metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Dochází vám šťáva? Ikonka prozradí, kde si dobít mobil

  5:00
Když začal dopravní podnik, Arriva a další pražští dopravci před osmi lety vybavovat své nové autobusy v rámci městské i příměstské dopravy USB přípojkami, klepali si někteří na čelo. Zástrčky, k jejichž použití musí cestující vozit s sebou vlastní kabel, se tehdy začaly objevovat na žlutých tyčích, které slouží k držení.

Další 1 fotografie v galerii
Ikonka informuje, zda si v buse můžete nabít telefon. | foto: ROPID

Nyní už jde podle mluvčího organizátora dopravy Ropid Filipa Drápala o běžný standard. „V současnosti je USB zásuvkami vybaveno již přes tři sta vozidel v Pražské integrované dopravě (PID). Nyní však máme pro cestující novinku. Nová ikonka na mapě PID prozradí, zda si ve vozidle můžete nabít telefon nebo jinou elektroniku. Cestující si tak mohou i podle tohoto kritéria vytipovat svůj spoj předem,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal. „Nejčastěji jsou zástrčky k vidění na linkách provozovaných druhým největším pražským dopravcem, Arrivou,“ dodává Drápal. 

Na Facebooku organizátora dopravy se před pár dny strhlo menší pozdvižení. Cestující totiž na příspěvek o USB zástrčkách reagovali tím, že jsou věčně ucpané smetím, a tedy nepoužitelné. „Materiál, co vozíme, tam cpe žvýkačky, lístky, tužky. Cestující si neváží nových autobusů,“ napsal například uživatel s přezdívkou Aknoli EV. S ním souhlasí i Štěpán Šabada. „To mě baví, jak vždycky odprezentujete nově zakoupený bus vybavený dle nejposlednějších PID požadavků, a když s tím jedu po roce, tak zjistím, že klima nefunguje, USB zásuvky jsou vykuchaný a třetí vnitřní LCD panel chybí a visí tam jen dráty,“ píše uživatel. 

Podle Drápala to s vandalismem na zástrčkách není zdaleka tak zlé, jak popisují cestující. „Nemáme informace, že by to byl až tak častý problém. Navíc v autobusu je vždy zásuvek víc. Věříme, že těch, kteří tuto novinku využijí, je mnohem víc než vandalů a že dopravci se opravě poškozených zásuvek průběžně věnují,“ míní Drápal. 

Deník Metro oslovil také zástupce dopravce Martin Uher, jehož autobusy pendlují po Strakonické mezi smíchovským nádražím a Příbramí. Zástupce dopravce mluví v podobném duchu jako Drápal. Zásuvky se podle něj sice terčem vandalů stávají, ucpané jsou však pouze zřídka. 

Autobus 165 je první městská linka s USB portem.

„Spíše hned poté, co s novým busem vyjedeme, nám lidé utrhají takové ty plastové krytky, co na tom bývají namontované. Pro nás to není otázka volby. Ropid má ve standardech, že zásuvky ve svých nových vozech mít musíme, a tak je v našich busech také najdete,“ svěřil deníku Metro Martin Uher mladší. 

Někteří cestující si USB zástrčky, aspoň podle zkušeností pražských dopravců, pravidelně pochvalují a neradi by o ně přišli. Ropid o jejich zrušení rozhodně neuvažuje.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek