V Česku se čím dál víc objevují noví movití sběratelé. „Souvisí to s pozitivním vývojem ekonomiky a s tím, že ti, kteří mají dostatek finančních prostředků, mají již základní potřeby uspokojeny a vyhledávají nové možnosti, kam uložit své peníze,“ říká ředitelka aukční síně Dorotheum Mária Gálová. „Vždycky jsme byli uměnímilovný národ a v posledních letech je umění opravdu hodně v módě,“ říká galerista Martin Kodl.
Podle něj se aukcí účastní zejména bohatí podnikatelé. „Ti mají drahých aut klidně deset, a proto už je tyto požitky nelákají a spíš kupují obrazy. Ty mohou být zároveň i investice,“ říká Kodl.
První dražba roku 2017● O víkendu začala dražbou společnosti Dorotheum jarní aukční sezona. ● Hitem se staly rafinované krásky na akrylu od Ladislava Sutnara, které v součtu vynesly téměř 2,9 milionu korun. Nejžádanější z Venuší opustila aukční sál s cenou 1,2 milionu korun. Úspěch slavilo také Zátiší s lahví a hruškami od Karla Černého, které se prodalo za 960 tisíc korun. Nového majitele si našla i díla Jiřího Johna, sugestivní obrazy Květy Válové a práce Aléna Diviše. |
České ekonomice se daří a na trh s uměním vstupují noví hráči. „Mladší ročníky se zajímají spíše o umění mladší – druhou polovinu 20. století až současná díla, to je jim přece jen generačně bližší a také se dá asi lépe použít v moderním interiéru,“ všímá si Gálová. Mladší umění získává pozornost mimo jiné i proto, že starší sbírky jsou už částečně vyčerpané.
„Zájem se začíná více přesouvat k přelomu devatenáctého a dvacátého století, kam patří umělci Antonín Slavíček, Jan Preisler či Václav Radimský, a pak k autorům druhé poloviny dvacátého století. V této kategorii se objevuje
celá řada zajímavých děl, která jsou zatím cenově podhodnocená,“ říká Gálová.
S tím souhlasí i Kodl. „Na aukcích se dají sehnat i kvalitní kousky za menší peníze,“ dodává galerista. Obrovský zájem o umění dokládají i čísla za uplynulý rok. Objem aukčního trhu loni poprvé od počátku 90. let přesáhl miliardu korun a činil 1,257 miliardy korun. Celkový růst se odrazil i na zvýšení průměrné ceny prodaných děl. Bez započítání milionových položek, které představují méně než dvě procenta všech prodejů, se průměrná cena loni zvýšila z 44,5 tisíce korun na 57 tisíc korun.
Po třech letech se také výrazně pozměnil žebříček deseti nejdražších prodaných kousků. Přibyly do něj čtyři nové položky. Vedle obrazu Františka Kupky Série C I. (Protihodnoty), který se prodal za 62 milionů korun a stal se novým rekordem českých aukcí, to byly ještě obraz Oskara Kokoschky a dvě rozměrná plátna Josefa Šímy.