metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

  17:00
Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.
Do Pražské integrované dopravy se od neděle zapojí Mladoboleslavsko. V pátek proběhlo slavnostní uvítání. (10. prosince 2021) | foto: Twitter středočeské hejtmanky Petry Peckové

„Kvůli vysoké nemocnosti řidičů autobusů jsme nuceni odřeknout některé spoje na jihozápadním okraji Prahy.“ S touto informací přišel před pár dny na svém webu a také na sociálních sítích organizátor hromadné dopravy Ropid. Během dvou dnů tehdy odřekl několik příměstských autobusových spojů. Cestující si museli „pouze“ počkat na další autobus. Vznikl tak ale jakýsi precedens, který by se kvůli vlně omikronu mohl brzy opakovat.

„Prvním impulsem je pro nás vždy výsledek testování řidičů jednotlivými dopravci. Ti se kromě držení určitého počtu záloh v takovém případě snaží vykrýt tento nenadálý výpadek jinými řidiči, brigádníky nebo pomocí zaměstnanců jiných dopravců. Pokud jsou všechny tyto možnosti vyčerpány, snaží se dopravce o to, aby se výpadky nedotkly důležitých spojů,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Pokud dopravce zjistí, že nebude schopen v určitý den konkrétní spoje zajistit, posílá podle Drápala obratem hlášení na dispečink Ropidu. Ten pak následně informuje veřejnost pomocí svého webu pid.cz a v aplikacích.

„To, co popisuji, se většinou odehrává v řádu minut, maximálně jednotek hodin. Pokud víme, že se konkrétní řidič ocitl v karanténě, je jasné, že nebude moci pracovat například týden. Řešíme proto obsazení výpadků rovnou na několik dní, a víme to tedy dopředu. Většinou se to daří zatím úspěšně. Maximum ohrožených spojů je nakonec vždy zachováno,“ dodává pro Metro Drápal.

Omikron v dopravním podniku

  • Proočkovanost řidičů městské hromadné dopravy v Praze je v současnosti na úrovni 85 procent. To je podle dopravního podniku (DPP) mnohem více, než je celorepublikový průměr.
  • Pokud by se epidemická situace zhoršila, má DPP v záloze zavedení prázdninového provozu v autobusech, metru i v tramvajích. 
  • Extrémním řešením by pak byl celotýdenní víkendový provoz s nezbytným posílením provozu ve špičkách pracovních dnů. 
  • „Věříme, že k takové situaci nedojde a i nadále bude zachován současný poloprázdninový provoz. Děkujeme všem cestujícím za respekt a pochopení,“ říká mluvčí DPP Aneta Řehková.

Čím více má dopravce řidičů, tím snadněji se výpadky řeší. Příkladem budiž pražský dopravní podnik, který za celou pandemii vypravoval méně spojů jen tehdy, pokud byl omezen celkový provoz MHD. Dopravci obsluhující příměstské autobusové linky to však mají v tomto směru složitější. Například Martin Uher, jehož autobusy pendlují po Strakonické mezi Smíchovským nádražím a Příbramí, má při plném stavu k dispozici jen šest desítek šoférů.

„Musím to zaklepat, ale žádný větší problém jsme neřešili. Pravda, kvůli omikronu nám teď někteří řidiči chybějí, vždy se nám ale podařilo dozvědět se to včas a nahradit je jinými zaměstnanci,“ vysvětluje pro Metro Martin Uher mladší, jenž firmu vede společně s otcem. Řidiči příměstských linek jsou podle něj jedna z nejohroženějších skupin. Už také proto, že si nemohou uzamknout přední dveře, jako to dělají řidiči na městských autobusových linkách. „Denně přicházejí s cestujícími do kontaktu, a to opravdu ve velkém. Vydávají lístky, kontrolují Lítačky a podobně,“ dodává Uher.

O tom, že je atmosféra kvůli omikronu mezi dopravci a Ropidem občas napjatá, vypovídá podle Uhera i nedávná výměna názorů. Ta se týkala včasného informování o případném izolování řidiče. 

„Zaměstnance testujeme dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Když je někdo pozitivní, víme to až v to ráno. Ropid si ale přeje, aby se to hlásilo den předem. A to dost dobře nejde,“ uzavírá Uher.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek