metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 29. května 2024. Svátek má Maxmilián, Maxim

Nejen prestige. Tenisky Češi vyrábějí i z vlastního konopí

  12:43
Plátěnky sedmi tuzemských výrobců nabývají na popularitě. Některé i u Jihokorejců.

Další 1 fotografie v galerii
Tomáš Rohal | foto: Metro.cz

Česko i Slovensko dříve patřily mezi přední výrobce obuvi. V současnosti už si však srdce Evropy, alespoň podle tuzemských obuvnických firem, v zahraničí spojují jen s pivem, kvalitním sklem a hezkými děvčaty.

„České tenisky? Baťovská tradice? Proč jako?“ ptá se podle šéfa a zakladatele tuzemské obuvnické značky Bohempia Tomáše Rohala téměř každý, komu chce Čech v zahraničí prodat tuzemskou tenisku. Právě konopné plátěnky Bohempia přitom podle tržebních expertů i odhadů prestižního amerického časopisu Forbes již brzy dobudou svět.

Rohalův čtyřletý projekt, který odstartoval na jedné z největších crowdfundingových platforem, již dalece překročil hranice pražského Karlína. I přes prodeje, jež se již krátce po uvedení první kolekce vyšplhaly nad deset milionů korun, však Rohala mezi krabicemi karlínského obchůdku potkáte dodnes. „Nemalá část zákazníků chce nakupovat pouze u značek, které jsou udržitelné, etické, veganské a vyrábějí v Evropské unii. Také proto jsou naše výrobky vyrobeny na lokální bázi v Čechách a střední Evropě, nejedná se tedy o levnou pracovní sílu ani o neekologický import nebo nekvalitní produkci. Výroba našich produktů začíná hrubým konopným vláknem, které upředeme, upleteme nebo utkáme, nabarvíme a zpracujeme. Finální produkty pak navrhujeme a testujeme v Praze,“ popisuje proces Rohal.

Chození naboso frčí

Bohempia se ale v obouvání nespoléhá jen na fakt, že jako jediná v tuzemsku vyrábí stoprocentně přírodní veganské boty, tedy tak, že jsou ohleduplné k životnímu prostředí a vyrábějí se eticky. Svou poslední kolekci Rohal postavil na módním trendu takzvaných barefoot bot, které mají ozdravit nohy i tělesný postoj a umožnit tělu, aby vnímalo podklad, po kterém chodí. Tenhle tah se mu podle jeho slov vyplatil. „Správná barefoot teniska, která má v našem podání třímilimetrovou podrážku, by se měla takhle srolovat,“ ukazoval nám Rohal ve své karlínské prodejně, kam za ním deník Metro vyrazil. Teniska se v jeho rukou opravdu mění v ruličku plátna a gumy. „Normální teniska se ohne. Existují také extrémní vyznavači barefootu, kteří si vyndají vložku a chodí v našich botách už jen na jednom milimetru,“ dodává Rohal, který je sám od hlavy až k patě oblečen a obut do vlastního konopného oblečení.

„Tenisky prodává příběh a tím naším je ten o konopí. To, že jsou naše produkty ekologické, pohodlné na nošení a našim zákazníkům nabízejí spoustu unikátních funkčních benefitů konopného materiálu, jako je antimikrobialita, hypoalergeničnost, savost, přirozená termoregulace a pevnost. Váš příběh totiž musí především dávat smysl,“ usmívá se Rohal.

Prestižky jako conversky

Klasické české tenisky značky Prestige se u nás oblibě těší již více než třicet let. Hlavním důvodem jejich popularity je dodnes především kvalita a odolnost. O té dříve svědčil i fakt, že takzvané prestižky fasovali svého času jako pracovní obuv i dělníci v jejich výrobnách. Firma v současnosti míří nejen na pamětníky, ale i na mladé. Na jejich webu si lze dokonce po vzoru ikonické americké obuvnické firmy Converse vytvořit vlastní prestižku přímo na míru. Zelenobílou variantu, jež hájí barvy deníku Metro, jsme si pro ilustraci vytvořili i my. K botám, které jsou o pár tisíc korun dražší než klasické modely, pak firma Moleda, jež obuv vyrábí, nabízí také rodný list. Podle marketingových odborníků ale podobné inovativní nápady firma dlouhodobě zabíjí snahou zavděčit se mladším i starším.

„Také rádi vzpomínáte na svá nerozvážná mladická léta? A pamatujete si na prestižku? Na botu, která po vašem boku bojovala s chmelovými šlahouny a prošla s vámi kus světa? Tentýž model obuvi figuroval v botníku ve vašem prvním vlastním bytě a i nyní, kdy předáváte své zkušenosti neposedným vnoučátkům, prestižka zůstala s vámi,“ píše tým Moleda na svém webu.

Když tenisky, tak botasky

Tradiční značku Botas vzkřísili pod označením Botas 66 designéři Jan Kloss a Jakub Korouš v rámci školního projektu na pražské VŠUP. Jejich bota vychází z ikonického modelu Botas Classic, který byl na československý trh uveden v roce 1966 a jednou provždy zařadil do českého slovníku výraz botasky.

Podle zástupců botasek si u nich přijdou na své milovníci kůže i vegani, pro ně se totiž vyrábí speciální edice z koženky. Za jedenáct let fungování firma vytvořila více než dvě stě nejrůznějších barevných vzorů. „Jejich tenisky mají jedinou chybu. Stále pracují s jednou konkrétní siluetou a ta se každému časem okouká. Můžete vymýšlet, kolik barevných možností jen chcete,“ okomentoval konkurenci Rohal.

Gumičky pro Jihokorejce

Věděli jste, že se v Jižní Koreji nosí české tenisky? Vyrábí je čtrnáct let fungující tuzemská firma Rock Spring. Jedním z oblíbených jihokorejských trendů jsou totiž ručně pletené gumičkové tenisky. Loni se trend začal mírně prosazovat i mezi českými ženami. Stoprocentně české tenisky pak pod značkou Sabina Rich vyrábí od loňského roku také dvaadvacetiletá návrhářka Sabina Sádková.

Má je každý Čech

Baťa a tenisky jsou v tuzemsku v podstatě synonymem. Jen těžko bychom tu hledali někoho, kdo by pár bot od této značky neměl nikdy v botníku. Firma, jejíž tradice sahá až do roku 1894, má na svém kontě například takzvané basketky. Ty jsou klasickým formátem této obuvnické značky. Jejich starou siluetu, která však již s Českem nemá nic společného, oprášila firma naposled pro značku Coca-Cola.

Legendou mezi teniskami, jejíž historie značky sahá až do třicátých let minulého století, je dodnes také slovenská firma Novesta. Bratr Tomáše Bati, Jan Antonín, si zde tehdy otevřel továrnu v malém městečku Partizánske (dříve Baťovany). Firmě se však v posledních letech příliš nedaří.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek