metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

„Utrácíš dvakrát tolik co já,“ slyší Češi od svých partnerů

  14:15
Peníze jsou ve vzájemných vztazích žen a mužů až na prvním místě.
Ilustrační snímek | foto: Aneta Čapková pro iDNES.cz

„Jsi příliš rozmařilý!“ To si často myslíme a také říkáme nahlas. Jak zjistil nedávný průzkum, Češi totiž příliš nevěří ve schopnost svých protějšků hospodařit s financemi. Dokonce podezřívají toho druhého, že utrácí dvakrát tolik než oni sami.

„Týká se to stejnoměrně žen i mužů,“ říká Jana Opršalová z Řízení managementu Poštovní spořitelny, která si dala studii zpracovat. Co si mezi sebou nejvíc vyčítají? Pětina žen vytýká partnerům, že utrácejí moc za cigarety, přibližně stejný počet mužů zase nelibě nese, že jejich partnerky utrácejí moc za oblečení. „Co nás ale zaujalo, je to, že mnoho lidí si samo sobě vyčítá příliš velkou útratu za věci, které jejich partnerům ve skutečnosti vůbec nevadí,“ doplňuje Opršalová. Týká se to například potravin nebo výdajů za zábavu s přáteli. Z názorů vyplývá, že právě v tomto směru dokážou být naši partneři úspornější.

Nevěra a tajná konta

40

  • Tolik procent Čechů je nevěrných. I proto často tají před partnery peníze na vlastním účtu, ze kterého pak „bokovku“ financují.

Finance ovlivňují naše chování například i v tom směru, že relativně dost lidí váhá půjčit partnerovi peníze. Ať již na podnikání, nebo na nějakou náročnější investici. „Není to nic překvapivého,“ uvádí pro deník Metro psycholožka Martina Jirovská z manželské a rodinné poradny v Praze 3. „Stále častěji se setkáváme se zvyšující se nedůvěrou partnerů vůči sobě. Platí to jak v rovině vztahů, tak v oblasti financí,“ vysvětluje. Lidé se obávají, že je ten druhý může opustit i ve vyšším věku a po desítkách let společného života. Taky se obávají, že půjčkou tomu druhému by ohrozili společné finanční zdroje. Proto ani nepřekvapí, že bokem si peníze „ulívají“ dvě pětiny lidí. Nejčastěji se jedná o lidi mezi třiceti a padesáti roky.

Jak potvrzuje zjištění Equa bank, mezi hlavní důvody patří to, že nevěří v dlouhodobost a pevnost vztahu. Taky nechtějí, aby jejich partner věděl, kolik opravdu utrácejí, a téměř polovina českých párů má oddělené účty.

Největší radost si děláme nákupem oblečení nebo bot

  • Největší ochotu půjčovat peníze tomu druhému v páru mají mladí lidé do třiceti let.
  • Oddělené účty mají své opodstatnění tam, kde partneři záměrně a výrazně podhodnocují cenu věcí, které si pořídili.
  • Ženy nejčastěji „zlevňují“ před partnerem oblečení a také účty u kadeřníka, muži mobilní telefony a útratu s kamarády.
  • Pětina českých domácností má systém několika účtů. Nejčastěji bývají tři – každý z partnerů svůj vlastní, potom společný, kam posílají část svých výplat na financování bydlení, dovolených a potřeb dětí.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek