Novou tvář náměstí vybírali zástupci města a odborníci z dvaceti přihlášených projektů.
„Přestože je Moravské náměstí největším v Brně, lidé tudy dnes jen rychle procházejí, protože se zde necítí komfortně. Naším záměrem je udělat z něj moderní, živé, kulturní a rekreační místo,“ plánuje starosta městské části Brno-střed Martin Landa. Rekonstrukce má začít na úvod roku 2018. Město za ni zaplatí asi 25 milionů korun.
Vítězný návrh pochází z architektonické kanceláře Consequence forma. Všechny nápady v soutěži byly anonymní – porotci neznali jména autorů, čímž byla zaručena maximální transparentnost. Hlasovalo se tajně a na pět kol.
Koncept architektů Janici Šipulové a Martina Sládka podle poroty zdůrazňuje Moravské náměstí jako místo setkávání a parkovou plochu.
„Navržené řešení zachovává průchodnost územím, nově je doplňuje okružní cestou, která zpřístupňuje dosud nevyužívané okrajové části parku a vytváří nová místa k odpočinku. Návrh uspěl i díky tomu, že ve velké míře zachovává a respektuje stávající vzrostlé stromy,“ vysvětluje radní městské části pro výstavbu a územní rozvoj Petr Bořecký.
Terasa s restaurací
Novou dominantou parku se stane multifunkční plocha autory nazývaná Urban Park Square.
„Oválná plocha v centrální části parku poslouží různým aktivitám ve všech ročních obdobích. V létě zde mohou děti dovádět mezi vodotrysky, lze tu pořádat výstavy nebo divadelní představení, prostor poslouží také k promítaní filmů či sportovních přenosů a bude vhodný i pro koncerty. V zimě počítáme s tradičními adventními trhy či kluzištěm,“ přiblížil všestranné využití autor Martin Sládek.
K centrální ploše bude přimknuta zadní terasa s kavárnou a restaurací, která nabídne výhled na celý park, kostel svatého Tomáše a další brněnské kostelní věže. „V těchto místech vznikne i dětské hřiště s průlezkami,“ doplnila autorka návrhu Janica Šipulová.
Před zahájením rekonstrukce se uskuteční také archeologický průzkum, který přiblíží poznatky o historii tohoto středobodu brněnské moderní doby.