Podle Jiráska se objevují i nové sběratelské trendy. Velmi populární jsou komiksy a vše kolem jejich hrdinů, protože díky novým filmům oslovují jak mladší, tak starší generace.
„Zajímavou raritou mezi trendy jsou pasy, samozřejmě neplatné, nejlépe pokud patřily někomu slavnému. Jejich sbírání ale příliš nenahrává mezinárodní situace, je těžké poznat, kdo je sběratel a kdo chce pas zneužít k něčemu jinému,“ říká Jirásek. Podle něj sběratelů v posledních letech spíše přibývá. „Jen se pozornost tříští na různé žánry a na rozdíl od minulosti nemají sběratelé potřebu se nějak houfně organizovat,“ všímá si Jirásek.
Se sběratelstvím také v posledních letech zahýbal internet. Kluby dnes nahrazují skupiny na sociálních sítích a sběratelé loví nové přírůstky on-line. Statisíce zájemců o sběratelství eviduje i databáze obchodního portálu Aukro.cz.
„Z předmětů, které se prodají v rámci aukcí, tvoří sběratelské kousky desítky procent. Když posíláme e-mail na zájemce o sběratelství, jde o stovky tisíc uživatelů našeho serveru,“ říká Pavel Krejčíř, který má v Aukru na starosti sekci věnovanou sběratelským předmětům. „Před pár lety zažívala obrovský boom filokartie, tedy sběratelství pohlednic, což se promítalo i do jejich cen. Dnes už to není tak žhavé, v poslední době lze zaznamenat zase vlnu zájmu o staré hračky,“ dodává Krejčíř.
Na Aukru je možné najít také položky, jejichž cena se vyšplhá na statisíce korun. Vůbec nejdražší prodanou věcí byl zlatý dukát Ferdinanda II. z roku 1633. Ten byl v roce 2014 vydražen za 910 tisíc korun.
Loňský rok byl v aukčních síních rekordní
|