V minulosti rozebírali opuštěné hrady vesničané z okolí, aby si z cihel a kamenů postavili chalupy nebo stáje. V současnosti se na stavu historických památek podepisují spíše nenechavci, kteří si chtějí doplnit sbírku upomínek. Nestačí už jen selfíčko. Doma je třeba se pochlubit i něčím trvalejším. Kamínkem z podezdívky, případně aspoň podpisem přímo na místě.
Kemp v národním parku
Vandalové trápí jeden z nejslavnějších českých hradů. Nejsou sice tak agresivní jako byli husitští obléhatelé na okolních kopcích, ale stopy po nich tu zůstávají téměř denně. „Bohužel, jedná se o porušování zákazu vstupu na travnaté plochy a především popisování omítek a zdí v prostoru mezi první a druhou branou,“ konstatuje kastelán Karlštejna Lukáš Kunst.
Velkolepá stavba, kterou nechal císař Karel IV. vystavět nad Berounkou, je na tom ale s ničiteli ještě relativně dobře. Hůře se s náporem těch, kterým nejsou svaté zákazy a uzavřené oblasti, potýká příroda. Zvláště ta, kterou se snažíme uchovat co nejméně dotčenou. V čerstvé paměti je nedávné „kempování“ německých turistů, kteří bez skrupulí projeli několika zákazy vjezdu a kempovali na břehu šumavského Černého jezera. „Bloková pokuta může dosáhnout až deset tisíc korun, ve správním řízení může být i vyšší,“ uvedl k přestupku Jan Chudý ze strážní služby parku. Na „turisty“ natrefili při preventivní obchůzce strážci Národního parku Šumava spolu s policisty.
Nefoť si na památku, pošli to úředníkovi
Řadu pochybení a škod, i když u toho nemusejí být zrovna i pachatelé, mohou příslušným úřadům nahlásit i ti, kteří se ničení památek nebo jiného druhu vandalismu nedopouštějí. Čím dál víc pomáhají odstraňovat škody i nejrůznější mobilní aplikace. Například v Praze je to aplikace Změňte to, přes kterou lze nafotit a nahlásit odstavené autovraky. Ta je k dispozici přibližně čtyři roky. Podobnou službu poskytuje aplikace, kterou lze ohlásit třeba černou skládku, přeplněné kontejnery nebo toxický a nebezpečný odpad, ale také vandalismus na veřejném majetku. Tato aplikace Zlepšeme Česko funguje už čtyři roky. Pouhý rok po zahájení činnosti ji využívalo přes padesát tisíc lidí a přes 150 samospráv celé zemi.
Čím dřív, tím líp. Stojí to potom méně peněz
Někdy se opravdu vyplatí také drobné poškození historického objektu nahlásit co nejdřív. Jeden tah sprejem na hradní zdi totiž může být signálem i pro další „umělce“, kteří pak mohou pomalování natolik rozšířit, že odstranění už bude nemožné, případně neúměrně drahé.
„Pokud projdeme netečně kolem podobných projevů vandalismu, nepodaří se problém vyřešit nikdy,“ říká Ondřej Švrček, který stál již za aplikací Zlepšeme Česko a nyní přichází s dalším mobilním pomocníkem pod názvem Munipolis. „U mnoha poškozených objektů hraje čas obrovskou roli, čím dřív je vandalismus nahlášený, tím dřív je možné objekt opravit,“ připomíná Švrček.
Aplikace Munipolis je ve skutečnosti nástupcem komunikační sítě, která sedm předcházejících let fungovala jako Mobilní rozhlas. Ten pracoval jako spojovací kanál mezi více než dvěma tisícovkami samospráv a občany.
Autoři obdobných aplikací připomínají, že k nápravě lze využívat i „zastaralé“ metody. Mezi ty se počítá třeba i přímé nahlášení na policejní telefonní linku 158. Zvláště ve chvíli, kdy turista narazí při výletě na pachatele, který v daný okamžik ničí nějakou vzácnou stavební či přírodní památku.
Hodně drahý špás
|