metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Ukrajinec bez jízdenky není černý pasažér. Do pomoci se zapojila třeba také zoo

  13:33
Přepravu zdarma pro občany válkou sužované země posvětily České dráhy, Praha, Středočeský kraj i Plzeň. Brno váhá.
ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MAFRA

Na ruskou invazi na Ukrajině a očekávaný zájem uprchlíků o cesty hromadnou dopravou, nebo naopak z tuzemska zpět do vlasti kvůli mobilizaci reagují čeští dopravci již od víkendu. Nárok na bezplatnou přepravu pro každého, kdo předloží platný ukrajinský pas, nejprve vyhlásily ve svých vlacích České dráhy. Poté následoval také dopravce Arriva, který provozuje na území Česka vlaky i autobusy. V pondělí pak magistrát hlavního města odsouhlasil bezplatnou přepravu také v rámci městských a příměstských spojů Pražské integrované dopravy (PID), tedy na území hlavního města i většiny území Středočeského kraje.

Věděli to předem
Ač šlo o rozhodnutí, které nabylo platnosti okamžitě, podle šéfa odboru komunikace pražského dopravního podniku Daniela Šabíka to zdejší revizory nepřekvapilo.

„Všichni pracovníci přepravní kontroly byli o tomto opatření s předstihem informováni, takže je téměř vyloučeno, že by během pondělka a dalších dní cestující, kteří se prokázali občanským průkazem nebo pasem Ukrajiny, dostali v pražské hromadné dopravě pokutu,“ říká pro deník Metro Šabík. Dohoda Prahy i Středočechů se týká i spojů, které jezdí za hranice Středočeského kraje. Technicky vzato je rozhodnutím možné cestovat s ukrajinským pasem zdarma například z Mladoboleslavska na Liberecko.

V Plzni to jde také
Deník Metro oslovil i Dopravní podnik města Brna. Jeho mluvčí Hana Tomaštíková nám prozradila, že je zavedení MHD zdarma pro občany Ukrajiny v moravské metropoli rovněž v plánu. „Prozatím o tom uvažujeme. Je nutné vše administrativně schválit,“ vysvětluje pro Metro Tomaštíková.

MHD zdarma pro Ukrajince zavádějí dnes i v Plzni. Podle mluvčího Plzeňských městských dopravních podniků Reného Vavra bude také zde cestujícím stačit místo jízdního dokladu pouze ukrajinský pas. 

Zoo pro uprchlíky zdarma

  • Do pomoci se zapojila také pražská zoo, která chce přispět k tomu, aby ukrajinští uprchlíci mohli alespoň na chvíli pozapomenout na hrůzy války ve své vlasti. 
  • Ukrajinské děti a ženy mohou navštívit pražskou zoologickou zahradu za symbolickou jednu korunu. Zoo na svém webu a facebookovém účtu informovala v češtině i ukrajinštině, že jim stačí prokázat se ukrajinským pasem nebo občanským průkazem.
  • V této souvislosti také hledá Zoo Praha průvodce, kteří by těmto ukrajinským návštěvníkům byli k dispozici s výkladem v ukrajinštině. Případní zájemci se mohou ozvat na e-mailovou adresu doktorova@zoopraha.cz.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek