metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Bosonohé boty do mrazu. Není vyznávání barefootu v zimě tak trochu kravina?

  15:41
Nošení barefootových bot je fenomén, který je podle jeho zastánců de facto ten vůbec nejzdravější. Pokud se v obuvi, která simuluje chůzi naboso, chodí správně, přináší všechny její výhody, a navíc oproti skutečnému vykračování si bez bot nohy chrání před střepy, kamínky a trny. Jak to ale barefootoví vyznavači dělají ve chvíli, kdy teplota klesne k nule?
Barefootové obouvání je fenomén, který je podle jeho zastánců ten vůbec...

Barefootové obouvání je fenomén, který je podle jeho zastánců ten vůbec nejzdravější. | foto: Bohempia

Podrážka jako papír
Základním mottem barefootistů je názor, že není potřeba v botách mít nadbytečnou podporu, protože zdravá noha žádnou nepotřebuje. Stejní bosochodci ale pak nezřídka šlapou v teniskách s několikamilimetrovými podrážkami ulicemi měst klidně i v zimě. A zejména při dlouhém stání na místě si do barefoot fenoménu nezasvěcený jedinec, jako jsem třeba já, klade otázku – není jim proboha kosa, když mají podrážky tenké jako papír? Není v zimě vyznávat barefoot trochu nesmysl? 

„Barefoot je celoroční obuv. Na trhu už existují i zimní barefoot boty, které mají lepší tepelné vlastnosti – jsou z nepromokavých materiálů, zateplené zevnitř nebo se k nim prodávají stélky, které lépe drží teplo. V kombinaci ještě s teplými ponožkami se dají městské zimy, jak je v současnosti známe, hravě zvládnout,“ říká pro deník Metro šéf a zakladatel tuzemské obuvnické značky Bohempia Tomáš Rohal. 

Nejen prestige
Správná barefoot teniska má v podání této značky třímilimetrovou podrážku a jde ji tak v ruce snadno srolovat. „Existují také extrémní vyznavači barefootu, kteří si vyndají vložku a chodí v našich botách už jen na jednom milimetru,“ dodává Rohal. 

Nejen tenisky Právě plátěnky Bohempie podle tržebních expertů i odhadů prestižního amerického časopisu Forbes brzy dobudou svět. Značka postavila svou image na tom, že prodává veganské boty vyrobené z technického konopí. Je tak moderně ekofriendly a zároveň může v rámci propagace vyzdvihovat klady barefootu coby zdravého trendu. Když je vedro, je v konopných botách o něco lépe než v těch klasických plátěných. To vím z vlastní zkušenosti. Jak ale dojde na zimní měsíce, není konopí vždy tím nejlepším materiálem. 

„Naše zimní barefooty mají svrchní materiál z japonského mikrovlákenného semiše. Semiš je kompletně veganský, vyrobený z recyklovaného polyesteru, tedy z recyklovaných PET lahví, a je možné ho i dále recyklovat. Vybrali jsem ho kvůli tomu, že nejlépe funkčně i vzhledově imituje opravdový semiš, a navíc je podle nás ze současné nabídky veganských kůží a semišů nejvíce ekologický. Tyto boty jsme navíc vybavili vnitřním veganským kožíškem, ve kterém je nejen teplo, ale i super pohodlí,“ vysvětluje Rohal. Zimní verze bot od Bohempie navíc svým vzhledem již tenisky úplně nepřipomínají. Jde spíše hybrida tenisky a klasické boty typu chelsea. „Ostatní boty vyrábíme z konopné látky, která má sice super ekologické a funkční vlastnosti, ale rozhodně není nepromokavá. I u našich zimních bot doporučujeme boty naimpregnovat běžnými impregnačními prostředky pro zajištění lepší vodoodpudivosti,“ doplňuje pro deník Metro Rohal. 

Bosochodci šlapou ve svých oblíbených teniskách ulicemi měst i v zimě.

Barefootová evoluce 
Bohempia ale zdaleka není jedinou tuzemskou firmou, která šije barefooty. Minimalistickou obuv s názvem Skinners, kterou můžete srolovat a dát do kapsy, si od stejnojmenné brněnské značky můžete pořídit již pátým rokem. Zimní variantu jejich hybrida ponožky a boty ale zatím vnabídce nemají. Naopak česká návrhářka a stylistka Sabina Sádková prodává zimní barefooty dokonce i pro děti. Činí tak pod značkou SABINA RICH. „Na barefoot je opravdu spousta názorů. Já vše vždy vysvětluju v porovnání s evolucí a zároveň v kontextu dnešního betonového světa. Ale stejně jako barefoot, tak i ortopedické stélky mají své pro i proti. Snažím se tedy svou značkou spíš šířit povědomí o zdraví chodidel tak, aby lidé znali svoji individuální diagnózu. A podle ní a terénu, na kterém se pohybují, vybírali správnou obuv,“ svěřila Metru Sádková. 

Černé konopné tenisky Orasa od české udržitelné značky Bohempia. Vhodné pro vegany.

Bosonohé děti
Proč jsou barefooty i v chladných měsících vhodné nejen pro dospělé, ale také pro děti, skvěle vysvětlují zaměstnanci prodejního webu littleshoes.cz. „Kdo zkusí, ví, že barefooty jsou i na zimu ideální. Více místa v botě a aktivní práce chodidla díky flexi podrážce pomáhá prokrvení a termoregulaci. Výrobci se množí a ladí modely k dokonalosti,“ popisuje pro deník Metro majitelka e-shopu Klára Borlová. Podle ní není ideální ani podcenit, ani přecenit takzvaný nadměrek. Noha potřebuje prostor, pro správné odvinutí kroku i prokrvování. „Pokud je bota těsná, ať už na šířku, délku, nebo v nártu, snáz prochladne. Silná ponožka nebo více vrstev tak může být dokonce kontraproduktivní. Velký nadměrek ale ovlivňuje kvalitu chůze a vnější rozměr boty je zejména u zimních ještě o dost větší než vnitřní prostor. Neberte boty příliš velké, děti pak mají tendence vtáčet špičky a zakopávat,“ vysvětluje Borlová. 

Vysoké do sněhu, nízké do města a na začátky 
Barefooterům začátečníkům se obecně doporučuje koupit si první boty nízké, klidně pod kotník nebo těsně nad. „Tyto modely často kombinují chůzi s lezením a práce kotníku je zásadní. Vyšší boty pohyb limitují a pokud je začátečník nebo například roční dítě, stejně nezvládne chodit v hlubším sněhu nebo na kluzkém povrchu. Nižší varianty bot jsou praktičtější a pohodlnější do města, neřešíte, jestli kalhoty přes, nebo pod, snáz se obují, dotáhnou a na městskou zimu obvykle stačí,“ radí Borlová.

Barefootová velmoc jménem Česko. Proč se tu simulovaná bosá chůze těší tak velké oblibě?

  • Barefoot boty už dávno nejsou ošklivé ponožky s prsty a podrážkou. I proto se Česko v posledních letech stává jejich velmocí. Svou roli také sehrává obecná náklonnost Čechů ke sportovnímu odívání.
  • V tuzemsku je přibližně stovka internetových obchodů, které se na barefoot specializují. V jejich nabídkách obvykle najdete kromě tenisek také sandály, baleríny, společensky se tvářící obuv či zimní vysoké kozačky.
  • Podle Kláry Borlové ze-shopu Little Shoes vedou v Česku spíše kožené boty. Ekologická vlna, na které „jede“ se svými ekomateriály například Bohempia, frčí spíše v zahraničí.
  • Přechod na barefoot neuspěchejte. Pokud jste se rozhodli začít nosit tuto netradiční obuv, je dobré se k ní propracovávat postupně.
  • Podle fyzioterapeutů většina lidí potřebuje nohy cvičit, aby v ní mohly chodit. Chodidla totiž neumějí fungovat jako bosé. Jsou podvědomě zvyklé, že je drží pevná bota. Obuv pak není obecně vhodná pro chůzi po tvrdých površích. Bosonohé boty totiž netlumí nárazy.
  • Vhodnost barefootů je také třeba zvážit v případě, že trpíte kožními problémy nebo se nadměrně potíte. Je to trochu vabank. Podle milovníků barefootů se ale vyplatí.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: zima, ponožky

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek