metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Pánové, nepařte se. Vyměňte džíny za len, konopí či ramii

  5:02
Nejen bavlněné kraťasy a tričko vás v letních měsících ochrání před vedrem. Deník Metro přináší přehled chytrých materiálů.

Další 3 fotografie v galerii
ilustrační snímek | foto: Depositphotos

A je to tu zase. Vedro k zalknutí. Kdo může, je u vody, a kdo ne, ten se musí zejména ve městech mnohdy pařit v kanceláři či jiné budově často až v příliš teplém oblečení. Přitom stačí osvojit si pár triků a jste v pohodě i tehdy, když váš pracovní dress code vyžaduje takzvanou plnou polní – oblek, košili a kravatu. Ale i ti z nás, kteří do práce nemusí být oblečeni jako do divadla, mají občas nějakou tu schůzku, kam se nehodí přijít v žabkách a kraťasech. A není proboha důvod pařit se v létě v džínách.

Lněné kalhoty
Když se řekne ideální letní látka pro pánské oblečení, musí jít len ve výčtu na řadu vždy jako první. Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého a nosili ho již v 7. tisíciletí před naším letopočtem obyvatelé Jižní Ameriky a Íránu. Moje první vzpomínky na tuto tkaninu se datují již do mého dětství. Kdo někdy neměl doma lněnou utěrku na nádobí... 

Lněné kalhoty

Nyní je len v oděvním průmyslu populární jako nikdy. Z jeho různých směsí se vyrábějí lehké letní boty, ale prim hrají saka, košile, a především kalhoty. Osobně zastávám názor, že v šikovně střižených lněných kalhotách, zejména v neutrální barvě, vám může být i na přímém sluníčku příjemněji než ve většině běžně dostupných typů kraťasů. O džínách, jak už jsem zmiňoval, nemluvě. Ty si v horkém letním dni na sebe vezme jen sebevrah.

Konopí nejen do jointu
Lněná košile má oproti kalhotám, u kterých to tolik nevadí, trochu nevýhodu. V létě se mačká a je o něco drsnější. Směsi lnu a bavlny jsou proto ideálním kompromisem. Jak se do tohoto materiálu zamilujete, budete ho v létě nosit skoro pořád.

Bohempia

O enormním možném využití výhod technického konopí v oděvním průmyslu se už napovídalo a napsalo mnohé. V deníku Metro jsme se tomuto tématu věnovali v souvislosti s karlínskou značkou Bohempia, která z konopí již několik let vyrábí veganské tenisky, trička a další produkty. Osobně jsem si oblíbil konopná trička, kterých mám v šatníku několik. Jsou trochu hrubší, možná ještě více než len. Mají ale unikátní texturu, jež se nemačká a je pružnější než lněná.

Boty z konopí jsou pevné a slouží jako příjemná alternativa uzavřených plátěnek. Vlastnosti však mají podobné.

Falešné hedvábí alias viskóza
Neexistuje lepší synonymum pro dovolenou, než je ležérní havajská košile. Klopový límec, rozhalenka a květinový vzor však nemusí patřit jen k volnému času. Takzvaná havajka se dá při správné volbě ostatních prvků outfitu nosit i do kanceláře. Ty nejlepší košile tohoto typu se vyrábějí z hedvábí, cenově dostupnější ale bývají obvykle bavlněné, a především viskózové varianty. 

Havajka

Mimo havajských košil (v létě chladí jen tehdy, je-li střih volnější) viskózu pánové znají i tehdy, pokud se v poslední době pídili po kvalitním a zároveň cenově dostupném obleku. Spousta řetězců totiž nabízí relativně kvalitní obleky a smokingy, podšívky v nich ale klidně odfláknou a dovnitř všijí levný a neprodyšný polyester.

Košile z ramie
Právě viskóza pak bývá levnou a kvalitnější alternativou, po které i já sahám mnohem raději. V řetězcích s rychlou módou je dokonce poměrně běžným jevem, že i do lněného saka, jež je prezentováno jako prodyšné, výrobce všije umělou polyesterovou vložku. No nezabili byste ho?

Ramie je přírodní vlákno, které je velmi jemné a připomíná při nošení i na omak směsku hedvábí a lnu. Předními světovými producenty této látky jsou Čína, Tchaj-wan, Korea, Filipíny a Brazílie. Vlákna ramie se získávají ze stonků rostlin ozdobnice čínské, jejíž pěstování je poměrně náročné. Výrobky z ní se proto mnohdy prodraží.

Tahle látka je obvykle ve směsi s bavlnou známá spíše ženám. Do mužského šatníku se v tuzemsku teprve probojovává. Rozhodně ale stojí za to, dát jí šanci. Například len ji však bez problému zastoupí. O oblečení z konopí a ramie se pečuje stejně jako o lněné. Ramie se však snadněji roztrhne. Je totiž poměrně řídká.

Chladivé materiály
Tak trochu šedou zónou jsou směsné materiály, jejichž know-how výrobci obestírají marketingovou legendou. Například oděvní řetězec H&M začal letos nabízet módu vytvořenou technologií coolmax. Má jít o jedinečné polyesterové vlákno, které efektivně odvádí vlhkost a zároveň reguluje teplotu. Nosím z něj i v parnu tričko s límečkem, a zda to funguje, je zatím lehce diskutabilní. Například britská firma Kimiki zase již léta nabízí trička a plavky z materiálu, přes který se prý opálíte. Dá se tomu věřit? Těžko říct. Tak se, pánové, držme a v letošní výhni se neupečme.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek