metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Úlovek z veřejných záhonů | foto: Metro.cz

Rozšířil se nám tu takový nešvar. Návštěvnická kleptomanie trápí česká města i botaniky

  5:17
Co není přivázané, to zmizí. Leckteří považují veřejné statky za něco, co jim náleží. Doslova a do písmene. Každý kluk asi utrhl z městského záhonu růži či tulipán pro dívku svého srdce. K mládí a lásce to patří.

Horší ale je, když se z toho stane záliba. Podobně zřejmě uvažovala i paní, která se zanořila do okrasných záhonů před pražským obchodním centrem Westfield Chodov. Dvě velké igelitky a také proutěný koš plný vzrostlých květin svědčí o tom, že už pár záhonů předtím obešla. „To já jen na ukázku, jen jednu květinku,“ hájí se žena na výtku, že krade kytky, které tu nevysázela. Prý je potřebuje i na památku a na zkrášlení vlastní zahrádky.

S tím, že si lidé dělají často, co se jim namane, mají co do činění hlavně v turisticky atraktivních místech. Například ve známých Punkevních jeskyních na Blanensku u propasti Macocha. „Až příliš často se setkáváme s neukázněnými návštěvníky, kteří si musí na krápníkovou výzdobu sáhnout, a to i přes důrazné upozornění našich průvodců,“ posteskl si Hynek Pavelka, vedoucí jeskyňového komplexu. Že by si lidé odnášeli na památku i kousky jeskyní, to řešit nemusejí.

My rostliny nekrademe, my je kupujeme
Se zloději nemají v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy zatím žádné velké starosti. „Nechtěl bych to zakřiknout, ale v posledních letech si příliš nestěžujeme. Krádeže rostlin jsou naštěstí okrajový jev,“ říká Zdeněk Kiesenbauer, dendrolog z této známé botanické zahrady. „Samozřejmě nás to vždycky naštve, pokud k tomu dojde, protože my rostliny kupujeme a nekrademe,“ upozorňuje dendrolog. Připomíná, že horší to je v městské zeleni, kde na rozdíl od jejich parku plného okrasných dřevin a květin lidé neplatí vstupné a méně si prostředí váží. Pokud pracovníkům průhonické zahrady něco vadí, to je především na jaře pobíhání dětí v záhonech. Rostliny teprve raší a jsou nejzranitelnější.

Starosti jsou také s návštěvníky, kteří se ve větších počtech vydávají mimo cestičky, aby se například vyfotili s rozkvetlou loukou. Také ti porost ničí.

Kradou z městských záhonů ve velkém, i pro nebožtíky

  • Nenechavost obyvatel trápí malá i velká města. Například z nové výsadby na Fügnerově náměstí v Písku někdo vzal nedávno téměř všechny levandule a několik perovskií, šalvějí či okrasných česneků.
  • Některá města zaznamenávají případy, kdy člověk přijde s lopatkou, vysněnou květinu si přesadí do svého květináče a odnese domů.
  • Lidé se občas snaží na zloděje upozornit, někdy ale volají strážníky na zaměstnance údržby, kteří v záhonech provádějí úpravy.
  • Některá zdůvodnění zlodějů jsou hodně kuriózní. Občas přiznávají, že kytky potřebují na hrob.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek