Na rekordní částce se podílí jak vysoký zájem, tak zdražování. Cena se tak loni zvedla na necelých devětapadesát tisíc korun za metr čtvereční. Nejlevnější byty jsou ke koupi v městských částech Slatina a Bystrc. Za bydlení v těchto lokalitách noví majitelé v loňském roce zaplatili v průměru 47 tisíc korun za metr čtvereční. Dle analýzy společnosti Trikaya zájemci o bydlení v novostavbě často využívali velmi výhodných úrokových sazeb u hypoték, jež byly po většinu roku na minimálních hodnotách.
Nejvíce prodaných bytůKde byl největší zájem o bydlení minulý rok? 1. Slatina 293 2. Bystrc 264 3. Královo Pole 218 4. Brno-střed 205 5. Brno-sever 153 Zdroj: Trikaya |
„Na podzim chtěli lidé zřejmě využít posledních nabídek hypoték s nízkými úroky a investovali do bydlení,“ komentuje situaci ředitel společnosti Trikaya Alexej Veselý. S novým zákonem o spotřebitelském úvěru totiž hypotéky začaly ke konci roku opět zdražovat.
Na růst cen nových bytů má vliv několik faktorů, které se v průběhu loňského roku postupně setkaly. Dle analytiků má Brno na trhu s byty mnoho společného s Prahou.
„Dva hlavní trhy s byty v Česku, Praha a Brno, v některých ohledech sdílí obdobné problémy. Nemají vyhovující územní plán, jenž by podporoval výstavbu nového bydlení. Obě města nebyla připravena na velký zájem o nové bydlení, který byl vyvolán dostupnými hypotékami a velmi dobrou ekonomickou situací naší země. Bez možnosti stavět nové byty nemohli stavitelé uspokojit vysokou poptávku a z bytů se stalo nedostatkové zboží,“ vysvětluje Veselý.
Zatímco růst cen nových bytů pozvolna snižuje své tempo, na řadu přicházejí ceny těch starších, které zpravidla trh novostaveb následují. V uplynulých měsících tak došlo z důvodu velké poptávky ke zdražování i u starších bytů.
V letošním roce proto očekávají odborníci trend výstavby v okrajových částech Brna a přesun části produktivní populace za hranice města. „Obecně lze říci, že se nyní výstavba zaměřuje více na okrajové části Brna, kde mají developeři větší možnosti než přímo v centru. Nadále pokračuje stěhování obyvatel do okolí Brna, kde je bydlení dostupnější. Řada rodin si proto místo drahého bytu v Brně raději pořídí rodinný dům v okolí a do Brna pak dojíždějí,“ hodnotí analytik investiční skupiny DRFG Jan Kokta.
Denně do Brna dojíždí přes sto tisíc lidí. Zatímco v Brně podle aktuálních údajů výstavba nových bytů meziročně klesla o pětačtyřicet procent, v okrese Brno-venkov soustavně roste. Ani bydlení v okolí moravské metropole se však zdražování nevyhýbá.
„Ve Slavkově u Brna jsme byli schopni oproti roku 2013 zvýšit ceny až o 32 procent na metr čtvereční. V krátkodobém horizontu nás investory takovýto stav sice může těšit, ale v dlouhodobém horizontu takto intenzivní suburbanizace neúměrně zatíží především brněnskou infrastrukturu. Vedení města dnes vychází vstříc obavám lidí, v jejichž sousedství se má budovat nová výstavba. Je to ale krátkozraké,“ říká ředitel stavební firmy Tomáš Kaláb.
Brněnský trh by v nadcházejícím roce mohla výrazně ovlivnit realizace některého z dlouho připravovaných projektů rezidenčního bydlení většího rozsahu. Jedná se především o rozsáhlé plochy brownfieldů s potenciálem výstavby několika stovek bytů na Kamenném vrchu, v Chrlicích nebo v areálu Jaselských kasáren v Králově Poli.