metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 17 °C

Pátek 24. května 2024. Svátek má Jana

Dříve oblíbené stavební spoření se vrací. Zájem roste hlavně mezi mladými

  14:55
Loni v prosinci předpovídali hypoteční bankéři kvůli stoupajícím úrokům přesun zájmu ke stavebnímu spoření. Měli pravdu. Zatímco hypotečním bankám letos ubývá měsíčně v průměru kolem dvou tisíc klientů, stavební spořitelny zažívají superžně.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V prvním pololetí tohoto roku totiž uzavřely více než dvě stě tisíc nových smluv. Jednalo se o téměř třetinový nárůst v porovnání s loňským rokem. Rekordmanem je Českomoravská stavební spořitelna. „Za prvních šest měsíců jsme uzavřeli o téměř polovinu víc smluv stavebního spoření,“ řekl deníku Metro Tomáš Kofroň, vedoucí komunikace ČMSS. Dělá to téměř sto tisíc nových spoření. 

Spokojení jsou i ve Wüstenrotu, kde si o ně zažádalo o pětatřicet procent víc žadatelů. Raiffeisen stavební spořitelna si podle své tiskové mluvčí Lenky Molnárové polepšila o celou čtvrtinu. Buřinka, stavební spořitelna České spořitelny, zaznamenala pětinový nárůst zájmu. 

Vývoj je zajímavý i proto, že zájem o stavební spoření klesá už patnáct let. To by se ale mohlo změnit. Loni registrovaly spořitelny ke konci roku přes tři miliony smluv. Letos je to sice ještě o čtyřicet tisíc méně, ale do konce roku zbývá přes čtyři měsíce. 

Na stupních vítězů

  • Česko je třetí zemí v Evropě co do počtu smluv stavebního spoření. První jsou Němci s 28 miliony smluv, následuje Rakousko se 4,5 milionu. Česko má 3,2 milionu.
  • 450 - tolik tisíc korun představuje průměrná cílová částka na jedné smlouvě stavebního spoření v tomto roce v Česku. U některých spořitelen je průměr až 750 tisíc korun.

Všechny finanční ústavy očekávají, že loňské statistiky by se proto mohly změnit k lepšímu. Proč se zájem tak rapidně zvýšil? Nejen kvůli tomu, že Češi milují konzervativní formy vkladů. „Příznivému vývoji pomáhá především růst úrokových sazeb,“ podotýká Kofroň.

„V prvním pololetí se stalo toto spoření atraktivní hlavně pro mladé lidi. Uvědomují si totiž, že dostupnost vlastního bydlení bude v budoucnosti ztížená. A tak musí mít naspořené větší částky vlastních peněz,“ připomíná Tomáš Kofroň.

„Je to logický vývoj, hypotéky letos zdražily ke dvěma a půl procentům, zatímco loni byly pod dvě procenta,“ komentuje vývoj na trhu stavebního spoření Vladimír Staňura, poradce České bankovní asociace. „V minulosti byl opačný vývoj, úroky z hypoték klesaly hodně nízko, lidé měli o stavební spoření logicky menší zájem,“ uzavírá Staňura.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Ve slovenštině plánuji celé album, říká zpěvák s hlubokým sametovým hlasem Adam Pavlovčin

vydáno 24. května 2024  6:15

Vystupuje pod jménem Adonxs a v Praze ho naživo můžete vidět 31. května. V rámci Prague Open Air se představí na Občanské plovárně, kam si pozval i...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek