metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Prosex neskórují, hrát je ale baví

  8:32
Z fotbalové mapy Česka mizí kluby po desítkách. V Praze pro změnu tři nové vznikly.
Prosex hrají v černých dresech. | foto: Archiv Football Club ProsexMetro.cz

„Založit fotbalový klub? To je práce na několik měsíců. Myslím, že důvod, proč není více nových klubů, je ten, že když člověk vidí, co všechno musí splnit za formality, prostě ho to otráví,“ říká deníku Metro Jakub Maule. Ten se nedal byrokracií odradit a založil letos „svůj“ tým. Football Club Prosex má za sebou svou první polovinu sezony.

Manažer i hráč v jedné osobě Maule mluví o klubu jako o svém dítěti. Však mu vytvoření celku zabralo spoustu času. „Je třeba se zaregistrovat jako právnická osoba, nechat se zapsat do rejstříku a na svazu. Pak vyřizování přihlášek jednotlivých hráčů. Potom celkem mastný poplatek za registraci do soutěže s přirážkou za absenci juniorských týmů,“ vypočítává Maule. Podle něj rozpočet pro první sezonu přesáhl 100 tisíc korun.

Hráči týmu, který hraje své domácí zápasy na hřišti Admiry v Kobylisích, jsou většinou kluci kolem dvacítky. „Zpravidla jsme studenti vysoké školy nebo zkrátka kluci nedlouho po maturitě, parta kamarádů,“ popisuje Maule.

V týmu jsou hráči, kteří se fotbalu věnují odmala či pár atletů a florbalista. „Pak je tu skupina nás, jejichž jedinou zkušeností je nějaký plácek,“ dodává Maule. Právě málo zkušeností je jedním z důvodů, proč je Football Club Prosex v tabulce poslední. „Jsem přesvědčený, že spoustu bodů jsme ztratili kvůli nepřipravenosti a nesehranosti. Ta nezkušenost je vidět především v osobních soubojích,“ myslí si otec klubu, který zároveň i Metru vysvětlil, kde se vzal název Prosex: „Jsem z Čimic, před lety existoval klub Prosex Čimice a já ten tým miloval. Tak jsem trochu upravil název a logo a obnovil ho. Není to pravda moc romantické, takže když se mě někdo zeptá, proč Prosex, odpovídám: A pro co jiného?“

Ambassadors FC Praha

  • Už v roce 2016 v Praze vznikl křesťanský fotbalový klub Ambassadors FC Praha. Kromě mužů má klub také několik mládežnických týmů.
  • „Chceme, aby trenér hráče vedl po fotbalové stránce, a zároveň, aby byl pro hráče oporou a svým pozitivním přístupem vytvářel klidnou atmosféru,“ píše se na webu klubu.
  • Tato filozofie zřejmě funguje. Tým je šestý v tabulce nejnižší pražské soutěže a má druhou nejlepší obranu.

Prague Raptors

  • Prosex není jediný mančaft, který letos v metropoli vznikl. Nově hraje nejnižší pražskou soutěž (3. třídu) Prague Raptors Football Club.
  • Tento tým je složen především z cizinců. Hrají za něj muži i ženy z více než 30 zemí. Dorozumívacím jazykem je angličtina.
  • Za muže hraje například Izraelec, Turek, Rus, Ukrajinec, Angličan i Němec. V ženském týmu najdete Australanku, Mexičanku nebo hráčku z Malajsie.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek