Komunitní zahrady vznikají například ve vnitroblocích činžovních domů, kde lidé nemohou mít vlastní zahradu. Nová zahrada na rohu ulic Italská a Na Smetance vzniká na místě nevyužívaných a zanedbaných volejbalových hřišť, které si od městské části pronajal spolek místních lidí Zelená zahrada Smetanka.
Zahrádkaření i příležitost k setkávání
Pronájem jednoho "záhonku", který bude tvořit dřevěná nádoba se zeminou o rozloze jeden metr čtvereční, bude činit od 850 korun za sezonu. V ceně je voda na zalévání, občerstvení ve společné klubovně, přístup na sportoviště, které je v areálu, a na akce pořádané v zahradě. Za nižší poplatek se mohou do klubu zapojit i lidé, kteří nechtějí nic pěstovat. "Nabízíme různé formy členství - jak pro místní, kteří se budou pilně starat o svůj záhonek, tak pro ty, kdo se spíše chtějí účastnit aktivit zahrady a poznat své sousedy," uvedla šéfka spolku Monika Ladmanová.
Už třetí sezonu funguje komunitní zahrada Prazelenina v Holešovicích. Více než stovka zahradníků tam pěstuje vlastní plodiny v plátěných vacích naplněných zeminou. Pronájem jednoho vyjde stejně jako na Vinohradech na 850 korun za sezonu a v ceně je rovněž voda na zálivku, občerstvení v klubovně, zapůjčení zahradnického nářadí či přístup na akce pořádané v zahradě. Kromě pěstování vlastních plodin berou lidé tyto komunitní zahrádky jako příležitost k setkávání a pořádání společných akcí. Letos se v holešovické Prazelenině chystá bleší trh, zahájení pétanque sezóny, přednášky a workshopy o pěstování a sousedské snídaně.
Zahrádkám propadly mladé rodiny s dětmi
O něco levnější je pěstování na Černém Mostě, za sezonní členství v zahradě, která vznikla u centra Plechárna, zaplatí lidé pětistovku. Od roku 2012 si lidé z Jižního Města pěstují vlastní plodiny také na zahradě u kulturního centra Zahrada, kterou založilo sdružení Kokoza. Mezi zahradníky jsou podle zakladatelky sdružení Lucie Lankašové nejčastěji mladé rodiny s dětmi, aktivní lidé ve věku mezi 30 a 40 roky a senioři. Na zahradě pěstují například rajčata, cukety, hrášek, mrkev, jahody a bylinky.
Za pronájem záhonku zahradníci zaplatí asi 200 korun ročně, což řadí Kokozu k nejlevnějším zahradám v metropoli. Nízkou cenu si podle Lankašové může zahrada dovolit díky grantům, které má od městské části. Ze společných akcí se na Jižním Městě podle Lankašové osvědčilo například společné grilování, workshopy o pěstování některých plodin či soutěž o nejlepší marmeládu.