metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Čtvrtek 20. června 2024. Svátek má Květa

Studenti vymysleli chytré skleníky. V nich vám už nic neuvadne

  4:46
Pohodové pěstování dobrot! Dva kluci vymysleli, jak pomoct třeba okurce, aby byla zelená a čerstvá. Kroutit se bude tak, jak se každá správná okurka má kroutit.
Autoři chytrého skleníku - David Bažout a Daniel Kolínek

Autoři chytrého skleníku - David Bažout a Daniel Kolínek | foto: Sensorie.cz

Všechno to začalo jedním nenápadným letním dnem před dvěma roky. Dva studenti informatiky z Vysokého učení technického v Brně měli těsně po státnicích a konečně si užívali trochu volna. A jen tak přišel nápad, jak vyladit pěstování zeleniny. „Oba jsme znali pěstování čerstvé domácí zeleniny už odmalička. Můj taťka byl vždycky časově zaneprázdněný a hledal způsoby, jak si pěstování ve skleníku usnadnit. Zkoušel si doma vyrobit automatické zavlažování, a když přišly mrazíky, skleník ohříval starým přímotopem. A potom jsme si řekli, že tohle musí jít určitě nějak lépe. A rozhodli jsme se postavit první chytrý skleník,“ říká pro deník Metro David Bažout, který nad možnostmi přemýšlel se svým kamarádem Danem Kolínkem.

Byli z nápadu tolik nadšení, že se do toho pustili hned druhý den. Pracovali i 17 hodin denně. „Za dva týdny tvrdé práce už se začínal skleník probouzet k životu. Z té doby máme i spoustu vtipných historek. Třeba jednou jsme omylem objednali špatný model otevírače oken a stal se z něj spíš vyrážeč. Taťkovi se to moc líbilo, ale vždycky měl spoustu dalších nápadu, co by mohlo být lepší. Byla to dlouhá cesta, ale postupně jsme se dobrali ke skvělému výsledku,“ směje se.

Od té doby svůj chytrý skleník, který šetří pěstiteli čas, snižuje náklady a přináší vyšší úrodu, inovují. Jejich skleník prodloužuje vegetační dobu, využívá dešťovou vodu a odhaluje nemoci rostlin podle fotografie. „Zatím nabízíme pouze chytré vybavení, zároveň ale připravujeme kompletní řešení s autory designového skleníku Pomoduomo,“ říká David.

Vybavení je velmi dobře použitelné s většinou běžných zahradních skleníků. Hodí se pro malé o rozměrech 4 x 3 metry nebo i méně, ale zvládne i obra s rozměry 8 x 6 metrů. Podle dispozic konkrétního skleníku si každý vybere komponenty, které se mu hodí. „Případně nám mohou lidé zavolat aspolečně už něco vymyslíme,“ radí.

David také zdůrazňuje, že skleník není jen pro zahradníky, kteří to umí se zeleninou stejně tak dobře jako s mobily a internetem. Moderních technologií se vůbec nemusí bát i starší zahradničští kolegové. „Chytrý skleník už byl několikrát dárkem od dětí pro rodiče v důchodu, aby jim ušetřili námahu. Není to o nic složitější než otevření webového prohlížeče,“ mrká na nás David. Strach nemusí mít ani ti, kteří jsou méně zruční. Skleník může fungovat už za pár hodin. Kluci připravují i variantu na klíč, kde by se o vše postarala montážní firma.

Veškeré vybavení firma mladých kluků vyrábí v Česku, a to díky spolupráci s dalšími firmami. Kromě prodejů z jejich webu spolupracují se dvěma e-shopy se zahradní technikou. Vše ale není jen o penězích. „V současnosti se společně s Nadací Partnerství snažíme popularizovat lokální pěstování potravin a část ze zisku jim věnujeme,“ uzavírá David.

Chytrý skleník

  • Chytrý skleník Sensorie vznikl v létě 2019. Od té doby prošel testovacím provozem, úpravami a vylepšeními. Kluci získali řadu zkušeností. Jádro tvoří řídicí jednotka, do které jsou zapojeny komponenty podle přání uživatele.
  • Tuto jednotku lze připojit k wi-fi síti a poskytuje tak uživateli přístup ke vzdálenému dohledu odkudkoliv na světě. Skrze webovou aplikaci je možné snadno určit, jaké podmínky mají být ve skleníku udržovány. Je zde i nápověda pro začátečníky. 
  • Řídicí jednotka pomocí senzorů sleduje a následně upravuje vhodné podmínky pro pěstování. Pozorováním teploty a vlhkosti uvnitř skleníku i mimo něj lze pomocí elektrického otevírání okna či ventilátoru regulovat proudění vzduchu. Případně lze zvlhčit vzduch pomocí speciální rozprašovací hadice.
  • Využitím elektrického vyhřívání skleníku je možné ochránit rostliny před ranními mrazíky a prodloužit tak vegetační dobu až o 5 měsíců ročně za poměrně nízkých nákladů.
  • O zavlažování je také postaráno. Nabízí se zavlažování pomocí časovače nebo podle senzoru vlhkosti půdy. K jednotce lze připojit čerpadlo, využívat nasbírané dešťové vody a zabránit tak zbytečnému plýtvání.
  • Skleník je též vybaven kamerou, která pomáhá odhalit případné zloděje a škůdce. Také ji lze využít pro sledování dozrávající úrody. Zeleninu a ovoce ochrání i před škůdci a mrazíky.
  • Plíseň? Vyfoťte ji! Prakticky přijdete do skleníku s telefonem, pořídíte fotografii zasažené části rostliny a skleník automaticky vyhodnotí, o jakou nemoc se jedná.
  • Automatizovaně zatím umí odhalit 32 druhů nemocí rajčat, okurek nebo paprik. A co když někomu automatizované vyhodnocení nestačí? Přes aplikaci lze dotaz poslat přímo vystudovaným rostlinolékařům a ti už si s tím určitě poradí.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Japonská Mazda MX-5 je nesmrtelná. Její milovníci zažijí o víkendu Rozkoš

vydáno 19. června 2024  17:20

Už za pár dní se bude okresem Náchod ozývat zvuk stovek motorů automobilů značky Mazda MX-5. Po pěti letech si tu totiž předposlední červnový víkend dají...  celý článek

Půllitr piva za 175, za vodu i 111 korun. „I tak to byl zážitek,“ popisují čeští fanoušci fotbalové Euro

vydáno 19. června 2024  5:00

Red Bull Aréna v německém Lipsku, která má kapacitu 41 122 míst, se včera otřásla v základech. Čeští fanoušci se totiž vydali na český úvodní zápas Eura,...  celý článek

Z Dlážděné je asfaltová. Rekonstrukci tratě u Masarykova nádraží se povedlo dokončit dřív

vydáno 19. června 2024  11:00

V Havlíčkově a Dlážděné ulici se má dnes brzy ráno po necelých dvou měsících opět začít ozývat cinkání tramvají. Dopravní podnik (DPP) zde totiž...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek