metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk
ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Ukrajinec bez jízdenky není černý pasažér. Do pomoci se zapojila třeba také zoo

  13:33
Přepravu zdarma pro občany válkou sužované země posvětily České dráhy, Praha, Středočeský kraj i Plzeň. Brno váhá.

Na ruskou invazi na Ukrajině a očekávaný zájem uprchlíků o cesty hromadnou dopravou, nebo naopak z tuzemska zpět do vlasti kvůli mobilizaci reagují čeští dopravci již od víkendu. Nárok na bezplatnou přepravu pro každého, kdo předloží platný ukrajinský pas, nejprve vyhlásily ve svých vlacích České dráhy. Poté následoval také dopravce Arriva, který provozuje na území Česka vlaky i autobusy. V pondělí pak magistrát hlavního města odsouhlasil bezplatnou přepravu také v rámci městských a příměstských spojů Pražské integrované dopravy (PID), tedy na území hlavního města i většiny území Středočeského kraje.

Věděli to předem
Ač šlo o rozhodnutí, které nabylo platnosti okamžitě, podle šéfa odboru komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka to zdejší revizory nepřekvapilo.

„Všichni pracovníci přepravní kontroly byli o tomto opatření s předstihem informováni, takže je téměř vyloučeno, že by během pondělka a dalších dní cestující, kteří se prokázali občanským průkazem nebo pasem Ukrajiny, dostali v pražské hromadné dopravě pokutu,“ říká pro deník Metro Šabík. Dohoda Prahy i Středočechů se týká i spojů, které jezdí za hranice Středočeského kraje. Technicky vzato je rozhodnutím možné cestovat s ukrajinským pasem zdarma například z Mladoboleslavska na Liberecko.

V Plzni to jde také
Deník Metro oslovil i Dopravní podnik města Brna. Jeho mluvčí Hana Tomaštíková nám prozradila, že je zavedení MHD zdarma pro občany Ukrajiny v moravské metropoli rovněž v plánu. „Prozatím o tom uvažujeme. Je nutné vše administrativně schválit,“ vysvětluje pro Metro Tomaštíková.

MHD zdarma pro Ukrajince zavádějí dnes i v Plzni. Podle mluvčího Plzeňských městských dopravních podniků Reného Vavra bude také zde cestujícím stačit místo jízdního dokladu pouze ukrajinský pas. 

Zoo pro uprchlíky zdarma

  • Do pomoci se zapojila také pražská zoo, která chce přispět k tomu, aby ukrajinští uprchlíci mohli alespoň na chvíli pozapomenout na hrůzy války ve své vlasti. 
  • Ukrajinské děti a ženy mohou navštívit pražskou zoologickou zahradu za symbolickou jednu korunu. Zoo na svém webu a facebookovém účtu informovala v češtině i ukrajinštině, že jim stačí prokázat se ukrajinským pasem nebo občanským průkazem.
  • V této souvislosti také hledá Zoo Praha průvodce, kteří by těmto ukrajinským návštěvníkům byli k dispozici s výkladem v ukrajinštině. Případní zájemci se mohou ozvat na e-mailovou adresu doktorova@zoopraha.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek