metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta

Další 1 fotografie v galerii
Vladimíra Egertová, vedoucí vinice | foto: BZHMP

Rulandské modré se v pražské Troji pěstuje již od dob panovníka Karla IV.

  16:52
Vinice sv. Kláry je usazená v srdci Trojské kotliny a patří mezi nejstarší vinice vůbec. Jak se jí daří a co plánuje na blížící se vinobraní, odpovídala deníku Metro Vladimíra Egertová, vedoucí vinice. Ta již od roku 1995 spadá pod křídla Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Jak vlastně vinice získala svoje jméno?
Vinice sv. Kláry má název podle kaple sv. Kláry, která přímo na vinici stojí. Kaple je zasvěcená sv. Kláře, patronce a jmenovkyni stavebníkovy ženy Kláry Bernardiny, svobodné paní z Malzanu. O výstavbě kaple bylo rozhodnuto na konci 17. století. Protože lidé žijící v okolí Trojského zámku se kvůli častým povodním nemohli dostat na bohoslužby do Prahy, zažádal hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v létě 1691 o povolení vystavět jim zde kapli. Její interiér je velmi prostý, tvoří ho jediná místnost s cihlovou podlahou a plochým stropem. Dnešní oltář byl pořízen okolo roku 1924. Obraz nad oltářem je barokní, představuje Nejsvětější Trojici s Pannou Marií a s františkánskými světci. Krucifix pochází z poloviny 18. století.

Proč vinice vznikla zrovna zde?
Vinice sv. Kláry je tu již historicky. Byla zde zřejmě již za panování Přemysla Otakara I. – okolo roku 1228. V té době náležely klášteru sv. Jiří na Pražském hradě poplužní dvůr a dvě usedlosti v Ovenci, dnešní Bubeneč a Troja. Součástí dvora byly pole, louky, vinice, štěpnice a řeka. Nicméně první písemné zmínky o pražských vinicích se objevují z doby vlády císaře Karla IV., který 16. února 1358 vydal nařízení o zakládání vinic – a to na všech jižních svazích do tří mil okolo Prahy. S jistotou tedy víme, že vinice byla i na tomto místě. Největšího rozkvětu dosáhlo pražské vinohradnictví za vlády Rudolfa II., tehdy vinice sv. Kláry byla nedílně spojena s Trojským zámkem. Vinice zde byla nepřetržitě až do roku 1925. V tomto roce byla změněna na zahradu. Obnovena pak opět byla okolo roku 1952 a v roce 1995 přešla pod správu Pražské botanické zahrady.

Je pravda, že jednu dobu byl v Troji místo vinice třešňový sad? Měla někdy vinice namále?
Krátké období, kdy nebyla vinice udržována a kdy tu na několik let vznikl třešňový sad, bylo právě někdy mezi lety 1930 a 1950. Vinice měla namále při různých válečných konfliktech, jako byla například třicetiletá válka. Velkou katastrofou pro vinice v celé Evropě bylo zavlečení mšičky révokaza – na přelomu 19. a 20. století. Tento hmyz i vinohrad sv. Kláry de facto zlikvidoval. Následně byla vysázena nová réva a vinice byla obnovena.

V botanické zahradě v pražské Troji najdete vinotéku sv. Kláry, ve které můžete...

Jak se vinici daří dnes?
Současná vinice, která je součástí botanické zahrady, je rozdělena na dvě části – ukázkovou a produkční. Celkem se zde pěstuje 120 odrůd, většina patří mezi ukázkové odrůdy, pouze devět odrůd využívá vinice pro výrobu vína.

Převládá některá odrůda?
Dominantní jsou tu dvě odrůdy, a to Rulandské modré, které se tu právě pěstuje již od dob Karla IV., a dále ryzlink rýnský. Dalšími produkčními odrůdami jsou: Rulandské šedé, Müller Thurgau, Sauvignon, Muškát moravský, Tramín červený a z červených ještě Modrý Portugal a Neronet. Z vinice máme radost, vína zde pěstovaná jsou velmi kvalitní – což se odráží i v samotné produkci. Plocha vinice je 3,5 hektaru a výtěžnost je 18 až 24 tun hroznů za rok.

Už se to blíží

  • Jedno pódium, dva dny živé hudby a hlavně víno a burčák. Vinobraní na vinici sv. Kláry se letos koná o víkendu 17. a 18. září.
  • Buskeři Peter Juhás a Radovan Hanko, kapely Funk Corporation a OffBeat Orchestra nebo Vínohrátky pro malé i velké. To je jen malá ochutnávka z programu. Více na botanicka.cz.

Za chvíli se koná vinobraní. Čím bude letos jiné?
Bude se jednat o tradiční vinobraní na vinici sv. Kláry, což znamená, že se vracíme k vinobraní tak, jak je návštěvníci znají. Loni jsme byli nuceni z důvodu nepříznivé situace udělat vinobraní v menším měřítku a představili jsme pouze naši vlastní produkci. Letos opět návštěvníci ochutnají kromě našeho vína i víno dalších českých a moravských vinařů a mohou se samozřejmě těšit na burčák, bílý i červený, a dobré jídlo a dobrou zábavu. Co bude v letošním roce jiné, je to, že se vinobraní bude odehrávat pouze v části vinohradu a dále v areálu Ornamentální zahrady – kde bude soustředěn i program. Náš viniční domek totiž v současné době prochází rekonstrukcí, mimo jiné tu vzniká nový degustační prostor. Těšíme se, že jej budeme moci využít již příští rok. Novinkou letošního roku, kterou mohou milovníci našeho vína ochutnat, jsou naše vlastní sekty, a to z odrůdy Rulandské modré, z níž vznikl sekt růžový, bílý, a pak sekt – rosé – z Modrého Portugalu. Během vinobraní se také zájemci mohou zúčastnit komentované prohlídky vinohradu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek