metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Ukrajinec bez jízdenky není černý pasažér. Do pomoci se zapojila třeba také zoo

  13:33
Přepravu zdarma pro občany válkou sužované země posvětily České dráhy, Praha, Středočeský kraj i Plzeň. Brno váhá.

Na ruskou invazi na Ukrajině a očekávaný zájem uprchlíků o cesty hromadnou dopravou, nebo naopak z tuzemska zpět do vlasti kvůli mobilizaci reagují čeští dopravci již od víkendu. Nárok na bezplatnou přepravu pro každého, kdo předloží platný ukrajinský pas, nejprve vyhlásily ve svých vlacích České dráhy. Poté následoval také dopravce Arriva, který provozuje na území Česka vlaky i autobusy. V pondělí pak magistrát hlavního města odsouhlasil bezplatnou přepravu také v rámci městských a příměstských spojů Pražské integrované dopravy (PID), tedy na území hlavního města i většiny území Středočeského kraje.

Věděli to předem
Ač šlo o rozhodnutí, které nabylo platnosti okamžitě, podle šéfa odboru komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka to zdejší revizory nepřekvapilo.

„Všichni pracovníci přepravní kontroly byli o tomto opatření s předstihem informováni, takže je téměř vyloučeno, že by během pondělka a dalších dní cestující, kteří se prokázali občanským průkazem nebo pasem Ukrajiny, dostali v pražské hromadné dopravě pokutu,“ říká pro deník Metro Šabík. Dohoda Prahy i Středočechů se týká i spojů, které jezdí za hranice Středočeského kraje. Technicky vzato je rozhodnutím možné cestovat s ukrajinským pasem zdarma například z Mladoboleslavska na Liberecko.

V Plzni to jde také
Deník Metro oslovil i Dopravní podnik města Brna. Jeho mluvčí Hana Tomaštíková nám prozradila, že je zavedení MHD zdarma pro občany Ukrajiny v moravské metropoli rovněž v plánu. „Prozatím o tom uvažujeme. Je nutné vše administrativně schválit,“ vysvětluje pro Metro Tomaštíková.

MHD zdarma pro Ukrajince zavádějí dnes i v Plzni. Podle mluvčího Plzeňských městských dopravních podniků Reného Vavra bude také zde cestujícím stačit místo jízdního dokladu pouze ukrajinský pas. 

Zoo pro uprchlíky zdarma

  • Do pomoci se zapojila také pražská zoo, která chce přispět k tomu, aby ukrajinští uprchlíci mohli alespoň na chvíli pozapomenout na hrůzy války ve své vlasti. 
  • Ukrajinské děti a ženy mohou navštívit pražskou zoologickou zahradu za symbolickou jednu korunu. Zoo na svém webu a facebookovém účtu informovala v češtině i ukrajinštině, že jim stačí prokázat se ukrajinským pasem nebo občanským průkazem.
  • V této souvislosti také hledá Zoo Praha průvodce, kteří by těmto ukrajinským návštěvníkům byli k dispozici s výkladem v ukrajinštině. Případní zájemci se mohou ozvat na e-mailovou adresu doktorova@zoopraha.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek