metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Kde hledat v přírodě lék pro malé usmrkánky? Vitaminy můžete doplnit i šípkovým čajem

  6:00
Na podzim tvrdě udeřily dětské rýmičky a kašel. Všechny sirupy či podpůrné léky bohužel nejsou pro nejmenší děti. Navíc do nich těžko dostanete hořké nebo kyselé sirupy. Příroda nabízí mnoho léků levněji a často vám mohou růst za humny. Po čem sáhnout, radí bylinkářka Anna Bednářová, zakladatelka facebookové stránky Bylinkové radosti, skupiny Bylinky, domácí výroba a tvoření, a maminka dvou dětí.
Anička bylinkářka | foto: Archiv

Slabé bylinkové čaje mohou děti už od půl roku. „Preventivně nejen proti rýmě můžeme dát dětem čaj z listu jahodníku, květu bezu, meduňky, měsíčku, rakytníku. Ale největší prevence je chození ven na čerstvý vzduch, dostatek sluníčka a vitaminu D,“ radí bylinkářka a dodává: „Mám ráda bylinky na pití na chuť i jako prevenci a hodně je obměňuji.“ Některé bylinky se ale nehodí užívat moc často, například heřmánek. „Ale čas od času si ho dát můžete,“ říká. 

Vitamin C lze doplnit pitím šípkového čaje. Obsahuje i spoustu minerálů. Céčko najdete také v trnkách. Jejich chuť je ale dost trpká, proto se nabízí udělat z nich sirup. Šípkový čaj lze připravit několika způsoby. „Můžeme ho macerovat zastudena přes noc a pak ho trochu ohřát anebo povařit deset minut celé šípky, ty pak můžete použít na čaj ještě dvakrát,“ říká Bednářová. 

U šípku se uvádí, že je v nich vitamin C tak stálý, že vydrží až půl hodiny varu. „Ráda ho vařím, navíc si šípky trochu pomačkám, ať se uvolní šťáva, a zkombinuji je také s jinými bylinkami, podle možností a potíží,“ dodává. Jak do dětí dostat kyselý šípkový čaj? „Můžete ho zkombinovat s čajem z mateřídoušky, divizny či bezu. Ty mají nasládlou chuť. Do vlažného čaje přidejte také trochu medu,“ radí bylinkářka. 

Případně doplňte domácím sirupem, pokud se nebráníte cukru. „Šípky je třeba vždy slévat přes jemné plátýnko či plenku, aby se do čaje nedostaly chloupky, které mohou dráždit. Stejné je to také u divizny,“ varuje Bednářová. Napařujete-li děti nad horkou vodou, můžete přidat mateřídoušku, dobromysl, květ slézu a proskurníku. 

„Pro děti je vhodná také majoránková mastička, kterou si můžete vyrobit doma sami třeba z oleje a bambuckého másla nebo z klasického másla a pak ji vtírat do nosu,“ radí Bednářová a doplňuje: „Také si můžete vyrobit olejové kapičky naložením bylinek do oleje a pak je používat na uvolnění nosu – macerujte v kvalitním rostlinném oleji heřmánek, majoránku a mátu alespoň dva týdny a pak slijte. A samozřejmě současně lze pít i čaj na nachlazení například s lípou, bezovým květem, jitrocelem, měsíčkem.“

Autor: Lucie Mottlová Metro.cz
Témata: Čaj, sirup

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek