metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 32 °C

Pátek 21. června 2024. Svátek má Alois

Varování na záchod na náměstí Kinských, který kradl mince, přišlo od čtenáře. Rozbil ho vandal

  5:11
Na nefunkční WC upozornil deník Metro všímavý a současně rozezlený čtenář. Zoufalí Pražané si tu kvůli nepřístupné budce museli ulevovat u stromu.
„Pozor! Tohle nedostupné WC krade!“ Nedávno na to upozorňoval čtenář Metra. | foto: Martin Kubík

„Dnes jsem hodil pět korun do mincovníku veřejných toalet na náměstí Kinských a dveře zůstaly zavřené!“ S tímhle tvrzením před pár dny přišel čtenář deníku Metro Martin Kubík. Mnoho lidí podle něj u nefunkčního WC dopadlo velmi podobně jako on, a tak museli vykonat potřebu do pár kroků vzdálené zeleně.

„Pak se nedivme, že lidé močí na ulicích. Komu tento zdroj pětikorun slouží? Je to vlastně podvod na lidech. Navíc u dveří na záchod není napsáno, kdo jej provozuje a kam se mají hlásit poruchy a krádeže peněz,“ píše dále čtenář, jenž za svůj tip a doprovodnou fotografii z místa získává odměnu tři sta korun.

Čí je to záchodek?
Veřejných záchodků lze na území hlavního města nalézt pěknou řádku (návod najdete v boxu). Jen v páté městské části, kde se nachází i zmiňované porouchané WC, jich pod různými správci funguje něco přes deset. Nejvíce veřejných toalet se kromě centra metropole koncentruje právě v okolí Anděla. Vedení páté městské části se deníku Metro k nefunkčnímu WC na náměstí Kinských odmítlo vyjádřit. Na odpověď tiskového odboru Prahy 5 čekala po vznesení dotazu naše redakce více než týden.

„Uvedené záchodky nejsou v naší správě. Paní starostka v tomto případě na tuto věc nebude nijak reagovat,“ uvedl pro deník Metro mluvčí páté městské části Radim Otépka.

Opraveno za pár dní
S nápravou problému nakonec deníku Metro pomohli až zaměstnanci magistrátu. Sloup s integrovaným WC, jak se typ záchodku na náměstí Kinských přesně nazývá, má totiž ve své správě společnost JCDecaux. Její služby si objednal právě magistrát. Úředníci proto na popud deníku Metro poslali na místo zaměstnance firmy, aby WC opět zprovoznili.

„Zadali jsme okamžité vyřešení poruchy. Následně jsme zjistili, že toaleta nefungovala kvůli vandalismu. Došlo tu k zablokování mincovníku a tím poruše celého zařízení. Toaleta je již zcela funkční. Děkujeme za upozornění a omlouváme se za problémy,“ popisuje pro deník Metro mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Sloupy brzy zmizí nadobro
WC zabudované do kulatých sloupů, kam si, pokud jsou funkční, můžete odskočit za pět korun nonstop, budou v hlavním městě brzy minulostí.

Pražský magistrát se totiž rozhodl neobnovit smlouvu s JCDecaux, takže bude v nadcházejících měsících nahrazovat nejen její přístřešky na zastávkách, ale i zmiňovaná WC. Jakým typem – a zda vůbec – je hlavní město hodlá v ulicích nahrazovat, není zatím jasné.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Železnice se rozrůstá příliš pomalu. Hrozí kolaps, varují mnozí odborníci

vydáno 20. června 2024  5:14

Organizátor dopravy si nechal vypracovat podrobnou analýzu kapacity tratí. Kritické přetížení hrozí v první řadě velmi využívaným vlakům z Prahy do...  celý článek

Český James Bond se jmenoval Ladislav Bittman. Kariéru začal před 60 lety

vydáno 20. června 2024  12:20

Komunisti vylovili nacistický archiv! Žabím mužům se povedl nález desetiletí! Americký magazín Life přinesl před 60 lety sérii senzačních odhalení z...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek