metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch

Více zásilek, méně řidičů. Ježíškovi si raději napište dřív

  10:40
Sháníte dárky přes internet na poslední chvíli? Letos raději nespoléhejte na to, že přijdou včas.
E-shop (ilustrační foto)

Do kdy objednat zboží

  • Česká pošta: Pokud zákazníci podají svoji zásilku do úterý 20. 12., pak pošta garantuje dodání balíku do Štědrého dne. Balík musí být ale podán nejpozději do 16.30 hodin. U některých poboček i dříve.
  • Alza.cz: Pokud si zákazník vyzvedne dárky osobně na pobočce, může objednávat ještě 22. prosince. V centrálním showroomu v Praze – Holešovicích má otevřeno i na Štědrý den do 12 hodin.
  • Mall.cz: Objednávku na pobočku či výdejní místa doporučuje učinit do 22. prosince.
  • Zaslat.cz: Podle této přepravní služby je nejzazší termín 18. prosinec, u zásilek z ciziny je to 10 pracovních dní před Vánocemi – tedy dnes.

Ekonomice se daří. Lidé nakupují o sto šest a hlavně v e-shopech je rok co rok během adventu větší frmol. Zatímco vloni bylo možné nakupovat na internetu i tři dny před Vánoci, letos hrozí, že takto zakoupené dárky včas nedorazí.

Podle údajů Asociace pro elektronickou komerci bude letos objem tržeb e-shopů činit 97 miliard korun. To znamená, že v porovnání s loňskem, kdy tržby dosáhly 81 miliard, Češi letos utratí za zboží na internetu skoro o pětinu více. S tím je logicky spojen nárůst balíkové přepravy.

Jak ale každý rok přibývá balíků, tak paralelně ubývá šoférů. Dopravní firmy kvůli nízké nezaměstnanosti i neatraktivním platům jen těžko hledají zaměstnance.

„Naplnit stavy řidičů, kterých je nedostatek napříč všemi obory, je pro přepravce prakticky nemožné, chybí jich v řádech desítek procent,“ upozorňuje Miroslav Michalko, ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz.

Že to tento rok bude mazec tuší i kurýrní služby. Například v PPL posílili personál. „Letos jsme najali zhruba 400 pracovníků na výpomoc a navýšili počet dodávek o několik set. Během vánoční sezony zavádíme vícesměnný provoz a běžně rozvážíme balíky i během víkendu,“ říká generální ředitel PPL Petr Chvátal.

Balíkovou logistiku, která je před Vánocemi ještě náročnější, řeší také společnost Geis Parcel CZ. Její obchodní ředitel Lukáš Novotný přiznává, že se na adventní shon připravili už dopředu. „Předvánoční špička je v plném proudu, v těchto dnech například dochází k růstu zásilek z e-shopů o 50 a více procent oproti běžnému roku. Ale přes velký nárůst počtu balíků se snažíme doručit vše včas. Na každoroční špičku se připravujeme s velkým předstihem. Přesto nenechávejte objednávku vánočních dárků na poslední chvíli. Pokud je chcete mít doma do Vánoc, objednejte je co nejdříve. Doporučujeme si objednávat dárky u e-shopů nejpozději týden před Vánocemi,“ říká Novotný.

Rychlost doručení zboží ale ovlivňuje nejen zvolený způsob dopravy, ale také platby. „Opozdilcům proto doporučujeme zvolit osobní vyzvednutí zboží na některé z našich prodejen a on-line platbu kartou,“ radí Karel Kučera, ředitel marketingu Alza.cz.

Právě vyzvednutí dárku na pobočce prodejce má celý proces nákupu urychlit. Ale ani v tomto případě se nevyplácí čekat na poslední chvíli. A zvlášť letos, kdy otvírací doby obchodů o svátky změnil nový zákon.

„Letos by zákazníci měli mít na mysli, že kamenné prodejny s plochou nad 200 čtverečních metrů mohou mít otevřeno na Štědrý den nanejvýš do pravého poledne,“ připomíná novinku Zuzana Löflerová, vedoucí marketingu řetězce s elektronikou Expert Elektro, jehož většina z padesáti obchodů bude dopoledne 24. prosince zákazníkům otevřena.

Do pravého poledne mají o Štědrý den otevřeno také pobočky Mall.cz, kde mají již v těchto dnech prodlouženou otevírací dobu. „Dále jsme pro zákazníky přichystali možnost doručení tentýž den v Praze či v sobotu v krajských městech, což lze samozřejmě využít i pro doručení na výdejní místo,“ říká Jan Řezáč z Mall.cz.

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek