metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Pražané své tramvaje milují. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Veřejná doprava v hlavním městě. Pražané mají raději tramvaje. Do metra nechodí i kvůli viru

  7:02
Podzemní dráhu denně využívá v současné době zhruba 820 tisíc cestujících. Nejhůře bylo loni. Ovlivnila to pandemie a ovlivňuje to i nyní.

Velké množství obyvatel hlavního města oproti předpandemické době vyměnilo metro za prostředky povrchové dopravy. Možná jste si také všimli, že je v posledních měsících ve stanicích a vagonech metra stále trochu volněji. Podle šéfa odboru komunikace dopravního podniku (DPP) Daniela Šabíka to není jen pocit.

„Tramvajová doprava je v současnosti stále nejvyužívanějším způsobem veřejné dopravy v Praze. Tramvajové spoje o pracovních dnech využívá v průměru téměř 820 tisíc cestujících denně, zatímco metro jen zhruba 701 tisíc cestujících,“ říká pro deník Metro Šabík. Tato čísla podle něj vyplynula z ledna a února tohoto roku.

„Rozdíl se nicméně snížil při srovnání například s obdobím před Vánoci 2021, kdy tramvaje od 13. do 22. prosince o pracovních dnech běžně využíval zhruba milion cestujících. Zatímco metro o téměř 175 tisíc cestujících méně. V současnosti rozdíl činí necelých 120 tisíc cestujících,“ vypočítává Šabík.

Vývoj pandemie
Změny v chování cestujících se dějí zřejmě v obavě z uzavřených prostor. V období vrcholící pandemie se hlavní zájem o veřejnou dopravu přesunul nejen z tunelů na povrch, ale částečně i z centra do periferních oblastí. Do jisté míry to platí stále.

„Nejlépe to dokládají výsledky z metra, které je plně vybaveno sčítacími čidly registrujícími vstup a výstup do a z jednotlivých stanic, respektive vestibulů. Loni v říjnu o pracovních dnech využívalo pražské metro v průměru kolem 878 tisíc cestujících denně, přičemž v některé dny se počet přepravených pohyboval mezi 920 až bezmála 930 tisíci cestujících,“ vzpomíná pro Metro Šabík.

„V listopadu metro o pracovních dnech využívalo o pět procent cestujících méně, v průměru 832 tisíc denně. V prosinci, počítáno do 22. prosince, bylo o pracovních dnech v metru o osm procent cestujících méně než v říjnu, v průměru kolem 806 tisíc denně. Letos v lednu to o pracovních dnech bylo v průměru jen zhruba 689 tisíc cestujících, což je ve srovnání s loňským říjnem o zhruba 21 procent méně cestujících v pražském metru,“ dodává Šabík.

Údaje za letošní únor jsou povzbudivější. Metro podle údajů dopravního podniku o pracovních dnech využilo v průměru 720 tisíc cestujících denně, což je o necelých pět procent více než v lednu.

Meziroční srovnávačka
Pokud bychom přepravní údaje z metra za letošní rok, tedy za zmiňovaný leden a většinu února 2022, srovnali s těmi loňským, předloňským a předcovidovým rokem 2019, nejhůře bylo na tom metro loni.

„Ve zmiňovaném období loňského roku jsme metrem přepravili necelých 19 tisíc cestujících, v průměru kolem 458 tisíc denně o pracovních dnech. Letos jich je o 56 procent více než loni, necelých 30 tisíc, v průměru 701 tisíc denně o pracovních dnech,“ vyjmenovává Šabík.

Nejsilnější byl začátek roku 2020, leden a únor tehdy ještě pandemie neovlivňovala. „Za období od 1. ledna do 20. února jsme v metru v roce 2020 přepravili téměř 46 milionů cestujících, což je o 55 procent více než letos, a dokonce o zhruba půl procenta více než ve stejném období roku 2019, kdy jsme  metru přepravili zhruba 45 milionů pasažérů. Pro dokreslení, ve zmiňovaném období o pracovních dnech metro využívalo 1,067 milionu lidí denně v roce 2020, v roce 2019 to bylo v průměru 1,06 milionu cestujících denně,“ doplňuje Šabík.

Omezený provoz
O využívání hromadné dopravy v hlavním městě se tento týden rozpovídal na jednání magistrátního dopravního výboru i Martin Šubrt, náměstek ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Veřejná doprava podle něj nyní jezdí podle omezených jízdních řádů, k těm běžným by se měla vrátit od 21. března.

„V dalších týdnech lze očekávat nárůst poptávky, který ale omezí jarní prázdniny, které jsou v Praze od 7. do 21. března. Přiblížení poptávky v pracovních dnech k obvyklému stavu je nyní odhadováno na 21. března. Proto je k tomuto datu naplánován návrat k plným jízdním řádům,“ uvedl na jednání Šubrt, podle kterého metro využívá oproti běžným počtům cestujících asi o čtvrtinu lidí méně.

Přestože se v březnu městská hromadná doprava vrátí k běžnému provozu, omezen zůstane provoz autobusů na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Zároveň bude i nadále mírně omezen o víkendech provoz nočních linek, kde je podle náměstka Šubrta zájem cestujících proti normálu stále nižší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek