metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

  6:20
Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.

Další 3 fotografie v galerii
Na Smetance | foto: Ilona KleníkováMetro.cz

Základní školu Na Smetance zná mnoho Pražanů z televize. Její hlavní vchod si totiž zahrál typickou pražskou školu v mnoha filmech a seriálech. Třeba v sérii Génius o Albertu Einsteinovi.

Nejen budova, ale i její přilehlé pozemky však v posledních letech prosluly sporem místních obyvatel s radnicí o budoucnost komunitní zahrady, která vedle školy léta úspěšně fungovala. Ačkoliv konflikt před časem vyvrcholil vyhazovem amatérských zahradníků na úkor hřiště a nafukovací haly pro malé fotbalisty, podle místní obyvatelky Ilony Kleníkové není boj o osud pozemku zdaleka u konce.

„Komunitní zahradničení muselo ustoupit a naše setkávání už je minulostí. I přes naše předchozí protesty jsme se s tímto faktem smířili. Nechceme bránit vzniku sportoviště, ale chtěli bychom, aby radnice přehodnotila nynější projekt. Není totiž dobře připravený,“ říká Kleníková.

Mnoho místních obyvatel by podle Kleníkové ocenilo vedle školy spíše než provizorní a dočasné řešení v podobě ošklivé nafukovací haly důstojný projekt zkušeného architekta. Radnice druhé městské části má podle ní také v plánu odstranit všechny stromy na pozemku.

„Má se kácet několik vzrostlých zdravých stromů, kromě jiného i dva nádherné javory. Existují přitom znalecké posudky, které se shodují, že jsou zdravé a v pořádku. Kácet krásný zdravý strom jen kvůli tomu, aby někdy v budoucnosti případně nedošlo k poškození zdi, která se teprve má postavit, mi připadá absurdní,“ dodává Kleníková a zmiňuje, že její soused Lukáš Teklý dokonce nabídl radnici za zachování jednoho ze stromů vysokou finanční kompenzaci.

Místostarosta Prahy 2 Michael Grundler projekt, který začíná na Smetance od srpna vznikat, hájí. Bude sloužit nejen jako sportovní zázemí pro žáky přilehlé základní školy, ale postupně i pro děti dalších základních a mateřských škol v Praze 2.

„Povolení kácet dva javory kleny a jeden trnovník akát, které zde rostou, řeší příslušné úřady. Bez povolení nikdo kácet nemůže,“ vysvětluje Grundler. „Už delší dobu čelíme právním obstrukcím různých občanských a ekologických aktivit s jediným cílem jejich organizátorů, zabránit sportovnímu vyžití dětí z Prahy 2,“ dodává Grundler.

Pozemek Na Smetance

  • Pozemek vedle základní školy je majetkem druhé městské části. Proto byla také v právu, když před dvěma lety zrušila zdejší komunitní zahradu.
  • Konec zahrady provázely protesty místních obyvatel a spory s radnicí. Ty se částečně táhnou dodnes.
  • Plánovaný termín dokončení hřiště s obří nafukovací halou je v plánu v druhé polovině příštího roku.

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek