metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 11 °C

Středa 21. února 2024. Svátek má Lenka

Dalších 8 fotografií v galerii
Nové přemostění | foto: Botanická zahrada hlavního města Prahy

Botanická zahrada má velké plány. Expozice propojí most, vznikne i větší zázemí pro degustace

  16:18
Šikovná zkratka, nový sál pro výstavy nebo prostor pro degustace. Botanická zahrada hlavního města Prahy chystá řadu novinek, které mají potěšit návštěvníky.

V současné době probíhá stavba nového výstavního pavilonu a centra pro návštěvníky v Nádvorní ulici. Objekt by měl být dokončen na jaře 2023. Nabídne multifunkční sál, služby a zázemí pro návštěvníky a rovněž prostory pro zaměstnance zahrady.

Návrh architektonického studia AND byl vypracován tak, aby nové stavby byly v souladu s okolními partiemi expozice Ornamentální zahrady. Budou zde využity přírodní materiály a celkově je budova pojata spíše jako pozadí pro dominantní popínavou zeleň. Součástí klidové zóny budou kaskádovitá jezírka navazující na současnou vodní plochu, kde bude zajištěn umělý koloběh vody.

Rekonstrukce viničního domku.

„Uvědomujeme si, že v rámci staveb dochází k některým omezením, která potrvají několik měsíců. Cílem těchto projektů je však modernizace areálu a zejména zvýšení komfortu návštěvníků díky nabídce kvalitního zázemí a nových zážitků,“ komentuje práce Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hlavního města Prahy.

Kromě nových objektů chystá zahrada vybudovat i jednu šikovnou zkratku. Ta má začít vznikat už příští rok. Nový most propojí areál u skleníku Fata Morgana s venkovními expozicemi. Přemostění zahrada vytvoří nad veřejnou cestou mezi Trojou a Sídlištěm Bohnice.

Návštěvnické centrum Jih.

Se začátkem příštího roku bude zahájena také modernizace a rekonstrukce viničního domku na vinici sv. Kláry. Návrh z ateliéru architekta Ladislava Lábuse řeší umístění degustačních prostor v objektu za viničním domkem. S ním je propojí spojovací průchody. Vzniknou tu toalety, nezbytné provozní zázemí vinárny i nový a větší prostor pro degustace a společenské akce. Celý objekt má být částečně skryt pod zem a jeho hlavní pohledová část bude situována v prostoru stávající terasy.

Návštěvnické centrum Jih.

Trojská botanická zahrada sice momentálně prochází modernizací, ale své brány má stále otevřené a i v prosinci má návštěvníkům co nabídnout. „V celém areálu naleznou řadu jehličnanů a stálezelených stromů, keřů, ale i trvalek a nejrůznější barevné plody, například červené, oranžové i žluté cesmíny, hlohyně, dřišťál, plody růží nebo do fialova zbarvené krásnoplodky,“ zve do zahrady její ředitel. Také v zimě je možné se v Troji kochat některými květy, například vilínů nebo jasmínu nahokvětého, který mimo jiné zdobí i expozici Japonské zahrady. „Ta má své osobité kouzlo v každém ročním období, zimu nevyjímaje. V expozici Severoamerické polopouště v zimě překvapí rostliny, které známe spíše z teplých krajin – zimovzdorné kaktusy, juky a další sukulenty,“ dodává Černý.

Rekonstrukce viničního domku - degustační místnost.

Pokud se návštěvníci chtějí trochu zahřát, mohou zavítat do vinotéky na vinici sv. Kláry a u krbu si vypít hrnek svařáku nebo horkého moštu či se vydat do skleníku Fata Morgana. „Tam momentálně krásně oranžově kvete jeden z tropických rododendronů,“ láká do vnitřní expozice ředitel zahrady.

Otevírací doba zahrady v zimních měsících je v případě venkovních expozic každý den od 9 do 16 hodin a vstup není zpoplatněn. Skleník Fata Morgana je otevřený od úterý do neděle také od 9 do 16 hodin a vstupné činí 150 korun. Do vinotéky je možné zajít ve všední dny od 13 do 17 hodin a o víkendu od 11 hodin.

Změny

  • V době vánočních svátků a během Silvestra a na Nový rok má skleník Fata Morgana speciální otevírací dobu. 
  • Pokud se během svátků chystáte do botanické zahrady, zkontrolujte si otevírací dobu na webových stránkách botanicka.cz

Hlavní zprávy

Tři podivní pánové pili krev a jedli syrové holuby. Atrakce pěkně vydělávala

vydáno 21. února 2024  12:00

To bylo tak. Jednoho dne do ulice, které se v té době říkalo Kožešnická, zabloudil muž poněkud netradičního vzezření. Kalhoty jen po kolena, lýtka ve...  celý článek

Problém s HHC se začal řešit, až když děti končily v nemocnicích, říká Stabla

vydáno 21. února 2024  5:00

Fenomén HHC (Hexahydrokanabinol) více než rok sklízel kritiku z řad nejen znalců konopného průmyslu, ale také lékařů a vědců. I přes potvrzená rizika byl...  celý článek

I bez Ježíše bude zábava. V Holešovicích chtějí mít kulturně-společenská centra

vydáno 20. února 2024  17:27

Mají zajímavou historii, konaly se tady významné akce a v budoucnu se stanou ještě větším tahákem. Řeč je o dvou areálech – o Výstavišti Praha a...  celý článek

Pozvánku na Mont Blanc jsem nemohl odmítnout, říká student, který se léčí z hemofilie

vydáno 20. února 2024  9:56

Třiadvacetiletý Daniel Šimek se jako první český hemofilik pokusí v červenci zdolat vrchol nejvyšší hory Alp Mont Blanc. Přestože trpí poruchou...  celý článek