotbalisty, podle místní obyvatelky Ilony Kleníkové není boj o osud pozemku zdaleka u konce.

„Komunitní zahradničení muselo ustoupit a naše setkávání už je minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Nechceme bránit vzniku sportoviště, ale chtěli bychom, aby radnice přehodnotila nynější projekt. Není totiž dobře připravený,“ říká Kleníková.

Mnoho místních obyvatel by podle Kleníkové ocenilo vedle školy spíše než provizorní a dočasné řešení v podobě ošklivé nafukovací haly důstojný projekt zkušeného architekta. Radnice druhé městské části má podle ní také v plánu odstranit všechny stromy na pozemku.

„Má se kácet několik vzrostlých zdravých stromů, kromě jiného i dva nádherné javory. Existují přitom znalecké posudky, které se shodují, že jsou zdravé a v pořádku. Kácet krásný zdravý strom jen kvůli tomu, aby někdy v budoucnosti případně nedošlo k poškození zdi, která se teprve má postavit, mi připadá absurdní,“ dodává Kleníková a zmiňuje, že její soused Lukáš Teklý dokonce nabídl radnici za zachování jednoho ze stromů vysokou finanční kompenzaci.

Místostarosta Prahy 2 Michael Grundler projekt, který začíná na Smetance od srpna vznikat, hájí. Bude sloužit nejen jako sportovní zázemí pro žáky přilehlé základní školy, ale postupně i pro děti dalších základních a mateřských škol v Praze 2.

„Povolení kácet dva javory kleny a jeden trnovník akát, které zde rostou, řeší příslušné úřady. Bez povolení nikdo kácet nemůže,“ vysvětluje Grundler. „Už delší dobu čelíme právním obstrukcím různých občanských a ekologických aktivit s jediným cílem jejich organizátorů, zabránit sportovnímu vyžití dětí z Prahy 2,“ dodává Grundler.

Pozemek Na Smetance

  • Pozemek vedle základní školy je majetkem druhé městské části. Proto byla také v právu, když před dvěma lety zrušila zdejší komunitní zahradu.
  • Konec zahrady provázely protesty místních obyvatel a spory s radnicí. Ty se částečně táhnou dodnes.
  • Plánovaný termín dokončení hřiště s obří nafukovací halou je v plánu v druhé polovině příštího roku.

Hlavní zprávy

Fiakristům má v centru Prahy nadobro odzvonit. Bude z koní chutný salám?

vydáno 23. května 2024  4:37

Začalo to fotkou ležícího koně na dlažbě Staroměstského náměstí. A podle největších optimistů to možná, alespoň načas, skončí už dnes na mimořádném...  celý článek

Aktivní zálohy jsou dril, ale není to vyloženě mazácká vojna, říká restauratér Jiří Panuška

vydáno 22. května 2024  15:57

Vzdát se komfortu, nebýt jen individualitou, ale i součástí celku, mít dobrou fyzičku, ale i řádnou psychickou odolnost. Takové jsou podmínky, aby se z...  celý článek

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek