metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Stejné peníze? Kdepak. Sestry v nestátních zařízeních berou až o desítky tisíc méně

  10:28
O narovnání výše výdělků v sociálních službách usiluje kampaň Stejná odměna, kterou včera představili zástupci Platformy 10 sdružující největší tuzemské nestátní poskytovatele sociálních služeb.
ilustrační snímek | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Ráno pacienta umyjí, odeberou krev, změří tlak, přinesou snídani, dovezou na vyšetření, přinesou oběd. A tak dál. Každá dělá celý den totéž, ale každá v jiném zařízení. Jedna v domově pro seniory, který financuje stát, respektive obec nebo kraj, druhá v nestátním zařízení.

Neustálý život v nejistotě
„Zjistili jsme, že v některých případech může být měsíční příjem té první sestry až o dvacet tisíc korun vyšší, než bere druhá,“ upozorňuje Ivo Mareš, mluvčí Diakonie. V průměru jsou rozdíly v příjmech „státních“ a „nestátních“ pracovníků v sociální oblasti sice jen pět tisíc korun. Dlouhodobě to ale vede k tomu, že kvalifikovaní lidé odcházejí, noví nepřicházejí.

„Stát má za povinnost poskytovat občanům sociální služby a dělá to i naším prostřednictvím. Přitom neziskové organizace žijí v neustálé finanční nejistotě,“ připomíná Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy.

Krupa současně působí jako mluvčí iniciativy Platforma 10, kde se sdružují nestátní poskytovatelé sociálních služeb. „Nejde nám jen o vyjednávání konkrétních částek, které bychom jak na platy, tak na investice a celkový provoz potřebovali,“ shrnuje Krupa požadavky platformy. Jde o úpravu celého systému.

Najdi si svého poslance
Platforma rozjela kampaň Stejná odměna. Součástí jsou stránky jak na sociálních sítích, tak samostatná webová stránka. „Zájemci na ní najdou například vzorový dopis se žádostí o podporu kampaně,“ vysvětluje Ivo Mareš. Dopis lze poslat například poslanci do Sněmovny, jejich seznam je na těchto webových stránkách k dispozici.

Cílem kampaně je, aby stát nastavil jak rovné podmínky pro odměňování, tak jasná pravidla pro celkové financování tohoto sektoru. Aby jednotlivé organizace nemusely spoléhat jen na dárce a třeba na začátku roku pravidelně odkládat výplaty pro některé zaměstnance na únor či později.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek