metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Pražané své tramvaje milují. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Veřejná doprava v hlavním městě. Pražané mají raději tramvaje. Do metra nechodí i kvůli viru

  7:02
Podzemní dráhu denně využívá v současné době zhruba 820 tisíc cestujících. Nejhůře bylo loni. Ovlivnila to pandemie a ovlivňuje to i nyní.

Velké množství obyvatel hlavního města oproti předpandemické době vyměnilo metro za prostředky povrchové dopravy. Možná jste si také všimli, že je v posledních měsících ve stanicích a vagonech metra stále trochu volněji. Podle šéfa odboru komunikace dopravního podniku (DPP) Daniela Šabíka to není jen pocit.

„Tramvajová doprava je v současnosti stále nejvyužívanějším způsobem veřejné dopravy v Praze. Tramvajové spoje o pracovních dnech využívá v průměru téměř 820 tisíc cestujících denně, zatímco metro jen zhruba 701 tisíc cestujících,“ říká pro deník Metro Šabík. Tato čísla podle něj vyplynula z ledna a února tohoto roku.

„Rozdíl se nicméně snížil při srovnání například s obdobím před Vánoci 2021, kdy tramvaje od 13. do 22. prosince o pracovních dnech běžně využíval zhruba milion cestujících. Zatímco metro o téměř 175 tisíc cestujících méně. V současnosti rozdíl činí necelých 120 tisíc cestujících,“ vypočítává Šabík.

Vývoj pandemie
Změny v chování cestujících se dějí zřejmě v obavě z uzavřených prostor. V období vrcholící pandemie se hlavní zájem o veřejnou dopravu přesunul nejen z tunelů na povrch, ale částečně i z centra do periferních oblastí. Do jisté míry to platí stále.

„Nejlépe to dokládají výsledky z metra, které je plně vybaveno sčítacími čidly registrujícími vstup a výstup do a z jednotlivých stanic, respektive vestibulů. Loni v říjnu o pracovních dnech využívalo pražské metro v průměru kolem 878 tisíc cestujících denně, přičemž v některé dny se počet přepravených pohyboval mezi 920 až bezmála 930 tisíci cestujících,“ vzpomíná pro Metro Šabík.

„V listopadu metro o pracovních dnech využívalo o pět procent cestujících méně, v průměru 832 tisíc denně. V prosinci, počítáno do 22. prosince, bylo o pracovních dnech v metru o osm procent cestujících méně než v říjnu, v průměru kolem 806 tisíc denně. Letos v lednu to o pracovních dnech bylo v průměru jen zhruba 689 tisíc cestujících, což je ve srovnání s loňským říjnem o zhruba 21 procent méně cestujících v pražském metru,“ dodává Šabík.

Údaje za letošní únor jsou povzbudivější. Metro podle údajů dopravního podniku o pracovních dnech využilo v průměru 720 tisíc cestujících denně, což je o necelých pět procent více než v lednu.

Meziroční srovnávačka
Pokud bychom přepravní údaje z metra za letošní rok, tedy za zmiňovaný leden a většinu února 2022, srovnali s těmi loňským, předloňským a předcovidovým rokem 2019, nejhůře bylo na tom metro loni.

„Ve zmiňovaném období loňského roku jsme metrem přepravili necelých 19 tisíc cestujících, v průměru kolem 458 tisíc denně o pracovních dnech. Letos jich je o 56 procent více než loni, necelých 30 tisíc, v průměru 701 tisíc denně o pracovních dnech,“ vyjmenovává Šabík.

Nejsilnější byl začátek roku 2020, leden a únor tehdy ještě pandemie neovlivňovala. „Za období od 1. ledna do 20. února jsme v metru v roce 2020 přepravili téměř 46 milionů cestujících, což je o 55 procent více než letos, a dokonce o zhruba půl procenta více než ve stejném období roku 2019, kdy jsme  metru přepravili zhruba 45 milionů pasažérů. Pro dokreslení, ve zmiňovaném období o pracovních dnech metro využívalo 1,067 milionu lidí denně v roce 2020, v roce 2019 to bylo v průměru 1,06 milionu cestujících denně,“ doplňuje Šabík.

Omezený provoz
O využívání hromadné dopravy v hlavním městě se tento týden rozpovídal na jednání magistrátního dopravního výboru i Martin Šubrt, náměstek ředitele organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Veřejná doprava podle něj nyní jezdí podle omezených jízdních řádů, k těm běžným by se měla vrátit od 21. března.

„V dalších týdnech lze očekávat nárůst poptávky, který ale omezí jarní prázdniny, které jsou v Praze od 7. do 21. března. Přiblížení poptávky v pracovních dnech k obvyklému stavu je nyní odhadováno na 21. března. Proto je k tomuto datu naplánován návrat k plným jízdním řádům,“ uvedl na jednání Šubrt, podle kterého metro využívá oproti běžným počtům cestujících asi o čtvrtinu lidí méně.

Přestože se v březnu městská hromadná doprava vrátí k běžnému provozu, omezen zůstane provoz autobusů na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Zároveň bude i nadále mírně omezen o víkendech provoz nočních linek, kde je podle náměstka Šubrta zájem cestujících proti normálu stále nižší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek