metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 20 °C

Středa 22. května 2024. Svátek má Emil

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

  13:20
Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.
Nepořádek | foto: MAFRA

Zpití lidé, použité injekční stříkačky, nepořádek a špína. To je všední realita okolí některých městských bytů v ulici Bratří Dohalských v Praze 9. Až do nedávna tam byl klid, za poslední dva roky ale magistrát hlavního města postoupil do pronájmu byty sociálně slabým a znevýhodňovaným. Od té doby se problémy jen kupí. Paradoxem je, že problém bují přímo naproti historické budově, kde sídlí radnice devítky.

„Starousedlíkům vadí noví lidé, kteří jsou sestěhováváni magistrátem. Obracejí se na nás s žádostmi o pomoc. V tomto místě bydlela jistá část nepřizpůsobivých již předtím, ale nyní je jich už moc. Ten poměr se vychýlil. Víme, že takové problémy jsou také na Praze 14 – Černém Mostě,“ řekl Metru Adam Vážanský (ODS) místostarosta Prahy 9.

Jednou z dlouholetých obyvatelek, která je ze stávající situace zoufalá, je paní V. pracující jako zdravotní sestra. Nechtěla z obav uvést v Metru celé své jméno, ale redakce její totožnost zná.

„Konkrétně v Praze 9 to začalo s covidem, kdy se začaly problémy v sociálních bytech hrotit. Žiju zde dvacet let a byl tu klid. Nyní sociální bydlení dostanou často lidé, kteří nepracují. Zdá se mi, že se přestává rozlišovat, jestli člověk patří na ubytovnu, či do normálního bydlení. Sousedi vedle měli problém s rodinou, kterou navštěvovaly celé skupiny lidí. Dokonce si zvali i bezdomovce, které sbírali v nedaleké večerce. Nakonec to dopadlo to tak, že v domě se objevily štěnice a byt se musel deratizovat,“ říká oslovená obyvatelka. Podotýká, že v městských bytech dlouhodobě bydleli zejména státní zaměstnanci, nyní je ale dostávají problematické rodiny. Dle jejích slov mají problémy i její známí a sousedé.

„Sousedka z druhého vchodu si stěžuje na byt, kde probíhají celé noci párty. Lidé se potřebují vyspat a být ráno svěží do práce,“ podotýká. Do bytu v jiném vchodu se údajně přistěhovala rodina, jejíž členové zjevně trpí duševní poruchou. Sousedé si stěžovali na nepřístojné chování včetně hluku z neurvalých sexuálních radovánek,“ doplňuje zdravotní sestra.

Bytovou politiku má na pražském magistrátu na starosti pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti). Ten o problémech ví, věc ale podle něj není černobílá. „S velkou většinou domácností nejsou problémy. U některých se bohužel objeví, to je riziko, které nelze úplně odstranit. Pokud nějaké problémy nastanou, bytový odbor je řeší, což někdy vede k tomu, že nájemník přestane obtěžovat, jindy dojde k ukončení nájemní smlouvy. Základní podmínka úspěšného řešení stížností ale je, aby se dostaly k bytovému odboru. To se bohužel ne vždy děje,“ říká.

Lidé se proto začali obracet s prosbou o pomoc i na opoziční politiky. Předsedkyně kontrolního výboru Alexandra Udženija (ODS) uvedla, že se na výbor obrátili nájemníci městských domů v Řepích, Modřanech, Malešicích nebo na Střížkově. Stížnosti se podle ní týkají hluku, užívání drog, ale i agresivního chování ze strany některých nových nájemníků.

„Vy vůbec nevíte, co se vám v těch domech děje,“ poslala kritiku směrem k Zábranskému přes ČTK. Dodala, že podle jejích informací mají zaměstnankyně jedné z magistrátem využívaných správních firem zakázáno chodit do jednoho z domů v Praze 14, protože tam byly nájemníky opakovaně napadeny. Zábranský řekl, že to nechá prověřit.

Politici jednotlivých městských částí jsou mnohdy bezmocní, protože sociální byty jsou v majetku velkého magistrátu.

A další problémy možná nastanou. „Víme, že Praha vykoupila ubytovny DPP, a obáváme se, že tam hrozí podobný problém,“ uzavírá neutěšenou situaci místostarosta Prahy 9 Adam Vážanský. 

Hlavní zprávy

Stěny koupelny ze skla byly v minulosti zcela nemyslitelné, říká architektka Jiřičná

vydáno 22. května 2024  11:00

„Většinu života se člověk účastní nejrůznějších soutěží a většinu jich prohrává,“ říká velice upřímně světoznámá architektka, která do českého prostředí...  celý článek

Veduta z roku 1829 ukazuje čilý život na Jiřském náměstí na Pražském hradě

vydáno 22. května 2024  5:00

Projekt Miluju Prahu a deník Metro v pravidelném seriálu vybírají nejkrásnější pražské veduty. Znáte sochu plnou hříchů? A víte, kde stála původně?  celý článek

Centru sociálních služeb Tloskov je 65 let a oslaví to ve velkém stylu

vydáno 21. května 2024  16:22

Tuto sobotu 25. května se za branami domova pro lidi se zdravotním postižením bude konat hudební festival, který si tu vyzkoušeli už před pěti lety. U...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek