metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Komunitní zahrada již nějaký čas funguje také na Jižním městě. | foto: KC Zahrada

Pražané si oblíbili komunitní zahrady. Je jich už deset a otevře se další

  17:46
V Praze v současnosti funguje zhruba desítka komunitních zahrad, v kterých si lidé mohou vypěstovat zeleninu a bylinky. Pronájem záhonku, včetně možnosti využívat zahradnické náčiní, vodu na zalévání a účastnit se společných akcí v zahradě, vyjde na několik stovek korun za sezonu. Další zahrada Smetanka se otevře tuto sobotu přímo na Vinohradech, asi deset minut chůze od Václavského náměstí.

Komunitní zahrady vznikají například ve vnitroblocích činžovních domů, kde lidé nemohou mít vlastní zahradu. Nová zahrada na rohu ulic Italská a Na Smetance vzniká na místě nevyužívaných a zanedbaných volejbalových hřišť, které si od městské části pronajal spolek místních lidí Zelená zahrada Smetanka.

Zahrádkaření i příležitost k setkávání

Pronájem jednoho "záhonku", který bude tvořit dřevěná nádoba se zeminou o rozloze jeden metr čtvereční, bude činit od 850 korun za sezonu. V ceně je voda na zalévání, občerstvení ve společné klubovně, přístup na sportoviště, které je v areálu, a na akce pořádané v zahradě. Za nižší poplatek se mohou do klubu zapojit i lidé, kteří nechtějí nic pěstovat. "Nabízíme různé formy členství - jak pro místní, kteří se budou pilně starat o svůj záhonek, tak pro ty, kdo se spíše chtějí účastnit aktivit zahrady a poznat své sousedy," uvedla šéfka spolku Monika Ladmanová.

Už třetí sezonu funguje komunitní zahrada Prazelenina v Holešovicích. Více než stovka zahradníků tam pěstuje vlastní plodiny v plátěných vacích naplněných zeminou. Pronájem jednoho vyjde stejně jako na Vinohradech na 850 korun za sezonu a v ceně je rovněž voda na zálivku, občerstvení v klubovně, zapůjčení zahradnického nářadí či přístup na akce pořádané v zahradě. Kromě pěstování vlastních plodin berou lidé tyto komunitní zahrádky jako příležitost k setkávání a pořádání společných akcí. Letos se v holešovické Prazelenině chystá bleší trh, zahájení pétanque sezóny, přednášky a workshopy o pěstování a sousedské snídaně.

Zahrádkám propadly mladé rodiny s dětmi

O něco levnější je pěstování na Černém Mostě, za sezonní členství v zahradě, která vznikla u centra Plechárna, zaplatí lidé pětistovku. Od roku 2012 si lidé z Jižního Města pěstují vlastní plodiny také na zahradě u kulturního centra Zahrada, kterou založilo sdružení Kokoza. Mezi zahradníky jsou podle zakladatelky sdružení Lucie Lankašové nejčastěji mladé rodiny s dětmi, aktivní lidé ve věku mezi 30 a 40 roky a senioři. Na zahradě pěstují například rajčata, cukety, hrášek, mrkev, jahody a bylinky.

Za pronájem záhonku zahradníci zaplatí asi 200 korun ročně, což řadí Kokozu k nejlevnějším zahradám v metropoli. Nízkou cenu si podle Lankašové může zahrada dovolit díky grantům, které má od městské části. Ze společných akcí se na Jižním Městě podle Lankašové osvědčilo například společné grilování, workshopy o pěstování některých plodin či soutěž o nejlepší marmeládu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek

Otužilci slaví 100 let plavání ve Vltavě. Výročí připomene kniha plná reportáží a rozhovorů

vydáno 30. listopadu 2023  7:00

Pro chladivé kratochvíle nadchl Pražany skoro šedesátiletý klenotník. Na jeho počest se pravidelně koná vánoční závod plavců u Národního divadla.   celý článek