Horší ale je, když se z toho stane záliba. Podobně zřejmě uvažovala i paní, která se zanořila do okrasných záhonů před pražským obchodním centrem Westfield Chodov. Dvě velké igelitky a také proutěný koš plný vzrostlých květin svědčí o tom, že už pár záhonů předtím obešla. „To já jen na ukázku, jen jednu květinku,“ hájí se žena na výtku, že krade kytky, které tu nevysázela. Prý je potřebuje i na památku a na zkrášlení vlastní zahrádky.
S tím, že si lidé dělají často, co se jim namane, mají co do činění hlavně v turisticky atraktivních místech. Například ve známých Punkevních jeskyních na Blanensku u propasti Macocha. „Až příliš často se setkáváme s neukázněnými návštěvníky, kteří si musí na krápníkovou výzdobu sáhnout, a to i přes důrazné upozornění našich průvodců,“ posteskl si Hynek Pavelka, vedoucí jeskyňového komplexu. Že by si lidé odnášeli na památku i kousky jeskyní, to řešit nemusejí.
My rostliny nekrademe, my je kupujeme
Se zloději nemají v Dendrologické zahradě v Průhonicích u Prahy zatím žádné velké starosti. „Nechtěl bych to zakřiknout, ale v posledních letech si příliš nestěžujeme. Krádeže rostlin jsou naštěstí okrajový jev,“ říká Zdeněk Kiesenbauer, dendrolog z této známé botanické zahrady. „Samozřejmě nás to vždycky naštve, pokud k tomu dojde, protože my rostliny kupujeme a nekrademe,“ upozorňuje dendrolog. Připomíná, že horší to je v městské zeleni, kde na rozdíl od jejich parku plného okrasných dřevin a květin lidé neplatí vstupné a méně si prostředí váží. Pokud pracovníkům průhonické zahrady něco vadí, to je především na jaře pobíhání dětí v záhonech. Rostliny teprve raší a jsou nejzranitelnější.
Starosti jsou také s návštěvníky, kteří se ve větších počtech vydávají mimo cestičky, aby se například vyfotili s rozkvetlou loukou. Také ti porost ničí.
Kradou z městských záhonů ve velkém, i pro nebožtíky
|